Filmy o zemście – TOP 5 historii skupionych na odwecie

top-5-filmy-o-zemscie

Zemsta jest bardzo wdzięcznym motywem dla popkultury – mowa tu zarówno o kinematografii, jak i chociażby literaturze. W końcu kto nie patrzy z satysfakcją na bohatera, który podnosi się z kolan i walczy o swoje, a początkowi oprawcy dostają to, na co zasługują?

Zapraszamy na zestawienie, dzięki któremu dowiesz się, jakie są najlepsze filmy o zemście. Postarałem się dobrać różnorodne propozycje, które udowadniają, że motyw zemsty już od kilkudziesięciu lat ma się bardzo dobrze i daje twórcom ogromny potencjał na opowiedzenie emocjonującej, angażującej historii.

CARRIE, reż. Brian De Palma

Zaczniemy od produkcji, która ma wprawdzie na karku już prawie 50 lat, ale nadal zachwyca – nawet współczesnych odbiorców, którzy niewiele mają z kinem tego rodzaju. Ekranizacja pierwszej powieści Stephena Kinga oferuje znakomity klimat oraz przejmującą opowieść o skażonej katolicką ideologią dziewczynie, która wykorzystuje bal maturalny, by zemścić się na swoich oprawcach.

KILL BILL, reż. Quentin Tarantino

Tarantino znany jest z oddawania hołdów klasyce kinematografii – w tym przypadku mamy do czynienia z nieco przerysowanym kinem zemsty, które jednak zostało stworzone w niezwykle składny i barwny sposób. Opowieść o Pannie Młodej, która chce zemścić się na tytułowym Billu, przyciąga do ekranu i urzeka w każdym calu. Choć nie jest to najlepszy film Tarantino, to z pewnością jeden z najbardziej kluczowych dla jego kariery.

DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM, reż. David Fincher

Twórca “Siedem” czy “Fight Clubu” nawet w 2011 roku, a więc kilkanaście lat po premierze swoich najważniejszych dzieł, udowodnił, że jest jednym z najbardziej znaczących reżyserów mrocznych, brutalnych filmów. Choć “Dziewczyna z tatuażem” nie opiera się w całości na zemście, to scena, w której główna bohaterka mści się na swoim oprawcy… cóż, wystarcza, żeby umieścić tę produkcję w zestawieniu “Najlepsze filmy o zemście”.

ŻĄDŁO, reż. George Roy Hill

Chyba najbardziej kultowy film w tym zestawieniu. Odwet zaprezentowany na ekranie jest jednym z najbardziej spektakularnych w historii kinematografii – doczekaliśmy się w następnych latach mnóstwa nawiązań oraz inspiracji w nowo powstających filmach. “Żądło” to dzieło kompletne pod względem fabuły oraz widowiskowości. Choć powstało w latach 70., to współcześni odbiorcy również będą pod wrażeniem tego, co oferuje George Roy Hill oraz jego aktorzy.

DZIEWCZYNY Z DRUŻYNY, reż. Peyton Reed

Proszę, nie zabijcie mnie za umieszczenie akurat tej produkcji w zestawieniu “Najlepsze filmy o zemście”. Wiem, że może nie wydawać się to przesadnie ambitnym dziełem, ale faktem jest, że “Dziewczyny z drużyny” ogląda się bardzo dobrze do dziś, co jest rzadko spotykane jeśli chodzi o typowe komedie klasy B. Zemsta za kradzież układu choreograficznego oraz wszelkie wydarzenia z tym związane to motywy bardzo zabawne dzięki swojej prostocie i absurdzie.

Zobacz także: Najlepsze filmy o gangsterach

Najlepsze filmy gangsterskie – TOP 10 filmów o gangsterach

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News