Muzyka do samochodu – 10 kawałków na nocne przejażdżki

Muzyka do samochodu – 10 kawałków na nocne przejażdżki
Kadr z lyrics video Chromatics „Night Drive” / Kadr z filmu „Drive”

Każdy kierowca wie jak starannie trzeba dopierać piosenki na playlistę na nocne przejażdżki. Sprawia to, że muzyka do samochodu staje się odrębnym nurtem muzycznym. W poniższym artykule znajdziesz dziesięć utworów, które stworzą idealną atmosferę w czasie podróży samochodem!

Chromatics – Night Drive

To tytułowa piosenka z debiutanckiego albumu Chromatics „Night Drive”, z którego podchodzi kawałek „Tick of the Clock” znany z filmu „Drive”. Ten hipnotyzujący, synth-popowy utwór utrzymany jest w bardzo filmowym klimacie. W 2016 roku nowa wersja piosenki pojawiła się pod tytułem „Lady Night Drive” na wersji deluxe płyty „Cherry”. Zarówno oryginał jak i rework idealnie wpisują się w playlistę „muzyka do samochodu”.

Chrysta Bell & David Lynch – Night Ride

To efekt współpracy najlepszego duetu muzycznego na świecie, czyli Chrysty Bell i Davida Lyncha. „Night Ride” to emanujący energią, zmysłowością i tajemnicą utwór, do którego powstały teledysk oraz film krótkometrażowy w reżyserii Josepha Skormana inspirowany horrorami takimi jak: „Dracula” i „Christine”.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

W lasach młody włóczęga błąka się tam, gdzie nie powinien. Kiedy pojawia się tajemniczy samochód, okazuje więcej pożądania niż rozsądku i wkracza prosto w sieć demonicznej Królowej Czarnej Wdowy. Zostawia go zakopanego w ziemi za dnia, podczas gdy ona żyje normalnym życiem w mieście. Nocą wraca, by go odkopać, obudzić z wiecznego oszołomienia i wrzucić na tylne siedzenie „samochodu-widma”, który sam się kieruje. Szyby zaparowują, a kochankowie odpływają w zadymione miejsce pośrednie, gdzie ona przybiera potwornie zmysłowe nowe formy, którymi chce go pożreć…

girlpuppy – Hideout

„Hideout” to propozycja do melancholijniej wersji playlisty „muzyka do samochodu”. Auto symbolizuje w piosence bezpieczne miejsce. Utwór znalazł się na debiutanckiej EPce girlpuppy pod tytułem „Swan” z 2021 roku.

Ta piosenka została napisana w całości po zerwaniu, co, jak sądzę, jest bardzo wyraźne w tekście.

Julia Marcell – Moment i wieczność

To zdecydowanie muzyka do samochodu dla osób lubiących futurystyczne, mroczne klimaty. „Moment i wieczność” to piosenka, w której mocnym, elektronicznym brzmieniu można się zatracić i poczuć jak w filmie, gdzie bohater/bohaterka musi wcisnąć gaz do dechy pod osłoną nocy. Kawałek znalazł się na płycie „Skull Echo” z 2020 roku. Kilka miesięcy później Julia zaprezentowała piosenkę w wersji po angielsku.

Lana Del Rey – Ride

„Ride” to jedna z najbardziej eskapistycznych, pełnych wolności i atmosferycznych piosenek Lany Del Rey. Utwór znalazł się na EPce „Paradise” i opowiada o poczuciu ucieczki od problemów w czasie jazdy samochodem. W jednej ze zwrotek można usłyszeć nawiązanie do filmu „Easy Rider” z 1969 roku. Kawałek obowiązkowy na playliście „muzyka do samochodu”!

Marissa Nadler – Drive

To muzyka do samochodu na melancholijną podróż, dla osób zainteresowanych folkowymi melodiami. Utwór otwiera album „July” z 2014 roku.

„Drive” to piosenka, która traktuje o dychotomii dwóch postaw. Pamiętaj, że to nie jest mój obecny sposób myślenia, ale taki był w czasie, gdy pisałam tę piosenkę. Podróżowałam od miasta do miasta, czując się zmęczona i rozczarowana tą stagnacją w moim życiu. Czas spędzony w drodze skłonił mnie do refleksji nad zawirowaniami z przeszłości. Podczas refrenów występuje ostry kontrast z poczuciem wolności na otwartej drodze, które odczuwam podczas koncertowania. To piosenka o tym, jak piosenki innych ludzi, zakorzeniają się w twojej psychice i popychają cię do przodu, kiedy niewiele innego cię popycha.

Mitski – Cop Car

Mroczna muzyka do samochodu? Odpowiedzią jest „Cop Car” Mitski nagrane na potrzeby soundtracku do horroru „The Turning”. Choć „Cop Car” zostało wydane w 2020 roku to istniało już w 2014 – wtedy Mitski wykonała piosenkę po raz pierwszy na żywo. Początkowo utwór miał znaleźć się na trzecim albumie artystki – „Bury Me at Makeout Creek”.

Moyka – Ride

Ta mocno synth-popowa piosenka to idealna propozycja na nocne przejażdżki – hipnotyzująca, wciągająca i czarująca. „Ride” pochodzi z debiutanckiej EPki Moyki pod tytułem „Circles”. Kawałek ten był dopiero początkiem stylu, w jakim tworzy Norweżka. Jej nadchodzący album „Movies, Cars & Heartbreak” będzie w całości jak muzyka do samochodu! „Ride” do dziś pozostaje najczęściej odtwarzanym utworem artystki na Spotify – ma prawie 8 milionów odsłuchań! Dla fanów delikatniejszych brzmień istnieje też wersja akustyczna „Ride”.

Pale Waves – Drive

Utwór od pierwszych sekund zalewa dream-popową falą migotliwych dźwięków. Taka muzyka do samochodu to znak, żeby zacząć jechać trochę szybciej i poczuć wiatr we włosach. „Drive” znalazł się na debiutanckim albumie Pale Waves zatytułowanym „My Mind Makes Noises”. Kawałek jest o byciu niezrozumianym i samotnych przejażdżkach, które są ucieczką, aby cokolwiek w środku poczuć.

The Cure – Mint Car

Na koniec „Mint Car”, czyli muzyka do samochodu, który jest miętowy! To najstarsza piosenka na liście, ponieważ została wydana 17 czerwca 1996 roku. „Mint Car” to singiel, który promował dziesiąty studyjny album The Cure – „Wild Mood Swings”. Według Roberta Smitha tytułowy miętowy samochód to symbol radości. W jednym z wywiadów stwierdził też, że piosenka zasługiwała na większą popularność, ponieważ:

Uważałem, że była lepszą piosenką niż „Friday I’m In Love”.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Dlaczego warto publikować muzykę na platformie Bandcamp? – 5 powodów

Dlaczego warto publikować muzykę na platformie Bandcamp? – 5 powodów

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News