Od premiery serialu „Scott Pilgrim zaskakuje” minął dokładnie miesiąc. Odcinki zadebiutowały na platformie streamingowej Netflix 17 listopada 2023 roku – macie już za sobą maraton? Jeśli tak to na pewno jesteście ciekawi wszystkich fun factów i easter eaggów dotyczących serialowej wersji cudownego życia Scotta Pilgrima. Dla osób, które jeszcze nie widziały bądź nie skończyły całości – uwaga, treść poniższego artykułu zawiera spoilery!
„Scott Pilgrim zaskakuje” to serial genialny, zaskakujący (w dosłownym tego słowa znaczeniu), wbijający w fotel i nieszablonowy, który nieustannie wywołuje zdumienie u widza i pozwala mu po prostu wyśmienicie się bawić ze względu na niesamowicie wciągającą fabułę, ale i poukrywane nawiązania, odniesienia. To prawdziwa skarbnica easter eaggów i cytatów z filmów, seriali oraz, oczywiście wszystkich innych wersji opowieści o cudownym życiu Scotta Pilgrima. Dostrzegliście je wszystkie? A może usłyszeliście niektóre? Przeczytajcie ciekawostki m. in. na temat osób, które gościnnie użyczyły głosu postaciom serialu oraz rolkach Ramony Flowers.
Przeczytaj recenzję: „Scott Pilgrim zaskakuje” podbija Netflix! [recenzja]
#1 – Edgar Wright
Jeśli przyjrzycie się uważnie klapsowi do filmu młodego Neila „Cudowne życie Scotta Pilgrima” Scotta Pilgrima, zobaczycie, że reżyserem jest Edgar Wrong.
Edgar Wright był oczywiście reżyserem oryginalnego filmu z 2010 roku i pełni funkcję producenta wykonawczego przy filmie „Scott Pilgrim zaskakuje”.
Podrzuciłem Bryanowi O’Malleyowi imię „Edgar Wrong”, ponieważ potrzebował żartobliwego pseudonimu dla filmu reżysera w filmie. – mówi Wright. – To dosłownie głupie, żartobliwe imię, którym ludzie przezywali mnie w szkole podstawowej.
#2 – „Hot Fuzz” (Trylogia Cornetto)
Ochroniarzom w Torontowood Studios, gdzie kręcony jest film „Cudowne życie Scotta Pilgrima”, podkładają głosy Simon Pegg i Nick Frost.
Wcześniej aktorzy współpracowali z Edgarem Wrightem przy Trylogii Cornetto („Wysyp żywych trupów”, „Hot Fuzz – Ostre psy” i „To już jest koniec”). W „Hot Fuzz” grali policjantów, którzy na przerwach podczas patrolu jedli lody Cornetto. W „Scott Pilgrim zaskakuje” postaci, którym głosy użyczają Pegg i Frost także jedzą rożki Cornetto.
Chłopaki z Science SARU narysowali postacie ochroniarzy z „Hot Fuzz” jako easter egg, więc poprosiłem Pegga i Frosta o zrobienie krótkiego epizodu… Obiecuję, że osobiście nie próbuję włączać Cornetto do wszystkiego, co robię.
#3 – Nastoletni Scott Pilgrim
W odcinku trzecim pt. „Ramona pożycza film”, Kim Pine wspomina nastoletnie czasy, gdy zaczęła chodzić ze Scottem. W tej scenie można usłyszeć głos znany użytkownikom Netflixa z serialu animowanego „Carmen Sandiego” – głosu nastoletniemu Scottowi Pilgrimowi użyczył Finn Wolfhard.
Okazuje się, że uczestniczenie w takim projekcie było spełnieniem jego marzeń z dzieciństwa:
Pierwszą płytą Blu-ray, jaką kupiłem, był „Scott Pilgrim kontra świat”. Pamiętam, że widziałem go w kinie i miałem na jego punkcie całkowitą obsesję. Przeczytałem wszystkie komiksy, nauczyłem się wszystkich piosenek na basie. Producenci, którzy nakręcili niewiarygodnie piękny i zabawny serial „Scott Pilgrim zaskakuje”, dali mi możliwość spełnienia moich dziecięcych marzeń. Mogłem zagrać Scotta Pilgrima w małej scenie! Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że mogłem być tego częścią. Proszę, idźcie oglądać!
Finn Wolfhard gushing about living out his "childhood dream" by voicing Teen Scott Pilgrim will have you ? pic.twitter.com/zVOPgNZ8kE
— Netflix (@netflix) November 18, 2023
#4 – Powrót do przeszłości DeLoreanem
W odcinku ósmym pt „2 x Scott. 2 x Pilgrim.” Starsza Ramona Flowers wyjaśnia, że stworzyła wehikuł czasu, uzupełniając swoje rolki częściami zamiennymi DeLoreana i jeżdżąc na nich z prędkością 88 mil na godzinę – wszystkie fakty to nawiązania do klasyki przełomu lat 80. i 90. – trylogii „Powrót do przyszłości”.
#5 – David Cronenberg
W odcinku piątym pt. „Światła. Kamera. Iskry?!” można zobaczyć Młodego Neila w koszulce z napisem „Cronenberg na prezydenta”. BenDavid Grabiński jest fanem kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga i często nawiązuje do jego osoby w swoich projektach, np. w serialu Nickelodeona „Czy boisz się ciemności?”.
#6 – Netflix DVD
W komiksach i w filmie Ramona Flowers pracowała jako kurier strony amazon.ca W serialu Netflixa ma nową pracę – rozwozi DVD Netflixa. To nie może być przypadek!
#7 – Dubbing
Edgar Wright zdradził, że od 2010 roku istnieje grupa e-mailowa, do której należy cała obsada i ekipa filmowej wersji Scotta Pilgrima. Wszyscy zaangażowani w tworzenie filmu uznali to za tak wspaniałe doświadczenie, że grupa e-mailowa nigdy nie została rozwiązana, aby wszyscy mogli pozostać w kontakcie. Kiedy nadszedł czas na skompletowanie obsady serialu „Scott Pilgrim zaskakuje”, zamiast zwracać się do wszystkich agentów, Edgar Wright skontaktował się z aktorami i aktorkami za pomocą tej samej grupy e-mailowej, aby zapytać, czy ktoś nie chciałby ponownie wcielić się w swoje role. Każdy członek obsady chętnie skorzystał z okazji, aby ponownie zagrać swoją postać, a wszyscy odpowiedzieli w ciągu zaledwie trzech godzin.
Swoich ról nie powtórzyli jedynie odtwórcy bliźniaków Katyanagi, którzy w filmie właściwie nie mieli do wypowiedzenia żadnej kwestii.
Warto przypomnieć, że część obsady spotkała się z okazji dziesiątej rocznicy filmu na wspólne czytanie scenariusza, które można obejrzeć na kanale youtube’owym Entertaiment Weekly.
#8 – Kadry z tytułami odcinków
Każdy kadr z tytułem odcinka jest stylizowany na menu otwierające gry komputerowe. Oto lista:
Odcinek 1 „Cudowne życie Scotta Pilgrima” – „Super Mario Bros.”
Odcinek 2 „Ich własna liga” – „Street Fighter II”
Odcinek 3 „Ramona pożycza film” – „Bubble Bobble”
Odcinek 4 „Wsioryba” – „Skate Or Die”
Odcinek 5 „Światła. Kamera. Iskry?!” – „Mad Man II”
Odcinek 6 „Czyja to sprawka?” – „Pac-Man”
Odcinek 7 „2 x Scott. 2 x Pilgrim.” – „Scott Pilgrim vs. the Word: The Game”, „2 Fast, 2 Furious”
Odcinek 8 „Świat kontra Scott Pilgrim” – „Clash at Demonhead”
Wszystkie porównania możecie dokładnie obejrzeć w specjalnym wątku na stronie Reddit.
Źródła zdjęć i cytatów: netflix.com
Tekst: Matylda Motyl
Zobacz też: „Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part 1” – 7 ciekawostek z okazji premiery na Amazon Video
„Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part 1” – 7 ciekawostek z okazji premiery na Amazon Video