Najlepsze filmy gangsterskie – TOP 10 filmów o gangsterach

najlepsze filmy gangsterskie

Tematyka gangsterska jest niezwykle wdzięczna jeśli chodzi o kinematografię. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat światło dzienne ujrzało mnóstwo wartych uwagi produkcji, o których nie można zapomnieć. Poniżej prezentujemy najlepsze filmy gangsterskie wszech czasów.

10. ŻYCIE CARLITA, reż. Brian De Palma

Klasyczna historia o tym, że od przeszłości nie można się odciąć. Opowiada o losach byłego gangstera, który po odsiadce w więzieniu chce wieść dobre, uczciwe życie. Niestety, dawni koledzy nie dają o sobie zapomnieć, więc Carlito musi nieustannie mierzyć się ze swoimi demonami sprzed lat. Fascynująca, wciągająca produkcja uznanego reżysera, o którym jeszcze dziś wspomnimy.

9. DONNIE BRASCO, reż. Mike Newell

Najlepsze filmy o gangsterach, które są oparte na faktach, nie pojawiają się przesadnie często. Tutaj mamy jednak do czynienia z wybitnym dziełem, które opowiada prawdziwą historię agenta FBI wnikającego w mafijne środowisko. Nie zabraknie szokujących zwrotów akcji oraz wybitnej gry aktorskiej (Al Pacino zagrał tu jedną z najlepszych ról w swojej karierze).

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


8. KASYNO, reż. Martin Scorsese

Nie może w tym rankingu zabraknąć wzmianki o geniuszu Martina Scorsese, reżysera chociażby Irlandczyka czy Wilka z Wall Street. Mamy tutaj do czynienia z kwintesencją tego, co Scorsese jest w stanie zaoferować widzowi. Niemal 3-godzinna, epicka opowieść o hazardziście, który na polecenie mafii staje się właścicielem ogromnego, dobrze prosperującego kasyna to jedna z najmniej docenianych, ale zdecydowanie najlepszych produkcji tego geniusza kinematografii.

7. BONNIE I CLYDE, reż. Arthur Penn

Trochę za mało romantycznych historii w tym zestawieniu? Nie ma problemu, spieszymy z pomocą! Bo czymże by były najlepsze filmy gangsterskie bez wciągających historii miłosnych? Lukę tę wypełnia Bonnie i Clyde, serwując nam opowieść o dwójce kochanków, którzy wiodą gangsterski żywot w pełnym tego słowa znaczeniu. Zabijają, napadają, rabują… i się kochają. Mimo tego, że produkcja ta ma na koncie ponad 50 lat, wbija w fotel ciągle tak samo mocno.

6. WŚCIEKŁE PSY, reż. Quentin Tarantino

Najlepsze filmy gangsterski lat 90. to zestawienie, które nie może obyć się bez Quentina Tarantino. Jego debiut z 1992 roku to istny popis kunsztu zarówno pod względem reżyserii, jak i scenariopisarstwa. Prawie każde słowo wypowiedziane w tym filmie jest kultowe – a trzeba zaznaczyć, że jest to produkcja oparta na dialogach! Błyskotliwe, trzymające w napięciu do samego końca dzieło, które zdecydowanie warto znać.

5. DAWNO TEMU W AMERYCE, reż. Sergio Leone

Zaskakujący jest fakt, że król westernów, Sergio Leone, zdecydował się na stworzenie filmu gangsterskiego. Próba ta jednak zdecydowanie się powiodła. W Dawno temu w Ameryce bez wątpienia wyczuć można westernowy sznyt Leone, ale podsycony gęstym klimatem Stanów Zjednoczonych w czasie prohibicji. Każdą minutę z tego niemal czterogodzinnego dzieła ogląda się z zapartym tchem.

4. CHŁOPCY Z FERAJNY, reż. Martin Scorsese

Znów Martin Scorsese? Czy jesteście pewni, że zestawienie najlepsze filmy gangsterskie nie może się obyć bez niego? Cóż… nie ulega wątpliwości, że ten reżyser wniósł do kina gangsterskiego bardzo dużo, w związku z czym nie można nie wspomnieć o jego produkcji z 1990 roku. Chłopcy z ferajny to kolejna epicka opowieść o wzlotach i upadkach gangstera, który zaczyna od drobnych spraw, a kończy na najbardziej bezpardonowych rabunkach i morderstwach.

3. CZŁOWIEK Z BLIZNĄ, reż. Brian De Palma

Kolejna wspaniała rola Ala Pacino – chyba nawet bardziej jeszcze bardziej kultowa, niż w Życiu Carlita. Z Człowieka z blizną przesiąkło do popkultury mnóstwo motywów, więc możemy mówić o dziele ponadczasowym i kompletnym. Jest to wspaniała, wciągająca opowieść o tym, jak biedny gangster staje się królem w swoim środowisku – schemat ten może i nie jest przesadnie odkrywczy, ale w tym wydaniu się sprawdza doskonale.

2. PULP FICTION, reż. Quentin Tarantino

Jeśli chodzi o najlepsze filmy gangsterskie wszech czasów, nie można nie wspomnieć również o Pulp Fiction, a więc najbardziej znanym do tej pory dziele Quentina Tarantino. Dialogi są jeszcze bardziej błyskotliwe niż we Wściekłych psach, zaś nieszablonowe poprowadzenie opowieści do tej pory jest analizowane przez krytyków i badaczy. Można ten film kochać lub nienawidzić, ale nie można doceniać jego wkładu we współczesną popkulturę.

1. OJCIEC CHRZESTNY, reż. Francis Ford Coppola

Epickie gangsterskie dzieło wyreżyserowane przez faceta, który dał nam Czas Apokalipsy i kilka innych wybitnych produkcji. Jeśli chodzi o najlepsze gangsterskie filmy, próżno szukać czegoś bardziej kultowego. Nieśmiertelna rola Marlona Brando, wspaniały klimat oraz doskonałe dialogi to tylko niektóre elementy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Mimo dostojnego już wieku nadal ogląda się Ojca Chrzestnego z niesłabnącą przyjemnością.

Zobacz także: TOP 10 najlepszych filmów o więzieniu

Filmy o więzieniu – TOP 10 najlepszych filmów więziennych wszech czasów!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News