Łukasz Patelczyk to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego prace łączą ze sobą dwa porządki: klasyczny pejzaż i geometryczną abstrakcję.
Łukasz uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – nagroda specjalna – stypendium w Walencji oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni.
Jest także finalistą konkursów (XI Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, Promocje, Świeża Krew, Perfekcjoniści – Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Pieńkowie). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bydgoszczy.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Bez wątpienia można powiedzieć, że malarstwo dla Patelczyka to o wiele więcej niż tylko obraz na płótnie. Malarz eksperymentuje ze skalą, fakturami. Monochromatyczne płótna uzupełnia nowymi realizacjami, w których z większą śmiałością wprowadza intensywną i żywą kolorystykę.
https://www.instagram.com/p/Bzzku8rCKY2/
Już 30 sierpnia w łódzkiej galerii Re:Medium o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż jego wystawy zatytułowanej Luminescencje.
Geometryczne kształty, jak stwierdza malarz, można interpretować jako obecność człowieka, jego ingerencję w otoczenie, w naturę, ponieważ geometria może być tylko dziełem człowieka. Potęgują siłę oddziaływania obrazów. Elementy mają formę świecących neonów, które zostały przymocowane do podstawy (deski na krośnie). Stąd tytuł wystawy Luminescencje.
https://www.instagram.com/p/Bzfi-g6ifK7/
Współczesny pejzaż stworzony przez Patelczyka wykracza poza ramy wypracowanych schematów – korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy. Pejzaże w wydaniu tego artysty − zupełnie inne niż wszystkie – nie mają wiele wspólnego z odtwarzaniem na płótnie zaobserwowanej rzeczywistości, lecz stanowią jej transpozycję na abstrakcyjny język malarski. Pejzaż, będący w nich punktem wyjścia, dopełniony jest minimalistycznymi, kontemplacyjnymi, iluzyjnymi geometrycznymi kształtami. Złożona, dynamiczna struktura powtórzeń i przesunięć pozwala widzowi na rekonstrukcję motywu i stwarza nowe możliwości percepcji – mówi Adriana Michalska, kuratorka wystawy.
Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2019 roku. Link do wydarzenia na Facebooku znajdziecie tutaj.
Zdjęcie wyróżniające: Michał Szlaga
https://www.instagram.com/p/Byze0H5CrDJ/
https://www.instagram.com/p/B0tHqLMnEAD/