girlpuppy – zjawiskowa artystka grająca indie rock!

girlpuppy – zjawiskowa artystka grająca indie rock!
fot. Brandon McClain

girlpuppy niespodziewanie pojawiła się na scenie muzycznej 29 kwietnia 2020 roku w momencie publikacji swojej debiutanckiej piosenki „For You”. Po dwóch latach stała się jedną z najbardziej zjawiskowych singer-songwriterek wykonujących indie rock za sprawą niebiańskiej EPki „Swan” i marzycielskiego albumu „When I’m Alone”. Dajcie oczarować się prześlicznej muzyce girlpuppy!

girlpuppy – anielski głos i brzmienia indie rock

Becca Harvey to pochodząca z Atlanty singer-songwriterka. Zaczęła marzyć o byciu piosenkarką w wieku sześciu lat oglądając premierowe odcinki serialu Disney Channel „Hannah Montana”. W tym samym czasie zachwycił ją debiutancki album Taylor Swift. Te dwa wydarzenia zainspirowały Beccę do spisywania pierwszych piosenek, które zazwyczaj tylko nuciła, w dzienniku.

girlpuppy – zjawiskowa artystka grająca indie rock!
fot. Brandon McClain

Powoli, bez pośpiechu pracowała nad pierwszymi utworami jednocześnie obsługując klientów jako kasjerka w piekarni. To pandemia sprawiła, że Becca musiała zrezygnować z posady kasjerki. Wtedy zyskała czas, dzięki któremu mogła w pełni poświęcić się muzyce. Pod pseudonimem girlpuppy zadebiutowała wiosną 2020 roku z wyprowadzającym w stan rozmarzenia singlem „For You”. Ta delikatna piosenka o miłości, którą Becca napisała z Johnem Michaelem Youngiem znanym ze współpracy z Lunar Vacation, szybko zauroczyła tysiące słuchaczy i została dodana do wielu playlist z muzyką indie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Tak rozpoczęła się muzyczna podróż girlpuppy. Becca nawiązała współpracę z producentem Phoebe Bridgers, Marshallem Vorem, a następnie z gitarzystą Alexa G, Samem Acchione i Henrym Stoehrem z zespołu Slow Pulp, dzięki czemu w ciągu zaledwie dwóch lat wydała debiutancką EPkę oraz płytę.

Beccę w czasie pisania tekstów nieustannie inspiruje twórczość Taylor Swift, a także Lana Del Rey czy Leonard Cohen. Innymi muzycznymi wpływami na projekt girlpuppy są przede wszystkim artyści grający muzykę indie rock lub pop, m. in. My Bloody Valentine, Caroline Polacheck, Grizzly Bear, Phoebe Bridgers, Alex G, Slow Pulp, Faye Webster, Clairo, Samia czy soccer mommy.

Ilekroć ktoś pyta mnie w wywiadach, kto jest moją inspiracją, zawsze odpowiadam, że Taylor, bo to prawda. Więc teraz ciągle przywołuję Taylor.

girlpuppy nagrała łącznie dziewiętnaście piosenek, które są zupełnie inne, jednak wszystkie wpisują się w estetykę muzyki indie. Becca Harvey już zaprezentowała jak ciekawa będzie jej dyskografia w przyszłości skoro już teraz stworzyła dream-popowe „For You”, indie popowe „Hideout”, sad girl popowe „Cheerleader”, mocno alternatywne „I Miss When I Smelle Like You” i „Wish” w klimacie indie rock. Obecnie muzykę girlpuppy najlepiej określić mianem indie rock, który jest podgatunkiem rocka alternatywnego. Najnowsze kawałki są właśnie bardzo gitarowe i melodyjne.

Chciałabym… pokazać ludziom różne strony muzyki, którą tworzę, że to nie tylko depresyjna muzyka. Naprawdę chciałabym eksperymentować z różnymi gatunkami… Po prostu robię to, co wydaje się dobre.

Łabędzi śpiew na EPce „Swan”

„Swan” to debiutancka EPka girlpuppy, która ukazała się 20 sierpnia 2021 roku. To kolekcja opowieści o złamanym sercu, na którą składa się z pięciu pełnych gracji sentymentalnych piosenek. Teksty są piękne, szczere, metaforyczne – tworzą drzwi do rzeczywistości artystki, w których nie brakuje odniesień do astrologii oraz miejsc, w których powstawały poszczególne piosenki. Towarzyszą im niezwykłe melodie nadające każdej historii inną atmosferę oraz emocję. Całość spaja delikatność płynąca z anielskiego głosu girlpuppy.

„Swan” jest przepiękne. Różnorodność utworów sprawia, że EPka jeszcze bardziej zachwyca od surowych dźwięków gitary na „Cheerleader” do czarującego i wzruszającego finału „Surprise Me”. Najlepszym momentami tego minialbumu są: kolaboracja z Grace Repasky i Maggie Geeslin z Lunar Vacation na „Miniature Furniture” oraz „Surprise Me”, które sprawia, że słuchacz rozpływa się, ten utwór spokojnie mogłyby być częścią soundtracku do „Blue Velvet” Davida Lyncha.

Pierwsze koncerty i sesja live

Po premierze „Swan” Becca wraz z zespołem ruszyła w trasę jako support grupy The District oraz Matta Maltese’a. Grono nowych fanów przyniosły jej również występy na Riot Fest oraz Shaky Knees Festival.

Została także zaproszona do nagrania sesji Audiotree Live. Becca zaśpiewała cały materiał z EPki oraz „For You”. Występ został zarejestrowany, a następnie opublikowany na serwisach streamingowych do odsłuchu i na YouTube do oglądania.

Ten rok girlpuppy rozpoczęła swoją własną trasą koncertową, w czasie której powstawał materiał na nowe wydawnictwo oraz nowe teledyski.

O samotności na albumie „When I’m Alone”

Debiutancki album girlpuppy „When I’m Alone” miał swoją premierę 28 października 2022 roku. To soundtrack z gatunku indie rock do nieistniejącego filmu o samotności, poplamiony łzami pamiętnik składający się z dwunastu wpisów, wyznanie ostatniej ocalałej po zakończonym związku oraz idealny album do słuchania jesienią.

Odniesienia do filmu nie są tu przypadkowe, ponieważ Becca mocno inspirowała się „Sagą Zmierzch: Księżyc w Nowiu” oraz jego soundtrackiem:

„Księżyc w Nowiu” jest jednym z moich ulubionych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono i podświadomie większość mojego albumu jest z nim związana. Napisałam album w czasie mojego życia, które nazywałam moją „erą Belli”, ponieważ w tym filmie zmaga się ze strachem przed samotnością.

Całość rozpoczyna pełen elegancji instrumental „Final Girl”, który jest nawiązaniem do słynnych ostatnich ocalałych ze slasherów, później mamy „Teenage Dream”, czyli wzmiankę o filmie z 1986 roku, „I Want to be There” – odniesienie do Idaho jak i filmu „Moje własne Idaho” i „Destroyer”, gdzie Becca wspomina w tekście nagrodzonego Oscarem aktora Sama Rockwella. A to na pewno nie wszystkie inspiracje filmowe ukryte na „When I’m Alone”.

Jeśli „Swan” było opowieścią o zerwaniu tak „When I’m Alone” mówi o tym, co następuje po nim. Tym razem girlpuppy swoim cudownie sennym głosem sprawia, że słuchaczom roztapia się serce, bo nikt tak pięknie nie śpiewał o samotności. Brzmienie indie rock łączy piosenki w spójną całość, nie brakuje tu eksperymentów z melodiami, na przykład na „Denver” i „Emma Marie”.

Trudno jest przeżyć coś złego, co Ci się przydarzyło i napisać o tym w sposób, który brzmi pięknie i mądrze. Pragniesz napisać o tym w taki sposób, w jaki nikt wcześniej tego nie słyszał.

„When I’m Alone” to jedno z najśliczniejszych wydawnictw roku 2022 i z gatunku indie rock. Jest zjawiskowe pod względem tekstowym i bardzo odkrywcze muzycznie – aż chce się je odtwarzać ponownie i ponownie! Pisząc o tej płycie nie można nie wspomnieć o utworach takich jak: „Wish”, „Teenage Dream”, „Denver”, „Permanent State” czy tytułowym „When I’m Alone”, które zdecydowanie najbardziej wyróżniają się całe spektrum emocji w czasie słuchania. Ten album sprawi, że osoba odtwarzająca go uśmiechnie się, poczuje zrozumianą, uroni łzę, a nawet chwilę potańczy.

“When I’m Alone” jest kumulacją myśli oraz uczuć, które grały w mojej głowie, gdy byłam sama. To praca, z której jestem najbardziej dumna, ponieważ posiada wszystkie elementy, które kocham w muzyce.

Źródła cytatów:

brooklynvegan.com, clashmusic.com, slumbermag.com

Tekst: M. M.

Zobacz też: Maya Hawke i jej marzycielski świat na albumie „MOSS”

Maya Hawke i jej marzycielski świat na albumie „MOSS”

3,7/5 - (65 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News