Piosenki na Halloween – 10 propozycji na playlistę

Piosenki na Halloween – 10 propozycji na playlistę
źródło zdjęcia: https://www.google.com/search?q=iris+voodoo+voodoo+Nordic+Music+Review&sca_esv=574911510&rlz=1C1FKPE_plPL944PL946&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwiIiam21oKCAxXxIRAIHQsyDP0Q0pQJegQIAxAI&biw=1366&bih=619&dpr=1#imgrc=ULRGdQIc5_jyJM

Halloween to nie tylko odpowiednio dobrane filmy, ale i wprowadzająca w odpowiedni nastrój muzyka. Oto wybór 10 piosenek, których nie może zabraknąć na halloweenowych playlistach.

iris & SKAAR – voodoo voodoo

And before you even notice, I’m your mantra, I’m your lotus / You do what I want you to do / That’s just my voodoo, voodoo / Even in your dreams, I’m calling

„voodoo voodoo” to przesiąknięta czarną magią i czarownicowym klimatem piosenka z debiutanckiego albumu iris – „love and other disasters” z 2021 roku. Do utworu powstał teledysk pełen demonicznej oraz wiedźmowatej atmosfery. iris i SKAAR przypominają jednocześnie bliźniaczki ze „Lśnienia” Kubricka oraz „Czarownic z Eastwick” Millera. „voodoo voodoo” to hymn dla wszystkich czarownic o niecnych zamiarach w Halloween.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Piosenka „voodoo voodoo” to inna strona mnie, której tak naprawdę wcześniej nie pokazywałam. Wykorzystałam swoje demoniczne alter ego i przywołałam moją pomocniczkę SKAAR, aby wyczarować trochę mrocznej magii.

Coals, Hatti Vatti – Witch Club

Sold with sunflowers / Bear belly beat, jelly / Hide and seek / Poppy freaks / Our witch club fell to pieces

Kawałek „Witch Club” lirycznie przywodzi na myśl fabułę „Szkoły czarownic”,  dziecięce zabawy na podwórku i podczas Halloween w czarownice z bajek czy czarodziejki W.I.T.C.H. Utwór jest bardzo jesienny, a momentami brzmi jakby był zaklęciem. Duetu Coals z Hatti Vatti nie mogło zabraknąć na tej playliście.

Lana Del Rey – Season of the Witch

You’ve got to pick up every stitch / Oh no, must be the season of the witch

To cover piosenki Donovana, który Lana nagrała do filmu promowanego przez Guillermo Del Toro z 2019 roku – „Upiorne opowieści po zmroku”.  Halloween to dobra okazja, aby ponownie obejrzeć ten horror wraz z napisami końcowymi, aby posłuchać tej czarującej i tajemniczej piosenki.

Alice Phoebe Lou – Witches

I put a spell on the moon / It was three times the size in your moon-lit eyes

Premiera tej magicznej piosenki miała miejsce w piątek trzynastego – 13 marca 2020. „Witches” zostało zapowiedziane serią zdjęć z dzieciństwa Alice, na których artystka z siostrą przebrane są za czarownice. Okładka przedstawia Mirę, siostrę Alice, w stroju czarownicy. Fotografię wykonał ich dziadek. Atmosfera tego kawałka przypomina książki Alice Hoffman o wiedźmach z rodu Owens. To pieśń dla czarownic, które w Halloween będą praktykować białą magię w świetle księżyca.

The Cure – Lullaby

On candy-stripe legs the spiderman comes / Softly through the shadow of the evening sun

Kołysanka na Halloween? Najlepszą na taką okazję w swojej dyskografii ma zespół The Cure! „Lullaby” to jedna z najpopularniejszych piosenek brytyjskiej grupy. Głównie za sprawą przerażającego teledysku przedstawiającego koszmar senny pełen pająków w reżyserii Tima Pope’a.

Kiedy byłem bardzo mały, miałem bardzo dziwnego wujka (zwanego także Robertem!), który lubił znajdować jak najwięcej sposobów na bezmyślne straszenie mnie. Jednym z jego ulubionych było szeptanie mi do ucha ponurych historii przy łóżku, historii, które często opowiadały o pokręconych czynach okropnego, pożerającego chłopców stworzenia, zwanego po prostu „człowiekiem pająkiem”. Pewnej nocy posunął się tak daleko, że wszedł przez okno mojej sypialni po zgaszeniu świateł… Krzyczałam przez kilka dni. Opowieści o „człowieku pająku” skończyły się tej nocy, ale mój strach przed ciemnością i pająkami nie ustał przez dłuższy czas.

Chelsea Wolfe – Demons

Demons, demons, demons, demons

„Demons” to jedna z najbardziej mrocznych piosenek autorstwa Chelsea Wolfe. Pierwotnie była zatytułowana „Bounce House Demons” i znalazła się na albumie „The Grime and The Glow”. Wersja, którą umieściłam na playliście z muzyką na Halloween pojawiła się na płycie „Apokalypsis” z 2011 roku – jest znacznie bardziej wyrazista i demoniczna.

McKenna Grace – Haunted House

A ghost never leaves a haunted house

Debiutancka piosenka McKenny Grace pojawiła się na serwisach streamingowych dokładnie 19 listopada 2021 roku wraz z premierą kinową filmu „Pogromcy Duchów. Dziedzictwo”, gdzie można ją usłyszeć w trakcie napisów końcowych. Fakt, że utwór dotyczy nawiedzony domu, czyni go idealnym kandydatem na playlistę na Halloween.

Przez pandemię przeszłam trudny okres w moim życiu osobistym i chciałam napisać piosenkę o tym, jak nawet po tym, gdy kogoś już nie ma w Twoim życiu, pamięć o nim nigdy Cię tak naprawdę nie opuszcza. Możesz potraktować to jako piosenkę o zerwaniu, ale może to być również o przyjacielu lub członku rodziny lub jakiejkolwiek relacji, która się skończyła.

girl in red – kate’s not here

Kate, don’t disappear on me / I’m not gonna kill you

girl in red nagrała „kate’s not here” na potrzeby soundtracku do horroru „The Turning” powstałego na podstawie powieści Henry’ego Jamesa „W kleszczach lęku”. To utwór, który odnosi się bezpośrednio do głównej bohaterki filmu – Kate Mandell. Co ciekawe tekst napisany jest z perspektywy ducha dworu, w którym przebywa postać. Do tego kawałka powstał teledysk stworzony ze scen filmowych i ujęć z autorką piosenki.

Napisałam tę piosenkę na tylnym siedzeniu mojego autobusu koncertowego, w studiu w Los Angeles i na łóżku w Sydney. Podoba mi się, że melodia tak bardzo niesie ze sobą piosenkę i myślę, że powala.

jennylee – Hallows Eve

She’s getting ready for / Been waiting on it / She’s getting ready for Hallows Eve

Zagranicą Halloween znane jest także jako Hallows Eve. Tak właśnie zatytułowana jest jeden z kawałków jennylee z jej drugiego solowego albumu „Heart Tax”. Jest szalona i upiorna jednocześnie. Z pewnością sprawdzi się jako piosenka przewodnia do przygotowywania na się halloweenowe wyjście i będzie świetna do tańca.

Kraków Loves Adana – A Night To Remember

All my memories were gone / All my reveries were wrong / And she sang the strangest song

Tytułowy utwór z EPki Kraków Loves Adana wydanej z okazji Halloween w 2020 roku. Została zainspirowana twórczością filmową oraz muzyczną Johna Carpentera znanego z reżyserii „Halloween”, „Mgły” czy „Christine”. Piosenka wprowadza do pełnej grozy, oniryzmu i potworów opowieści jaką jest cały minialbum.

Nawiedzona przez mroczną kobiecą istotę we śnie, młoda kobieta – początkowo sceptyczna i przestraszona – odkrywa, że jest pod wpływem uroku i zwabiona w świat romantycznej ciemności, krwistoczerwonego ognia, gdzie podejmuje nieodwracalną decyzję…

EPka „A Night To Remember” istnieje w tym samym uniwersum, album „Darkest Dreams”, co czyni ją spin-offem, uzupełniającym całą historię do odkrycia na nowo.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Najlepsze filmy o wilkołakach ? – TOP 7

Najlepsze filmy o wilkołakach ? – TOP 7

5/5 - (5 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News