Fakty z życia Fridy Kahlo, które pozwolą zrozumieć jej twórczość

Obraz przedstawiający kobiete, ciemne wlosy, bardzo kolorowe barwy

Frida Kahlo, obiekt kultu i symbol feminizmu miałaby dziś 111 lat. Niestety w rzeczywistości zmarła wczesną oraz bolesną śmiercią w wieku 47 lat.

Malarstwo artystki zostało głównie naznaczone fundamentalnymi okresami jej życia. Książki oraz inne publikacje na jej temat pozwalają nam na bliskie poznanie artystki, jednakże jej dzieła umożliwiają nam zrozumienie, kim naprawdę była, co ją dręczyło czy jak postrzegała świat.

Tragiczny wypadek

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Momentem zwrotnym i szczególnie istotnym w jej życiu był wypadek, w którym została ciężko ranna, a ze skutkami tragedii musiała się zmagać do końca życia. W jego wyniku doszło do szeregu poważnych urazów, między innymi złamania kręgosłupa, 11 złamań prawej nogi, złamań miednicy, które na zawsze przekreśliło jej szanse na posiadanie dzieci. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, jednak siłą swojej determinacji wróciła do częściowej sprawności. Dawka bólu, jakie miała przeżyć przez następne lata, była wręcz nieludzka.

Obraz przedstawiający kobietę lężącą na łóżku

Dlaczego autoportrety?

W czasie wielomiesięcznej rekonwalescencji, młoda Frida zainteresowała się malarstwem. W czasie unieruchomienia zajęła się malowaniem portretów. Spośród swoich wszystkich prac artystka łącznie stworzyła 55 autoportretów. Malarka wybierała autoportrety ze względu na to, że uważała, że temat ten jest dla niej szczególnie znany. Ten rodzaj sztuki był dla artystki sposobem na uporanie się samej ze sobą oraz intymnym uzewnętrznieniem się, nieraz graniczącym z ekshibicjonizmem. Wedle wielu opinii dzieła malarki miały charakter surrealistyczny. Frida jednak stanowczo temu zaprzeczała, określając je brutalnym realizmem, często mówiła, że nigdy nie przedstawia fikcji, tylko własne życie, w którym jest tyle bólu, że przypomina pełny cierpienia senny koszmar.

Obraz przedstawiający dwie kobiety z sercem na wierzchu, trzymające się za ręce

Brak szansy na macierzyństwo

Frida Kahlo ponad wszystko pragnęła macierzyństwa. Już w pierwszym roku małżeństwa malarka zrezygnowała ze słuchania zaleceń lekarzy i zdecydowała się na pierwszą ciążę, której efektem było poronienie oraz depresja. W ciągu swojego życia artystka była w ciąży 3 razy, niestety nigdy nie udało się jej utrzymanie dziecka przy życiu, co zakończyło się ogromnym załamaniem artystki. Brak dzieci rekompensowało jej malarstwo, które były swoistym uśmierzeniem bólu. W swoich wspomnieniach pisała: Moje malarstwo nosi w sobie przekaz bólu. Malarstwo dopełnione życiem. Straciłam troje dzieci. Zastąpiły je obrazy.

kobieta lezaca na lozku, nad nia unosza sie symbole miedzy innymi plod

Stały ból towarzyszący jej życiu

Symbole i alegorie odzwierciedlające ból i cierpienie są charakterystycznym punktem dzieł Kahlo. Stygmaty pozostawione przez wypadek, na zawsze towarzyszyły życiu artystki. Przedstawianie siebie na wózku, wszechobecna krew, pokazywanie siebie wypatroszonej lub przebitej gwoźdźmi pokazują cierpienie wywołane chorobami oraz nieszczęściami, jakich doznała za życia. Ostatnie miesiące życia spędziła uwięziona w łóżku, to właśnie w nim powstało większość autoportretów ukazujących artystkę jako osobę trawioną przez agonalne cierpienie. Na swoim ostatnim wernisażu pojawiła się, leżąc w łóżku wśród artystów, fotografów oraz dziennikarzy niczym bogini. Do dziś Frida budzi emocje bliskie kultu oraz uwielbienia, a jej postać jest ikoniczna.

Obraz przedstawiający jelenia z głową kobiety

Feminizm

Tematyka, która podejmowała w swoich dziełach, była bardzo kontrowersyjna. Ukazywanie nagości, homoseksualizmu, aborcji, gender, niedoskonałości ludzkiego ciała, przemocy czy zdrady do dziś budzi skrajne emocje. Artystka przez większość życia nie kryła swojego biseksualizmu, co było na ówczesne czasy dosyć odważne. W tamtym momencie była osobą, która nadała współczesnej sztuce feministycznej zupełnie nowy kierunek. Sztuka Khalo jest swoistym sprzeciwem w stosunku do powszechnie panujących szowinistycznych zasad umniejszającym kobietom na wielu płaszczyznach życia. Ówczesna ideologia przypisywała kobietę do konkretnych ról społecznych, czyli matka oraz żona. Frida dała Meksykankom prawo głosu, pokazała jak walczyć z uprzedmiotowieniem płci żeńskiej oraz jak być aktywnym członkiem społeczeństwa, który ma w nim swoją rolę, która nie powinna być bierna.

Małżeństwo z Diego Riviera

Według wielu opinii Frida nie zostałaby wielką artystką podziwianą przez cały świat, gdyby nie Diego Riviera. W wieku 20 lat Frida poślubiła żywiołowego artystę Diego Rivierę, którego uważała za swojego przewodnika duchowego oraz artystycznego. Dla Fridy Diego był sensem życia, uczyniła go najważniejszą osobą. W momencie, gdy go poślubiła, był już uznanym artystą, który włączył artystkę do hermetycznego środowiska europejskich artystów z Picassem na czele. Riviera stał się częstym tematem dzieł malarki, a obrazy przepełnione symbolami pozwalają nam na głębsze poznanie ich relacji. Burzliwy związek Diego i Fridy zakończył się między innymi na skutek zdrady artysty z siostrą malarki. Informacja ta byłą dla niej tak wstrząsająca, że artystka nie była w stanie nic namalować przez kolejny rok.

Sztuka Fridy, jak i sama jej osoba są kultowe. Monobrew, charakterystyczny wąsik, stroje współgrające z jej bogatą osobowością, wspaniale dobrane dodatki oraz egzotyczna biżuteria, wszystkie te elementy stworzyły postać ikoniczną. Fascynujący jest fakt, że artystka stworzyła wiele podobnych autoportretów, w których ma ten sam wyraz twarzy, każdy z nich jest jednak na swój, indywidualny sposób wyjątkowy i zaciekawia odbiorcę w zupełnie inny sposób. Niezwykle spójny oraz wymyślony przez nią samą wizerunek w połączeniu z jej twórczością nie przestaje inspirować i fascynować. Do 21 stycznia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu pokazanych jest aż 28 prac artystki. Jeśli macie możliwość musicie to zobaczyć!

Czytaj również:
Powstała miniaturowa Frida Kahlo pachnąca różami ?
Frida Kahlo i jej mały świat rzeczy materialnych
Jak wyglądałaby Frida Kahlo, jako współczesna ikona mody?

Tekst: Dominika Kowalewska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News