10 zaskakujących faktów o papieżach i Watykanie

watykan jan paweł 2

Watykan jest nie tylko siedzibą Kościoła Katolickiego, ale i z wielu powodów jednym z ciekawszych europejskich państw. Niektóre fakty na jego temat mogą zszokować, inne – wprost zniesmaczyć. Jakie tajemnice ukrywa przed nami najmniejszy kraj świata?

Zapraszamy na 10 zaskakujących faktów o papieżach, Watykanie i wszystkim wokół.

1. Kradzieże

Współczynnik przestępstw w Watykanie wynosi… około półtora na jednego mieszkańca. Jak w jakimś Gotham albo Sandomierzu za kadencji Ojca Mateusza. Nie trzeba być jednak przenikliwym detektywem, żeby szybko znaleźć wytłumaczenie tej porażającej statystyki – niewielka liczba mieszkańców, za to całkiem spora kieszonkowców.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kradzież to najbardziej powszechne przestępstwo w tym kraju. Złodzieje korzystają z faktu, że Watykan odwiedzają rocznie miliony turystów stanowiących dla nich doskonały łup. Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że w Watykanie nie ma sądów, więc wszelkie tego rodzaju sprawy muszą zostać rozstrzygnięte we Włoszech.

2. Poczta

Prawdziwym fenomenem Watykanu, o którym się raczej niewiele mówi, jest Poczta Watykańska. Po pierwsze jest nie lada gratką dla kolekcjonerów, ponieważ oferuje niedostępne nigdzie indziej znaczki pocztowe, które są bardzo pożądane przez filatelistów i w perspektywie czasu niezwykle cenne.

Po drugie, mamy do czynienia ze zjawiskiem, przed którym Poczta Polska się chowa – Stolica Apostolska dysponuje pocztą tak wydajną, że w ciągu roku wysyła około 2,5 miliona listów i 7 milionów pocztówek. Z relacji turystów wynika, że jest też bardzo sprawna i przystępna.

3. Najkrótsza linia pociągowa

Stolica Apostolska dysponuje własną siecią transportową, a konkretniej… dwoma 300-metrowymi fragmentami torów kolejowych oraz stacją, na której zatrzymują się pociągi. Są to zwykle przewozy towarowe, ale kiedy sytuacja tego wymaga, Watykan proponuje transport w ten sposób również pielgrzymom.

4. Konsumpcja wina

Według różnych statystyk konsumpcja wina w Watykanie wynosi w skali roku od ok. 50 do 70 litrów na mieszkańca. I nie, wino nie jest brane pod uwagę.

Dlaczego Watykańczycy piją więcej wina niż Francuzi czy Włosi? Kalifornijski Instytut Wina wskazuje, że przyczyna może tkwić w demografii, bo Stolicę Apostolską zamieszkują głównie starsi mężczyźni. Ponadto oferowane tu wino jest bardzo tanie ze względu na niską akcyzę, co prawdopodobnie wpływa na jego sprzedaż.

Od razu wyjaśniamy: turyści nieszczególnie mogą zaopatrzyć się w watykańskie wino, bo aby wejść do sklepu z alkoholem, trzeba mieć odpowiednią przepustkę świadczącą o swoim obywatelstwie tego kraju.

5. Internet w Watykanie

Za wprowadzenie internetu do Watykanu odpowiada pośrednio Jan Paweł II, a zupełnie bezpośrednio – siostra zakonna Judith Zoebelein, która dostała od papieża polecenie, aby dokonała cyfryzacji Stolicy Apostolskiej. Jej zaangażowanie doprowadziło między innymi do powstania pierwszej watykańskiej strony internetowej (oraz szeregu kolejnych), a także dostarczenie internetu do powszechnego użytku dla mieszkańców.

Nie wszyscy jednak zgadzali się z tym planem. Pewien watykański duchowny oznajmił, że internet to coś na kształt diabelskiej kładki. Siostra się tym jednak nie przejmowała, bo założyła pierwszą oficjalną skrzynkę mejlową papieżowi i propagowała korzyści płynące z wprowadzenia tego państwa w erę cyfrową.

6. Łacina

Językiem urzędowym Watykanu jest oczywiście łacina, ale to nie tak, że wszyscy mieszkańcy się nią posługują – wręcz przeciwnie. Dlatego kiedy Benedykt XVI wydał oświadczenie o swojej abdykacji właśnie w łacinie, to jego wypowiedź zrozumiała… jedna dziennikarka. Gdyby nie ona, być może doszłoby do ogromnego nieporozumienia.

7. Zabijanie kotów

Cofając się nieco do czasów dawniejszych, warto odnotować przypadek papieża Grzegorza IX. W 1230 wydał bullę, w której skierował nienawiść w stronę pewnej lucyferiańskiej sekty… oraz kotów. To znaczy nie powiedział wprost, że trzeba mordować koty, ale ludzie to tak zrozumieli.

I mordowali te koty, uznając ze za szatańskie stworzenia. Według niektórych historyków przyczyniło się do bezpośrednio do późniejszej plagi dżumy, ale inni się kłócą, że to nieprawda i że się pan nie znasz.

8. Dziewczyna z Watykanu

Jest rok 1983, a nastoletnia Emanuela Orlandi wraca właśnie z lekcji muzyki do domu, do którego jednak nie dociera. Nikt nie wie, co się z nią dzieje; śladów nie ma, świadków też prawie nie ma, a ze sprawą wydaje się być powiązana Stolica Apostolska.

Twórcy serialu Netflix Dziewczyna z Watykanu zbierają wszelkie informacje do kupy i jasno sugerują, że mamy do czynienia z tajemnicą, którą Stolica Apostolska skrzętnie ukrywa i wobec której panuje powszechna zmowa milczenia. Teorie o porównaniach Watykanu z mafią stają się czasami boleśnie trafnie.

9. Jan Paweł II wiedział?

Wszyscy wiemy, o czym Jan Paweł II miałby rzekomo wiedzieć lub nie wiedzieć. I choć wiele osób traktuje to zagadnienie jako absurdalną gałąź internetowego humoru, to na pomoc przychodzi Ekke Overbeek, czyli autor książki pod tytułem Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział.

I co tu dużo mówić? Przedstawia niezbite dowody na to, że Karol Wojtyła doskonale zdawał sobie sprawę z licznych przypadków pedofilii polskich księży. Możemy o tym przeczytać w licznych aktach i dokumentach, między innymi należącymi do archiwów SB – które, choć językowo wątpliwej jakości, jak pisze Overbeek, zaskakująco są wiarygodne.

10. Piłka nożna w Watykanie

Mało kto wie, że najmniejsze państwo świata może się pochwalić reprezentacją w piłkę nożną. Drużyna gra raz na kilka lat i nawet udało się jej rozegrać spotkanie z Borussią Monchengladbach (przegrane 0:8). Ale to nie wszystko – w tym niewielkim kraju jeszcze niedawno funkcjonowała również liga piłkarska, w której mierzyły się ze sobą drużyny złożone z pracowników Poczty Watykańskiej, dziennikarzy czy członków Gwardii Szwajcarskiej.

Jakby tego było mało, Watykan może pochwalić się również żeńską reprezentacją piłkarską. Jej pierwszym meczem miało być spotkanie z Austriaczkami w Wiedniu, jednak… spotkanie odwołano, ponieważ niektóre austriackie zawodniczki przed meczem protestowały w sprawie aborcji.

Zobacz również: Jak często myślisz o Imperium Rzymskim?

Jak często myślisz o Imperium Rzymskim? TikTokowy trend, który podbił świat

1/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News