5 najbardziej wpływowych feministek polskiego Instagrama

feministka Kasia Koczułap feminizm polska

Czym jest dzisiejszy feminizm? Przedstawiamy jego najbardziej wpływowe przedstawicielki na Instagramie. Kasia Koczułap, Kaya Szulczewska, Jola Szymańska, Kasia Gandor i Maria Janiec. Dlaczego warto sprawdzić profile właśnie tych kobiet w mediach społecznościowych?

Ostatnie lata, przyniosły kobietom niezwykłą siłę do przebicia się przez patriarchalny szklany sufit. Nastroje i postawy feministyczne zaczynają przypominać te, które prezentowały sufrażystki. Przypomnijmy, że feminizm to pogląd, który (w dużym skrócie) mówi o równości praw obu płci. Tylko tyle i aż tyle. Pojęciu feminizmu powoli przywraca się jego pierwotne znaczenie, co zachęca również mężczyzn do definiowania się mianem feministów. Ważną rolę odgrywają w tym procesie internetowe propagatorki i aktywistki.

Przedstawiamy sylwetki pięciu feministek działających w sieci. Oprócz zaangażowania w życie społeczno-polityczno-kulturalne, reprezentują konkretne wartości, edukują i dzielą się swoją wiedzą. Każda z nich zajmuje się nieco inną tematyką, jednak w połączeniu tworzą ciekawą perspektywę do budowania własnych poglądów i pozwalają otworzyć się na nowe horyzonty.

Kasia Koczułap / @kasia_coztymseksem

feministka Kasia Koczułap

Kasia to bezkompromisowa edukatorka seksualna, propagatorka sekspozytywności. Profil @kasia_coztymseksem to bezpieczna, niewykluczająca i wspierająca przestrzeń do rozmowy o seksie. Kasia promuje pogląd, że to w naszych rękach jest nasze życie seksualne, a żadna instytucja czy wyznanie nie powinno definiować naszych potrzeb czy upodobań. Obala przy tym szereg stereotypów, opierających się właśnie o wychowanie w patriarchacie. Dlaczego mam orgazm w czasie masturbacji, a nie mam  go podczas seksu partnerskiego? Czy można zmienić smak spermy? Pierdzenie pochwą i wreszcie kultowe, czy rozmiar penisa ma znaczenie? To tylko kilka zagadnień, które omawia na swoim profilu Kasia.

Kasia odpowiada na trudne i wstydliwe pytania, poleca gadżety, tworzy quizy, by w jak najbardziej przystępny sposób przekazywać ważne treści. Zachęca do odkrywania swojej seksualności, zwracając kobietom prawo do przyjemności i daje do tego narzędzia.  Bez wstydu i niedomówień. Kasia stworzyła własny kalendarz adwentowy osadzony w seksualnej tematyce. Wraz z zespołem przygotowuje też aplikację, która będzie kolejnym narzędziem edukacji seksualnej.

Ponadto Kasia promuje feminatywy oraz określenia, którymi mogą posługiwać się osoby niebinarne. Dużą wagę przykłada do różnorodności, wspierając środowiska LGBT+, również takie osoby znajdą tam dla siebie informacje.

 

Kaya Szulczewska @kayaszu / @cialopozytyw_polska

KayaSzu ciałpozytyw 5 najbardziej wpływowych feministek polskiego Instagrama

Kaya to feministka, weganka, działaczka społeczna. Jest jedną z pierwszych osób normalizujących kobiecą fizjologię, której zagadnienia funkcjonują w wielu środowiskach jako tematy tabu – od menstruacji, przez kobiece owłosienie na aborcji kończąc. Przychodzi także z kontrowersyjnymi tematami, takimi jak: seksualizacja dzieci, antynatalizm, wazektomia czy apostazja.

Kaya to matka chrzestna bodypositive w Polsce. Na swoim drugim kanale @cialopozytyw_polska, normalizuje i redefiniuje pojęcie ciała, jednocześnie tłumaczy czym jest bodyshaming. Oswaja obserwatorów z widokiem ludzkiego ciała, we wszystkich odstępstwach od ogólnie przyjętego kanonu. 

 

Jola Szymańska / @jolaszymańska

Jola szymaska feministka 5 najbardziej wpływowych feministek polskiego Instagrama

Jola to ex katoliczka, dziennikarka, wielbicielka książek. Oprócz regularnych recenzji, przychodzi z treściami dotyczącymi psychoterapii, wysokiej wrażliwości oraz stylu życia osadzonego w psychologii. Z profilu Joli dowiesz się, czym są emocje i jak wygląda psychoterapia z perspektywy pacjenta

Perspektywa Joli jest interesująca dzięki temu, że zaczynała od treści mocno osadzonych w wierze katolickiej. Sama stawia jednak wyraźną granicę między teraźniejszością a chrześcijańską przeszłością. Teraz aktywnie komentuje realia środowisk katolickich i uwypukla ich niespójności. Potwierdzają to też dwa głośne reportaże w Tygodniku Powszechnym.

 

Kasia Gandor / @kasiagandor

Kasia Gandor feminizm
fot. Radek Świątkowski

Kasia to youtuberka, przyszła biotechnolożka, popularyzatorka i entuzjastka nauki. W swoich filmach naukowo, lecz wyjątkowo przystępnie odpowiada na pytania, które ludzkość stawia sobie od pokoleń. Od pozornie banalnych typu “Dlaczego się całujemy?”, do takich jak Dlaczego wciąż nie mamy leku na raka?.” Waszej uwadze polecamy szczególnie jeden z jej ostatnich filmów, w którym pokazuje skalę dyskryminacji kobiet.

 

W 2019 roku, jako jedyna Polka została zaproszona na międzynarodową technologiczną konferencję Google I/O, z której relację znajdziesz na jej kanałach społecznościowych. 

 

Maria Janiec / @maria.janiec

Maria Janiec Feminizm
Fot.Kamila Gołębiewska

Maria to typ mniszki – aktywistki. Jej profil to mieszanka jogi, lajfstajlu, kobiecości, a czasem też poezji, połączonej… z twórczością 2Packa. Wielkim autuem Marii jest jej wyjątkowy kojący głos, który nadaje wszystkim jej treściom umacniającego spokoju. Profil Marii to miejsce feministycznego slowlife’u.

Maria kilka razy w tygodniu prowadzi zajęcia jogi online. (Dla osób pracujących w ochronie zdrowia, zajęcia są obecnie bezpłatne.) Dzieli się również wiedzą i doświadczeniem dotyczącą holistycznego podejścia do zdrowia.

 

Tekst: Iga Woytynowska

Zobacz też: Orgazm w czasie pandemii. Testujemy najlepszy wibrator

Orgazm w czasie pandemii. Testujemy najlepszy wibrator

Zobacz też: Strajk kobiet. Chcemy mieć prawo do aborcji!

 

Strajk kobiet. Chcemy mieć prawo do aborcji!

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News