Dokumenty na Netflix – 8 szokujących produkcji o świecie

Dokumenty na Netflix – 8 szokujących produkcji o świecie
źródło: netflix.com

Lista ośmiu najbardziej szokujących dokumentów na Netflix, które otworzą Wasze oczy na świat i zmienią Wasz światopogląd.

Dokumenty na Netflix – produkcje zmieniające życie

Netflix to platforma streamingowa, która słynie przede wszystkim z produkcji rozrywkowych, jednak najwięcej uznania przynoszą jej filmy oraz seriale dokumentalne. Dokumenty na Netflix cieszą się coraz większą popularnością oraz pozytywnym odbiorem ze strony użytkowników platformy. To odważne produkcje, które w mocny sposób przedstawiają widzom prawdę dotyczącą naszej planety i szeroko otwierają oczy na skalę problemów dotykających świat.

Dokumenty na Netflix – 8 produkcji, po których zmienicie spojrzenie na świat

„Ciemne strony rybołówstwa” (2021) reż. Ali Tabrizi

Filmowiec zafascynowany morskim życiem postanawia udokumentować krzywdy, jakie ludzkość wyrządza wodnym stworzeniom – i przy okazji odkrywa patologie branży rybołówczej. Po tym filmie zastanowisz się dwa razy zanim zjesz danie rybne.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


„Ciemne strony rybołówstwa” to kolejny film z serii, który ujawnia alarmujące – i mało znane – fakty pokazujące, jak ludzie nieodwracalnie niszczą środowisko morskie. Filmowiec Ali Tabrizi chciał początkowo nakręcić dokument o pięknie swojego ukochanego oceanu, jednak nie mógł przejść obojętnie obok wszechobecnych zniszczeń. Od zanieczyszczającego wody plastiku i sprzętu do połowów, przez nieodwracalne szkody spowodowane trałowaniem dennym i przyłowami, po nielegalne połowy i niszczycielskie praktyki łowieckie – ludzkość sieje spustoszenie w życiu oceanicznym, a co za tym idzie na całej planecie. To, co ostatecznie odkrył Tabrizi, nie tylko podważa koncepcję zrównoważonego rybołówstwa, ale szokuje każdego, komu zależy na cudach morskiego życia, a także na przyszłości naszej planety i naszego miejsca na jej powierzchni.

„Inside Job” (2010) reż. Charles Ferguson

Dokument obszernie i przekonująco wyjaśniający wszechobecną i głęboko zakorzenioną korupcję bankierów, która doprowadziła do światowego kryzysu gospodarczego w 2008 roku. „Inside Job” zdobył w 2011 r. Oscara za najlepszy długometrażowy film dokumentalny.

Charles Ferguson zrealizował pierwszy film, który obnaża szokującą prawdę kryjącą się za kryzysem ekonomicznym 2008 roku. Globalne załamanie rynku na sumę ponad 20 bilionów dolarów przyczyniło się do utraty pracy i domów przez miliony osób. Film, poprzez dogłębne analizy i wywiady z najważniejszymi głowami świata finansów, politykami i dziennikarzami ukazuje nie tylko jak ta nikczemna gałąź przemysłu rosła w siłę, lecz także odkrywa pełne korozji relacje, które skorumpowały polityków, przepisy i środowisko akademickie.

„Dylemat społeczny” (2020) reż. Jeff Orlowski

To połączenie dokumentu z dramatem ukazuje groźne skutki ludzkiego wpływu na sieci społecznościowe. Ten problem najlepiej zauważają ich twórcy – eksperci do spraw technologii. Dzięki temu dokumentowi zastanowisz się nad swoją aktywnością w mediach społecznościowych.

Tweetujemy, lubimy, udostępniamy… Ale jakie zagrożenia niesie ze sobą nasza zależność od mediów społecznościowych, które coraz częściej są dla nas główną metodą kontaktu ze światem? Eksperci z Doliny Krzemowej ujawniają prawdę, która znajduje się po drugiej stronie ekranu, i wyjaśniają, w jaki sposób media społecznościowe zmieniają oblicze naszej cywilizacji.

„Brudna forsa” (2018 – 2020) reż. Alex Gibney

Od szybkich pożyczek po samochody fałszujące wyniki testów emisji spalin – ten serial dokumentalny ujawnia bezwstydne akty korporacyjnej chciwości. Fakty, o których każdy powinien wiedzieć.

Pomimo coraz surowszych przepisów i ciągle wzmacnianych zabezpieczeń, produkcja brudnych pieniędzy nie ustaje. Estymowana roczna wartość przychodów z działalności przestępczej wynosi 870 miliardów dolarów. Ta czteroodcinkowa seria to przewodnik po najpopularniejszych sposobach produkcji brudnej forsy.

„14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych” (2021) reż. Torquil Jones

To dokument, który udowodni każdemu, że wszystko jest możliwe. Potrzebna są tylko wytrwałość, wiara w siebie i odwaga.

„14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych” to opowieść o nierozerwalnej więzi Nepalu ze wspinaczką wysokogórską. Narratorem filmu jest Nirmal „Nimsdai” Purja – nieustraszony nepalski wspinacz, który podejmuje pozornie niemożliwe wyzwanie, aby zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników świata w ciągu siedmiu miesięcy i pobić poprzedni siedmioletni rekord. Razem z ekipą doświadczonych Szerpów wchodzi na Mount Everest, K2 i inne szczyty, zmagając się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, decyzjami na wagę życia lub śmierci oraz emocjonalnym ciężarem choroby pozostawionej w domu matki. „14 szczytów” to ekscytująca, pełna akcji opowieść o odwadze, wytrwałości i przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości.

„Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców” (2021) reż. Jonathan Clay

David Attenborough i naukowiec Johan Rockström opowiadają o kryzysie bioróżnorodności na Ziemi i zastanawiają się, jak mu zaradzić. Dzięki temu dokumentowi można poznać nowe sposoby na poprawienie stanu Ziemi.

Film przedstawia podstawy naukowe obu tych wpływowych produkcji. „Świat na granicy” opowiada o ustaleniach naukowych profesora Johana Rockströma, który cieszy się uznaniem na całym świecie. To historia o najważniejszym odkryciu naukowym naszych czasów – o tym, że ludzkość maksymalnie przesunęła granice zapewniające stabilność życia na Ziemi przez 10 000 lat, od zarania cywilizacji. Podczas 75 minut filmu wybierzemy się w podróż, podczas której dowiemy się, jakich granic absolutnie nie wolno nam przekroczyć, nie tylko ze względu na stabilność naszej planety, ale przede wszystkich z uwagi na przyszłość ludzkości. Poznamy rozwiązania, które możemy i musimy wdrożyć już teraz, jeżeli chcemy chronić mechanizmy utrzymujące życie na Ziemi.

„Abstrakt: Sztuka design” (2017 – 2019) reż. Scott Dadich

Poznaj najbardziej nowatorskich projektantów z różnych branż i zobacz, jak sztuka designu wpływa na każdy aspekt naszego życia. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby być planet friendly!

Serial „Abstrakt: Sztuka design” zabiera widzów w niezwykłą podróż szlakiem tajemnic sztuki, technologii oraz filozofii wzornictwa. Poznaj najlepszych projektantów na świecie i zachwyć się kreatywnością najbardziej inspirujących wizjonerów działających w różnych dziedzinach, których dzieła kształtują naszą kulturę i przyszłość.

„David Attenborough: Życie na naszej planecie” (2020) reż. Alastair Fothergill, Jonathan Hughes

Legendarny narrator wspomina swoje życie i opowiada o ewolucji życia na Ziemi, ubolewając nad zanikiem dzikiej przyrody i dzieląc się swoją wizją przyszłości. To dokument, który wywołuje chęć działania i poprawy stanu naszej planety.

Ten wyjątkowy film dokumentalny wyprodukowany przez nagradzaną wytwórnię Silverback Films specjalizującą się w filmach przyrodniczych oraz globalną organizację ekologiczną WWF opowiada historię życia na naszej planecie z punktu widzenia mężczyzny, który zna świat natury lepiej niż ktokolwiek inny na świecie. W ciągu 93 lat życia Attenborough odwiedził każdy kontynent, badając dzikie miejsca na Ziemi i dokumentując życie przeróżnych niesamowitych stworzeń. Film analizuje wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta, i daje nadzieję przyszłym pokoleniom.

Zobacz też: Netflix ostrzega, których fragmentów „Naszej Planety” nie powinny oglądać osoby wrażliwe na drastyczne sceny

Netflix ostrzega, których fragmentów „Naszej Planety” nie powinny oglądać osoby wrażliwe na drastyczne sceny

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News