10 perełek współczesnego koreańskiego kina

kino koreańskie
fot. Aurora Films

Zanim Bong-Joon Ho podbił 92 ceremonię rozdania Oscarów oraz następnie cały świat kina, koreański film nie cieszył się u nas zbyt dużą popularnością. Aby zachęcić Was do nadrobienia zaległości pragnę zaprezentować listę wyprodukowanych po roku dwutysięcznym, różnorodnych pozycji z tego fascynującego kraju. Są to dzieła mniej lub bardziej znane, przedstawiające najróżniejsze gatunki oraz nurty, jednak tym, co łączy je wszystkie, jest niezwykły styl i charakter. Współczesne kino koreańskie fascynuje i każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

10. Zombie Express (2016)

f1b83f42e345c2b581824f57e9da185c 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Mayfly

Reżyseria: Sang-ho Yeon

Chociaż tematyka zombie wydaje się być już w pełni wyczerpana i do cna przetrawiona przez popkulturę, w rękach odpowiednich twórców dalej posłużyć może za źródło znakomitej rozrywki i ważnych przesłań. Tym właśnie jest ekscytująca, kolejowa wyprawa w Zombie Expressie.

Seok-woo (Yoo Gong) to menadżer firmy i pracoholik, który bez przerwy zawodzi swoją młodą córkę, Soo-an (Su-an Kim). Kiedy dziewczynka stwierdza, iż swoje urodziny wolałaby spędzić z matką mieszkającą w Pusan, ojciec decyduje się na zabranie jej tam pociągiem. W tym samym czasie, w Korei wybucha epidemia zombie. Razem z poznanymi podczas podróży ludźmi, Seok-woo będzie musiał ochronić córkę, przetrwać w pełnej żywych trupów kolei, a przy okazji porzucić swój kultywowany przez całe życie egoizm.

Ta pełna serca, akcji oraz emocji opowieść daje widzowi tak zabawę, jak i wiele momentów na wzruszenie. W filmie tym przyjdzie nam obserwować osobistą drogę protagonisty oraz efekciarski spektakl.

9. Płomienie (2018)

MV5BZTZmM2Y5ODAtYjQwMi00NmU5LWE2YzMtYjRiYmI4OTY3ZjZlXkEyXkFqcGdeQXRzdGFzaWVr. V1 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Aurora Films

Reżyseria: Chang-dong Lee

Powolna, kontemplacyjna historia będąca adaptacją opowiadania „Spalenie stodoły” spod pióra japońskiego mistrza Harukiego Murakamiego. Tak jak w dziełach pisarza, metafizyka i magia przeplatają się tu z codziennością, a pełna tajemnic opowieść snuje się spokojnie, bez pośpiechu.

Przez kłopoty prawne ojca, aspirujący młody pisarz Jong-soo Lee (Ah-in Yoo) zmuszony jest do powrotu w rodzinne strony. Tam, chłopak spokojnie zajmuje się gospodarstwem domowym, do chwili gdy pewnego dnia po latach spotyka starą przyjaciółkę, Hae-mi Shin (Jong-seo Jun), w której szybko się zakochuje. Po pewnym czasie poznaje również ekscentrycznego znajomego dziewczyny, Bena (Steven Yeun), który opowiada mu o swoim niestandardowym hobby – spalaniu opustoszałych stodół. Trójka nawiązuje nietypową, podszytą zagadkami relację.

Jeśli szukacie czegoś, co z wolna przedstawiać będzie coraz to nowe poziomy metafor i intrygować nietypowym podejściem, jest to idealny wybór.

8. Służąca (2016)

8.Sluzaca 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Gutek Film

Reżyseria: Chan-Wook Park

Magnum opus jednego z najbardziej znanych i cenionych reżyserów Korei Południowej. Intrygi, sekrety, emocje oraz multum zwrotów akcji gwarantowane!

Na początku osadzonej w Korei lat 30’tych historii, biedna dziewczyna Hideko (Min-hee Kim) zostaje namówiona przez żądnego bogactwa hrabiego Fujiware (Jung-woo Ha) do pracy dla młodej arystokratki, Sook-hee (Tae-ri Kim). Biedaczka ma za zadanie pomóc mężczyźnie rozkochać w sobie damę, aby ten mógł zawrzeć z nią ślub i przejąć jej majątek. To, co zaczyna się jako prosta misja, zostaje jednak skomplikowane przez rodzące się między kobietami uczucie. Ale czy możemy wierzyć w cokolwiek co widzimy, gdy wszyscy gracze mają coś za uszami, a każdy ukrywa przed nami swoje karty?

Ten przejmujący, pełen erotyzmu i spisków thriller wciąga i nie pozwala odwrócić głowy od ekranu od pierwszej, do ostatniej minuty. Seans obowiązkowy dla każdego fana kina.

7. Dama z Seulu (2013)

7.Dama z Seulu 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Lotte Entertainment Co.,Ltd

Reżyseria: Jang Jin

Łączący elementy neo-noir z tematyką transpłciowości oryginalny film akcji. Intrygujący i nietuzinkowy, oferuje nowe spojrzenie na dobrze nam znane schematy, bohaterów i fabuły.

Ji-Wook Joon (Seung-won Cha) to człowiek najlepszy w swoim fachu. Detektyw, który równie sprawnie rozbroi przeciwnika w walce wręcz, jak i rozwiąże każdą kryminalną zagadkę. Tym, co poza umiejętnościami odróżnia Joon od reszty jest jednak fakt, iż pomimo bycia urodzonym jako mężczyzna, jest kobietą marzącą o przejściu operacji korekty płci. Kiedy wreszcie planuje odejść na emeryturę by w pełni zrealizować swój cel, ostatnia sprawa wciąga ją ponownie w świat walki ze zbrodnią.

Oryginalna, ciekawa propozycja seansu dla tych, którzy obok staroszkolnej akcji, humoru i kryminalnej fabuły pragną też filmowego spojrzenia na aktualne obecnie tematy.

6. Poezja (2010)

6.Poezja 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Pine House Film

Reżyseria: Chang-dong Lee

Chwytający za serce, rozczulający obraz, o którego sednie najlepiej mówi sam tytuł. Poruszy do łez i w autorski sposób zmusi do refleksji.

Mi-ja (Yoon Hee-Jeong) to starsza, zapadająca na chorobę Alzheimera kobieta, która zajmuje się swoim nastoletnim wnukiem, Jong-Wookiem (Da-wit Lee). Jej życie wywraca się jednak do góry nogami, gdy dowiaduje się, że jej wychowanek był jedną z osób, które przyczyniły się do samobójstwa jego szkolnej znajomej. Skonfrontowana z szokującymi faktami, kobieta zapisuje się na konkurs poezji.

Film ten to skomplikowany, poruszający dramat o ludzkiej egzystencji, który ogląda się tak, jak czyta się wiersz. Sama poezja.

Zobacz też: 7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

Sprawdźcie kategorię Kino koreańskie na Netflix

5. Opowieść o dwóch siostrach (2003)

5.Opowiesc o dwoch siostrach 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. IDG – Kino Domowe

Reżyseria: Jee-woon Kim

Kultowy, psychologiczny horror mistrzowsko budujący napięcie. Fabuła oparta na koreańskiej legendzie jest współczesnym spojrzeniem na krajowy folklor.

Nastoletnie siostry Su-mi (Im Soo-jung) i Soo-yeon (Geun-yeong Moon) wraca do domu po długim pobycie w szpitalu psychiatrycznym, w którym leczyły się po samobójstwie ich matki. Macocha terroryzuje je, ojciec jest obojętny, a wszędzie wokół zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Pytania mnożą się i komplikują. Jednak czy nasze bohaterki postrzegają świat takim, jakim jest on naprawdę?

Ta przerażająca i zaskakująca pozycja to wzorowy przykład koreańskiego kina grozy. Wielopoziomowa, niepokojąca i dezorientująca.

4. Matka (2009)

4.Matka 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Barunson

Reżyseria: Bong-Joon Ho

Mistrzowski kryminalny thriller autorstwa jednego z najpopularniejszych twórców we współczesnym międzynarodowym kinie. To reżyserski popis Bonga, który dopieszcza tu swój charakterystyczny styl prowadzenia opowieści.

Owdowiona Matka (Kim Hye-ja) mieszka wraz z niepełnosprawnym intelektualnie synem, Yoon Do-joonem, (Won Bin) w małym miasteczku, gdzie sprzedaje zioła i wykonuje zabiegi akupunktury. Wszystko drastycznie zmienia się, gdy Yoon zostaje oskarżony o brutalne morderstwo i aresztowany. Wierząca w niewinność swojego dziecka Matka posunie się do wszystkiego, aby je uratować.

To pełna napięcia, trzymająca za gardło produkcja okraszona doskonałymi występami aktorskimi, zwłaszcza od fantastycznej Hye-ja. Zwroty akcji i sekrety towarzyszą nam przez cały czas trwania filmu.

3. Mikrosiedlisko (2017)

Mikrosiedlisko 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Gwanghwamoon Cinema

Reżyseria: Go-woon Jeon

Kameralna, osobista i niepozbawiona humoru historia o prostym życiu oraz tym, jak istotne są nasze codzienne, drobne przyjemności.

Miso (Esom) to trzydziestoletnia kobieta, która kocha papierosy, szklaneczkę whisky oraz swojego chłopaka (Ahn Jae-hong). Wszystko to czyni ją szczęśliwą i przynosi jej ukojenie, cała reszta może zaczekać. Kiedy właściciel mieszkania podnosi czynsz, a jej ulubiona marka papierosów drożeje, mająca problemy finansowe Miso rezygnuje z niekomfortowego lokum i wyrusza na pielgrzymkę po domach swoich przyjaciół. Nocowanie pod dachami różnych ludzi będzie okazją do refleksji na temat tego, czym tak właściwie jest dobre życie.

Film jest idealnym komentarzem do życia we współczesnym świecie. Inteligentny i ciepły, spodobać powinien się każdemu, kto pragnie chociaż przez chwilę inaczej spojrzeć na swoją codzienność.

2. O-jik geu-dae-man (2011)

O jik geu dae man 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. HB Entertainment

Reżyseria: Il-gon Song

Wnikliwie wzruszający i wciągający film o miłości.

Były bokser mający problemy z prawem, Cheol-Min (Ji-seob So), poznaje tracącą wzrok telemarketerkę, Jung-hwa (Han Hyo-joo). On jest zamknięty i wycofany, ona pozostaje optymistką wbrew swojej chorobie. Pomimo różnicy charakterów, a może i nawet dzięki niej, między dwójką rozkwita głębokie, szczere uczucie, które zabierze ich w życiową podróż pełną wzlotów i upadków. Jednak czy miłość wystarczy, aby ich relacja przetrwała?

Ten pozbawiony polskiego tytułu obraz to świetna opcja dla tych, którzy pragną emocjonalnego zaangażowania w życia bohaterów. Pełen turbulencji związek w tym pięknie nakręconym filmie ogląda się z wielkim przejęciem.

1. Lament (2016)

2021 06 08 00.56.48 i0.wp.com 3883c0d70963 10 perełek współczesnego koreańskiego kina
fot. Mayfly

Reżyseria: Hong-jin Na

Kolejna, jednak zgoła inna produkcja o zombie. To gatunkowy amalgamat, który rzuca w nas najróżniejszymi konwencjami i pomysłami, a wszystko to łączy się w szalenie efektywną całość.

W małej, górskiej wiosce policjant (Kwak Do-won) bada sprawę dziwnej, rozprzestrzeniającej się po okolicy choroby. Za jej sprawą mieszkańcy stają się agresywni, niepoczytalni i atakują innych. Chodzą też słuchy, że do wioski przyniósł ją pewien Japończyk, który przy okazji jest również duchem. W całym tym szaleństwie, nasz bohater musi uratować zapadającą na tajemniczą chorobę córkę oraz dowiedzieć się, co się tu właściwie dzieje.

Lament to film nietypowy, który zaskakująco trudno jest do czegokolwiek porównać. To policyjny kryminał, komedia, historia o zombie, nadnaturalny dramat, a przede wszystkim, wyjątkowy seans.

Autor: MK

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News