11 państw, w których działa Digital Nomad Visa

Digital Nomad Visa Kobieta z laptopem
https://preply.com/pl/blog/najlepsze-kraje-z-wizami-dla-polakow/

Szacuje się, że życie cyfrowego nomada wybrało już 35 milionów osób, w związku z czym wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie regulacji, które upraszczałyby możliwość pracy zdalnej obcokrajowcom. Zobacz listę miejsc, w których możesz pracować online prosto z plaży.

Kim jest cyfrowy nomad?

Cyfrowy nomad to osoba pracująca zdalnie, wykorzystująca nowoczesne technologie do  pracy z różnych miejsc na świecie. Słysząc to hasło od razu wyobrażamy sobie kogoś, kto siedzi z laptopem na plaży, jednak nie chodzi tu wyłącznie o łączenie pracy z odpoczynkiem.

Styl życia cyfrowego nomada stał się popularny wraz z rozwojem technologii, umożliwiających elastyczne i zdalne formy pracy. Cyfrowi nomadzi często wybierają miejsca z dostępem do szybkiego internetu, a także atrakcyjne pod względem kultury, krajobrazu czy atmosfery, co umożliwia im cieszenie się życiem i pracą z dowolnego zakątka świata. W zależności od wykonywanej pracy mogą to być miejsca nie odbiegające znacznie od naszej strefy czasowej, ale w niektórych branżach możliwa jest także praca na przeciwnej półkuli.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zawody wykonywane przez cyfrowych nomadów są zazwyczaj oparte na pracy zdalnej i wymagają dostępu do internetu. Oto kilka przykładowych zawodów, które często są wybierane przez cyfrowych nomadów:

  1. Freelancerzy: Osoby pracujące jako niezależni wykonawcy w dziedzinach takich jak projektowanie graficzne, pisanie, programowanie czy marketing.
  2. Programiści i deweloperzy: Osoby pracujące nad projektami programistycznymi i tworzące oprogramowanie dla klientów online.
  3. Copywriterzy: Specjaliści ds. tworzenia treści pisanej dla firm i agencji marketingowych.
  4. Specjaliści ds. marketingu internetowego: Osoby zajmujące się promocją produktów i usług online, np. poprzez SEO, kampanie reklamowe czy media społecznościowe.
  5. Konsultanci biznesowi: Osoby oferujące porady i wsparcie w zakresie rozwoju biznesowego i zarządzania.
  6. Projektanci UX/UI: Specjaliści zajmujący się projektowaniem interfejsów użytkownika i doświadczenia użytkownika.
  7. Specjaliści ds. mediów społecznościowych: Osoby zarządzające profilami społecznościowymi dla firm i osób publicznych.
  8. Nauczyciele online: Edukatorzy prowadzący zajęcia online, oferujący kursy i szkolenia zdalne.
  9. Specjaliści ds. e-commerce: Osoby zajmujące się sprzedażą produktów online, zarządzaniem sklepami internetowymi i logistyką.
  10. Redaktorzy i korektorzy: Osoby pracujące nad edycją i poprawą tekstów, zarówno literackich, jak i biznesowych.

Czym jest Digital Nomad Visa?

Na życie cyfrowego nomada (czyli łączenie pracy zdalnej i podróżowania) zdecydowało się już 35 milionów ludzi z całego świata. W Polsce ten trend również staje się popularny. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, zdalnie pracuje ponad 7% Polaków, a według raportu Useme „Freelancing w Polsce 2023” liczba freelancerów tej jesieni sięgnęła 330 tysięcy. To o 8% więcej niż w ubiegłym roku.

Jak zauważają eksperci językowi z platformy Preply, jeszcze niedawno większość państw nie nadążała za zmieniającymi się realiami, a kwestia wiz dla osób pracujących zdalnie nie była uregulowana. Kilka lat temu zaczęło się to zmieniać.

Aby uwzględnić cyfrowych nomadów w ustawodawstwie imigracyjnym, rządy wielu państw stworzyły osobny typ wizy – Digital Nomad Visa, czyli wizę dla cyfrowych nomadów. To specjalna wiza, dzięki której obcokrajowcy mogą legalnie mieszkać, pracować i podróżować. A to tylko niektóre z wielu udogodnień.

Na liście państw, które wprowadziły to rozwiązanie znalazł się niestety tylko jeden kraj europejski – Estonia, która w przeciwieństwie do innych państw oferujących tego typu wizy wyłącznie dla osób spoza UE i EOG, nie ma żadnych ograniczeń narodowościowych. Oferuje za to powszechną digitalizację, szybki Internet i łatwość komunikacji w języku angielskim.

Jednak większość nomadów szuka ucieczki w odległe, najlepiej tropikalne zakątki. Wybór zależy nie tylko od naszych preferencji, ale również od znajomości języka czy możliwości finansowych.

W miejscach takich jak Kostaryka, Barbados czy Bermudy bez problemu porozumiemy się po angielsku. Jeśli jednak zależy nam na swobodnej komunikacji z lokalnymi mieszkańcami i zanurzeniu się w danej kulturze, znajomość hiszpańskiego lub portugalskiego będzie przydatna w większości krajów z listy – komentuje Sylvia Johnson.

Jak otrzymać wizę cyfrowego nomada – Digital Nomad Visa

Jeżeli chcemy otrzymać Digital Nomad Visa, musimy wiedzieć, że jednym z głównych wymagań będzie wykazanie minimalnych dochodów na określonym poziomie. Te wahają się od ponad 1000 USD (np. w Ekwadorze) do 3000 USD (np. w Kostaryce i na Mauritiusie) na miesiąc. Wyjątkiem są Bahamy i Bermudy, gdzie nie ma żadnych wymogów związanych z zarobkami. Należy się tam natomiast liczyć z wysokimi kosztami życia. Na Bermudach wynoszą one średnio ponad pięć tysięcy dolarów miesięcznie.

Jeśli zależy nam na niższych kosztach życia, dobrym wyborem będzie np. Meksyk. Obecnie średni koszt utrzymania dla jednej osoby wynosi tam około 1180 USD na miesiąc.

Meksyk sukcesywnie wygrywa rankingi miejsc najprzyjaźniejszych do życia dla obcokrajowców – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply. – W 2023 roku zajął pod tym względem pierwsze miejsce w badaniu przeprowadzonym przez Inter Nations i od 2014 roku konsekwentnie plasuje się w pierwszej piątce. 

Warto też sprawdzić okres ważności takiej wizy w poszczególnych krajach. Poniżej znajdziesz informacje o wizach i ich kosztach oraz czasie na jaki można je otrzymać.

11 krajów, które oferują wizę dla cyfrowych nomadów z Polski

1. Estonia

Jedyny europejski kraj oferujący wizę dla cyfrowych nomadów oraz szereg ułatwień dla osób pragnących prowadzić tu firmę.

Koszt wizy: 80-100 Euro. Długość wizy: 1 rok. Języki: estoński

Digital Nomad Visa Estonia

 

2. Kostaryka

Kostaryka to piękny kraj położony w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Cały ten region nie należy do tanich i daje wizę na dwa lata. Zaczynamy podróż po regionie Karaibów!

Koszt wizy: 190 USD. Długość wizy: do 18 miesięcy. Języki: hiszpański

Digital Nomad Visa Kostaryka

 

3. Meksyk

Meksyk sukcesywnie wygrywa rankingi miejsc najbardziej przyjaznych do życia dla obcokrajowców. Co prawda może się kojarzyć głównie z wakacjami i walką karteli. Meksyk nie należy do najbardziej bezpiecznych miejsc na świecie, ale stara się i jest otwarty dla cyfrowych nomadów. Wizę otrzymasz tu aż na cztery lata!

Koszt wizy: 253 USD. Długość wizy: do 4 lat. Języki: hiszpański

Digital Nomad Visa Meksyk

 

4. Panama

Koszty wiz w całym regionie Morza Karaibskiego nie należą do najtańszych, ale jest tu pięknie, ciepło i blisko do USA.

Przybliżone koszty wynajmu mieszkań w stolicy Panamy, Panamie City:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 1000 –2000 USD i więcej, w zależności od lokalizacji i standardu.
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 800 – 1 500 USD i więcej, w zależności od lokalizacji i standardu.

Koszt wizy: 300 USD. Długość wizy: do 18 miesięcy. Języki: hiszpański

Digital Nomad Visa Panama

 

5. Ekwador

Ekwador – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym.

Przybliżone ceny wynajmu mieszkań w kilku większych miastach Ekwadoru: Quito, Guayaquil, Cuenca:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 400 – 900 USD miesięcznie.
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 300–600 USD miesięcznie.

Koszt wizy: 450 USD. Długość wizy: 2 lata. Język: hiszpanski

Digital Nomad Visa Ekwador

 

6. Barbados

Barbados – państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej położone w archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Barbados nie należy do najtańszych miejsc i wizę dostaniesz tylko na rok.

Przybliżone ceny wynajmu mieszkań na Barbadosie:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 1500 – 2500 USD
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 1000 – 2000 USD 

Koszt wizy: 2000 USD, Długość wizy: 1 rok. Języki: angielski, kreolski bajski lub barbadoski

Digital Nomad Visa Barbados

 

7. Bermudy

Bermudy – brytyjskie terytorium zamorskie obejmujące archipelag o tej samej nazwie położony w północno-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, oddalony o około 1000 km od wybrzeża Ameryki Północnej. Tutaj jest drogo, ale pięknie. Niestety wiza tylko na rok.

Ceny wynajmu mieszkań na Bermudach:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 1000 – 2000 USD 
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 800 – 1500 USD 

Koszt wizy: 263 USD. Długość wizy: 1 rok. Język: angielski, portugalski

Digital Nomad Visa Bermudy

 

8. Bahamy

Bahamy są piękne. Rajskie plaże i wspaniały klimat jednak wiążą się ze znacznymi kosztami samej wizy jak również utrzymania. Bahamy i Bermudy nie mają żadnych wymogów związanych z zarobkami. Jednak należy się tu liczyć z wysokimi kosztami życia. Na Bermudach wynoszą one średnio ponad 5000 USD miesięcznie.

Przybliżone ceny wynajmu w Nassau, stolicy Bahamów, na przykładzie mieszkania dwupokojowego:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 1500 – 2500 USD
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 1000 – 2000 USD

Koszt wizy: 1025 USD. Długość wizy: do 3 lat. Języki: angielski, portugalski, kreolski haitański.

Digital Nomad Visa Bahamy

 

9. Tajwan

Wyspa położona niecałe 200 km od Chin, które uważają Tajwan za część swojego terytorium.

Oto ogólne przybliżone ceny wynajmu mieszkań na Tajwanie:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 500 – 1500 USD
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 300 – 1000 USD 

Koszt wizy: 50-290 USD. Długość wizy: do 3 lat. Języki: chiński mandaryński, taiwański, hakka. Oczywiście zwłaszcza w sprawach biznesowych porozumiesz się tutaj po angielsku.

Digital Nomad Visa Tajwan

 

10. Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy na Oceanie Atlantyckim położone około 450 km na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki ,znane jako destynacja turystyczna. Czasem podróży zaledwie 1,5 raza dłuższy niż od Maroko. Najbardziej rygorystyczne miejsce w tym zestawieniu. Wyspy Zielonego Przylądka, które oferują sześciomiesięczny pobyt z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku.

Przybliżone ceny wynajmu mieszkań na Wyspach Zielonego Przylądka:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 500 – 1500 USD
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 300 – 1000 USD

Koszt wizy: 54 Euro. Długość wizy: do 12 miesięcy. Języki: portugalski, kreolski Wysp Zielonego Przylądka.

Digital Nomad Visa Wyspy Zielonego Przylądka

 

11. Mauritius

Mauritius – położony jest około 900 km na wschód od Madagaskaru. Najbardziej przyjazny kraj w tym zestawieniu. Co prawda wiza jest tu wydawana na pół roku (lub rok), ale po tym czasie można ją dowolnie przedłużać. Jednak podróż na Mauritius wiąże się ze znacznymi kosztami i przesiadkami. Różnica czasu nie jest natomiast tak duża i wynosi 2 lub 3 godziny w zależności od czasu letniego i zimowego.

Stolicą wyspy i największym miastem jest Port Louis, leżący po północno-zachodniej stronie wyspy. Liczy 156 tys. mieszkańców. Inne większe miasta liczące do 100 tys. mieszkańców to: CurepipeVacoas-Phoenix, Beau BassinQuatre Bornes oraz Rose Hill.

Przybliżone ceny wynajmu mieszkań na Mauritiusie:

  • Mieszkanie dwupokojowe w centrum miasta: Około 400 – 1200 USD
  • Mieszkanie dwupokojowe poza centrum miasta: Około 300–800 USD

Koszt wizy: darmowa. Długość wizy: rok. Języki: angielski, francuski, kreolski mauretański.

Digital Nomad Visa Mauritius

 

Aby otrzymać wizę w kraju, w którym tego typu dokument formalnie obowiązuje, należy wypełnić wniosek i przygotować zbiór niezbędnych dokumentów. W przypadku niektórych krajów proces można przejść online; w innych niezbędna będzie wizyta w ambasadzie lub konsulacie. Koszt uzyskania wizy waha się od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Jedynie Mauritius oferuje Premium Travel Visa, czyli całkowicie bezpłatną wizę dla cyfrowych nomadów.

Źródło: Preply

O Preply

Preply to internetowa platforma do nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Korzystaja z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli Kirilla Bigaia, Serge’a Lukyanova i Dmytro Voloshyna.

Zobacz też: Dokumenty na Netflix – 8 szokujących produkcji o świecie

Dokumenty na Netflix – 8 szokujących produkcji o świecie

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News