16 niebieskich piosenek na Blue Monday

16 niebieskich piosenek na Blue Monday
Birdy w obiektywie Lotty Boman, źródło: facebook.com

Blue Monday to określenie wprowadzone przez Cliffa Arnala w 2005 roku oznaczające najbardziej depresyjny dzień w roku. Tegoroczny Blue Monday wypada 16 stycznia. Ponieważ nazwę tego dnia można przetłumaczyć na „Smutny Poniedziałek” i „Niebieski Poniedziałek” to poniżej znajdziecie listę szesnastu piosenek wprowadzających jednocześnie w smutną i niebieską aurę.

1. Birdy – Little Blue

Birdy stworzyła piosenkę pasującą idealnie do atmosfery Blue Monday. „Little Blue” pochodzi z płyty „Young Heart” wydanej w 2021 roku. Tytuł utworu to lekkie nawiązanie do „Little Green” Joni Mitchell z albumu „Blue”.

Ta piosenka jest o żałobie i dla mnie jest prawdopodobnie najsmutniejszą piosenką na płycie. Zerwanie jest bliskie żałobie, ponieważ nie możesz już rozmawiać z tą osobą – to tak, jakby całkowicie zniknęła. Jest także o niechęci odpuszczenia smutku. Ponieważ kiedy to zrobisz, oznacza to, że idziesz dalej.

2. Chrystabell – Blue Rose

Chrystabell napisała i nagrała „Blue Rose” po swoim występie w „Twin Peaks” jako agentka specjalna FBI Tammy Preston, która zostaje wprowadzona do akt określonych mianem Niebieskiej Róży. Piosenka znalazła się na płycie „Feels Like Love”, a Chrystabell napisała na temat jej znaczenia krótki esej.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Niebieska róża jest teraz częścią mojej własnej tożsamości i czuję głęboki związek z jej ideą. Jest niemożliwie tajemnicza, romantyczna i nieuchwytna. Znalazła drogę do mojej własnej sztuki.

3. Julee Cruise – Question in the World of Blue

„Question in a World of Blue” zaśpiewane przez Julee Cruise w „Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” to najbardziej wzruszająca scena w filmie. Tekst piosenki przepięknie współgra z niebieskimi światłami i porusza zarówno bohaterów filmu jak i widzów filmu. Utwór znalazł się także na drugiej płycie Julee Cruise – „The Voice of Love”.

4. Lana Del Rey – Blue Velvet

Filmowa twórczość Davida Lyncha jest ogromnie inspirująca dla wielu artystów, w tym Lany Del Rey. Nagrała ona cover „Blue Velvet”, piosenki The Clovers, którą można usłyszeć w filmie zatytułowanym również „Blue Velvet” w reżyserii Lyncha w wersji Bobby’ego Vintona. Znalazła się ona na „Born to Die: The Paradise Edition”. Pierwsza część tytułu tego wydawnictwa to kolejne nawiązanie do dzieła Lyncha, a właściwie „Sekretnego pamiętnika Laury Palmer”, który napisała jego córka – Jennifer Lynch. Lanę z pewnością zainspirowało zdanie „Myślę, że żyję jedynie po to, by umrzeć.”

Cover wykorzystano w reklamie H&M. Lana wystąpiła w niej u boku Michaela J. Andersona, znanego z „Miasteczka Twin Peaks” i „Mulhollad Drive”.

5. Chromatics – Blue Girl

Melancholijnie synth-popowe „Blue Girl” miało znaleźć się na długo oczekiwanym albumie Chromatics „Dear Tommy”, który nigdy nie ujrzał światła dziennego ze względu na rozpad zespołu. W 2018 powstały jeszcze cztery inne wersje piosenki, które złożyły się na EPkę zatytułowaną po prostu „Blue Girl”. Może być czarującym soundtrackiem dla wszystkich smutnych dziewczyn w Blue Monday.

6. Kraków Loves Adana – Swim in the Blue

To tytułowy kawałek z EPki „Swim in the Blue” zawierający nowe wersje trzech piosenek z szóstego albumu duetu Kraków Loves Adana „Follow the Voice”. Słuchanie „Swim in the Blue” pozwala na odpłynięcie w smutek pełen gitarowych brzmień.

7. Florence + the Machine – How Big How Blue How Beautiful (Demo)

Demo do tytułowej piosenki z „How Big How Blue How Beautiful” pochodzi z wersji deluxe trzeciego albumu Florence + the Machine. Inspiracją dla tekstu było błękitne niebo, które Florence Welch podziwiała w Los Angeles. Ta wersja z pewnością rozświetli ponurą aurę Blue Monday.

„How Big How Blue How Beautiful” była pierwszą piosenką, którą napisałam na tę płytę, dosłownie po tym, jak właśnie wróciłam z trasy.

8. Youth Novels – Blue

Tytułowa piosenka z EPki „Blue”, której premiera odbyła się 27 kwietnia 2022 roku. Youth Novels stworzyli przepiękny, poruszający utwór pełen nadziei. Słuchając „Blue” można odpłynąć w ocean pełen światła. W Blue Monday piosenka z pewnością pozwoli słuchaczowi poczuć magię i odnaleźć komfort w smutku.

Piosenka zachęca nas do codziennego wzrastania w wierze, abyśmy mogli być lepiej przygotowani na wszystko, co przyniesie nam życie. Chodzi o to, jak przezwyciężyć nasze lęki, robiąc miejsce na połączenie, intymność i wolność.

9. Lunar Vacation – Blue Honey

„Blue Honey” to piosenka otwierająca debiutancką EPkę Lunar Vacation zatytułowaną „Swell”, na którą składa się pięć historii odnoszących się do życia licealnego.

„Wielki Gatsby” – tak  napisałam „Blue Honey”. Mieliśmy piosenkę, ale nie wiedziałam, o czym napisać, a potem w pierwszej klasie przeczytaliśmy tę książkę. Miałam naprawdę dobrego nauczyciela angielskiego, więc to była moja ulubiona książka i po prostu napisałam ją z perspektywy Jaya Gatsby’ego. Jest więc kilka odniesień do książki.

10. The Aubreys – Blue

„Blue” to najkrótsza, najbardziej dynamiczna i jedna z najsmutniejszych piosenek na debiutanckim albumie The Aubreys, który tworzą Finn Wolfhard i Malcolm Craig. Ten kawałek przywodzi na myśl rockowe lata 90. i muzykę graną przez zespoły garażowe.

11. Maya Hawke – Bloomed Into The Blue

„Bloomed Into Blue” pochodzi z wydanej w 2022 roku drugiej płyty artystki. To jedna z najpiękniejszych piosenek na „MOSS”. Opowiada o dziewczynie, która „rozkwitła” w smutek. Zanim „Bloomed Into Blue” stało się piosenką było wierszem, który Maya Hawke napisała z przyjacielem w liceum. Nosił tytuł „B-Word Muse.

To hołd dla Ariel, Edie Sedgwick, Marie Thérèse i wielu innych… Dla kobiet, które zawsze były przedmiotem sztuki, a nie twórczyniami. Godne mówienia o nich, ale niegodne wysłuchania ich.

12. Billie Marten – Blue Sea, Red Sea

„Blue Sea, Red Sea” to piosenka metafora o chęci zatopienia się w przejrzystym, niebieskim morzu w czasie smutku. Utwór pochodzi z drugiej płyty Billie Marten o magicznym tytule „Feeding Seahorses by Hand” z 2019 roku. Ten kawałek na pewno rozjaśni myśli kłębiące się w głowie podczas Blue Monday i wprowadzi w przyjemnie melancholijny nastrój.

To zostało napisane pewnego okropnego zimowego dnia po tym, jak właśnie przeprowadziłam się do Londynu. Cierpię na zespół S.A.D (Seasonal Affective Disorder), więc moja głowa była trochę smutna. Postanowiłam usiąść i napisać najszczęśliwszą, najprostszą popową piosenkę, jaką mogłam.

13. Marissa Nadler – Blue Vapour

Ta niesamowicie hipnotyzująca piosenka pochodzi z płyty „For My Crimes”. Charakteryzują ją tajemniczy tekst oraz zapadające w pamięć dźwięki gitary. Poza enigmatycznym wokale Marissy Nadler można usłyszeć chórki w wykonaniu Kristin Kontrol znanej z zespołu Dum Dum Girls.

Reżyser [Thomas McMahan] pięknie wyraża nieuchwytne poczucie depersonalizacji przedstawione w piosence. Sprawia, że ​​niektóre głowy eksplodują i spala wszystko w zasięgu wzroku. Robi to tak pięknie i płynnie, pozostawiając „Blue Vapor” we wspaniałym, monochromatycznym świecie, w którym istnieje. Przyjmując podejście abstrakcyjne, wykorzystuje różne eksperymentalne i mieszane techniki animacji, łącząc nastrój i obrazy piosenki z halucynacyjnymi efektami wizualnymi, które sprawiają, że robię „wow” tak jak chciałam.

14. soccer mommy – night swimming

Piosenka pochodzi z drugiej płyty soccer mommy zatytułowanej „color theory”. Album dzieli się na trzy części, a każdej z nich odpowiadają kolory i uczucia z nimi związane. „night swimming” przypisane jest do niebieskiej części wydawnictwa, która oznacza smutek oraz odnosi się do wody. Opowiada o tym, że na świecie może być mnóstwo ludzi wokół, ale mimo to można czuć się samotnym.

Ta piosenka jest o samotności i poczuciu, że istnieje dystans między tobą a innymi ludźmi.

15. Cocteau Twins – Bluebeard

Był to drugi singiel pochodzący z wydawnictwa „Four-Calendar Café” z 1994 roku. „Bluebeard” jest określana jako jedna z najmroczniejszych piosenek Cocteau Twins. Akustyczną wersję utworu można usłyszeć na singlu wydanym w 1993 roku.

Rzeczy nie wpływają na nas bezpośrednio, ale rzeczy się przenikają. Dla mnie „Bluebeard” nie brzmi jak muzyka country. To po prostu brzmi jakbyśmy grali na brzęczącej gitarze. Tak naprawdę to gitara stworzyła tę piosenkę. Duża gitara. Chodzi o to, że jeśli zagramy country, to brzmi jak Cocteau Twins. Jeśli coś zrobimy, wyjdzie to jak Cocteau Twins.

16. crystallising – blue museum

To instrumentalna kompozycja crystallising, początkującej singer-songwriterki tworzącej w Wielkiej Brytanii. „blue museum” pochodzi z jej drugiego albumu, czyli „adamantine”. Utwór został również nagrany jako kołysanka i pojawił na EPce „adamantine (acoustic)”.

Chciałam po prostu, żeby każda melodia była tu radosna, jasna i trochę dziecięca, z wokalizami wlewającymi się w światło słoneczne, wyłaniającymi się z jaskini.

https://www.youtube.com/watch?v=9CNMOz-vKkY

Źródła cytatów: bandcamp.com, bellaunion.com, cocteautwins.com, genius.com, lynchland.canal.blog.com, wbru.com

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: døssi – autorka najpiękniejszego debiutanckiego albumu 2022 roku!

døssi – autorka najpiękniejszego debiutanckiego albumu 2022 roku!

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News