Blue Monday – 4 rozweselające filmy na najbardziej depresyjny dzień roku

4 rozweselające filmy na Blue Monday
Kadr z filmu „Jak dogonić szczęście?” reż. Peter Chelsom | źródło zdjęcia: IMDB

Dziś (tj. 15 stycznia 2024) wypada Blue Monday, czyli najsmutniejszy dzień w roku. Jeśli chcecie uniknąć depresyjnej aury tego dnia i uciec od myśli pełnych trosk, najlepiej zostańcie w domu, przygotujcie ulubioną herbatę i obejrzycie rozweselające filmy z poniższej listy! Na pewno poprawią Wam humor i pomogą znaleźć odrobinę szczęścia w najmniejszym drobiazgu podczas Blue Monday.

Uwaga! Poniższe filmy to komediodramaty, w których widzowie mogą zobaczyć odbicie samych siebie, a dzięki temu odnaleźć pocieszenie, wewnętrzny komfort i lekarstwo na dostrzeganie szczęśliwych aspektów swojego życia w czasie przytłaczającego Blue Monday.

„Jak dogonić szczęście?” (2014) reż. Peter Chelsom

Hector jest uznanym psychiatrą. Praca przynosi mu coraz mniej satysfakcji, gdyż nie potrafi sprawić, aby jego pacjenci poczuli się szczęśliwi. Próbuje temu zaradzić, ale zdaje sobie sprawę, że on sam jest równie nieszczęśliwy jak ludzie przychodzący do niego po pomoc. Pewnego dnia porzuca wygodne życie i wyrusza w samotną podróż po świecie i każdej napotkanej osobie zadaje pytanie: „Czy jesteś szczęśliwy?”. Hector zwiedzi cały świat, od Paryża, przez Chiny, Afrykę aż do Stanów Zjednoczonych, a jego podróż będzie pełna kolorów, egzotyki i niebezpieczeństw.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Ekranizacja powieści Françoisa Lelorda z Simonem Peggiem, Rosamund Pike, Toni Colette, Jeanem Reno i Christopherem Plummerem w rolach głównych.

„Jak dogonić szczęście?” jest filmem pełnym sentencji, które każdy powinien przypominać sobie podczas Blue Monday. Poza tym, film ten pomaga zauważyć, że czasem szczęście jest na wyciągniecie ręki i wystarczy tylko po nie sięgnąć. Zwykle tego nie widzimy przez wywołany przez powtarzalną codzienność i nieustępliwą atmosferę smutku.

„Frances Ha” (2012) reż. Noah Baumbach

Główna bohaterka Frances jest tancerką, jednak na co dzień nie tańczy. Ma ogromne oczekiwania wobec swojej przyszłości, nawet jeśli życie brutalnie weryfikuje jej plany. Frances ma 27 lat. Mimo osiągnięcia dojrzałości, nie potrafi sobie poradzić w życiu. Nie stać jej na własne mieszkanie, ma problemy z utrzymaniem pracy, nie radzi sobie w życiu osobistym. Mimo to, bohaterka podchodzi do życia z optymizmem i wiarą, że wszystko się jakoś ułoży. Znajomi w jej wieku albo założyli już własne rodziny, albo są na etapie wchodzenia w poważne związki. Frances natomiast nie chce i nie umie dojrzeć do tych trudnych i dorosłych kwestii. Ciągle jest marzycielką, żyjącą w świecie o innych zasadach. Nie chce niczego robić na siłę i wbrew sobie.

„Frances Ha” to pierwszy wspólny scenariusz Noaha Baumbacha i Grety Gerwig. Wspólnie napisali także scenariusze do „Mistress America” i „Barbie”.

W Blue Monday wszyscy powinni brać przykład z Frances. Tytułowa bohaterka filmu niemal bez przerwy musi zmagać się z kolejnym niepowodzeniami i uciekającym przed nią szczęściem. Jednak dziewczyna nie poddaje się, nie użala się nad sobą i nie daje depresji oraz smutkom. Jest najlepszą wersją siebie nawet w najgorszy dzień w roku. Jeśli myślicie, że macie coś wspólnego z Frances to ten film wypełni Was nadzieją na lepsze i utwierdzi w przekonaniu, że każdy ma gorszy czas – wystarczy go tylko przeczekać, bo najlepsze dopiero przed nami.

„Opiekun” (2016) reż. Rob Burnett

Pisarz opiekujący się złośliwym nastolatkiem z dystrofią mięśniową nawiązuje więź ze swoim podopiecznym podczas wielkiej podróży w poszukiwaniu najdziwniejszych atrakcji.

Produkcja oryginalna Netflix na podstawie powieści Jonathana Evisona. W rolach głównych: Paul Rudd, Craig Roberts, Selena Gomez i Megan Ferguson.

W tym filmie splatają się ze sobą losy pogrążonego w żałobie pisarza, niepełnosprawnego nastolatka, młodej dziewczyny z problemami i kobiety w ósmym miesiącu ciąży. Łączy ich jedna nietypowa podróż, która zmienia dla nich wszystko. Ta historia pokazuje, że nawet w pozornie najgorszych sytuacjach czy pozornie najgłębszym dołku można znaleźć nadzieję na zmianę czy spełnienie marzeń. „Opiekun” na pewno podniesie na duchu każdego w Blue Monday.

„Poradnik Pozytywnego Myślenia” (2012) reż. David O. Russell

Pat Solitano nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu, by zacząć wszystko od nowa i żyć według filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami.

Ekranizacja bestsellerowej powieści Matthew Quicka z nagrodzoną Oscarem za rolę Tiffany Jennifer Lawrence.

Pozytywne myślenie jest jak najbardziej potrzebne w Blue Monday. Ten film udowadnia, że nie ma jednego poradnika pozytywnego myślenia – każdy musi samodzielnie opanować tę sztukę. Wystarczy tylko pamiętać o tym, co w filmie mówił Pat, a mianowicie to, że nasze życie jest jak film. Film, którego reżyserem jesteśmy my sami i od nas zależy, czy będzie on pozytywny i pełen happy endów.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: 16 niebieskich piosenek na Blue Monday

16 niebieskich piosenek na Blue Monday

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News