7 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć

Najlepsze rosyjskie firmy, które trzeba zobaczyć

Lubimy rosyjskie kino, dlatego przygotowaliśmy dla Was nasz top 7, ale zapewniamy, że dobrych filmów wyprodukowano w Rosji znacznie więcej. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rosyjskim kinem, nasze zestawienie będzie niezłą ściągą! Sprawdźcie też festiwal Sputnik nad Polską.

1. Ładunek 200 (Na Sputniku prezentowany w 2012 roku)

Najmocniejszy film w europejskiej kinematografii ostatnich lat.  Zmierzch sowieckiej ery, prowincjonalne miasteczko  i okrutna historia, która – co przeraża najbardziej – wydarzyła się naprawdę.  Efekt rażenia: poza skalą. Koniecznie zobaczcie też “Palacza” i “Brata”, a najlepiej wszystko Bałabanowa.

2. Morfina (2016)

Syberyjska wioska zapomniana przez Boga i ludzi. W tle śnieżne zamiecie i rewolucja. Młody lekarz, żeby przetrwać nieciekawe czasy sięga po morfinę. Nie wynika z tego wiele dobrego. Za dobrze skrojoną historią stoi sam Michaił Bułhakow.

3. Żyła sobie baba (2012) 

Film o tym, że prawdziwe zło to ludzie. Niech nie zmylą Was sielskie pejzaże carskiej wsi i wielka narracja histotyczna w tle. Obraz niewygodny. Najkrócej: przez blisko dwie godziny bohaterka jest gwałcona przez kolejnych mężczyzn. Nie polecamy wrażliwym osobom.

bohater horroru

4. Raj (2016)

Dzieło na miarę starej rosyjskiej szkoły. Wielka moralna przypowieść o totalitarnym piekle, ale też o walce o normalność w epoce obozów koncentracyjnych. Oddany idei faszyzmu młody oficer spotyka w obozie więźniarkę, swoją przedwojenną miłość. Rosyjska arystokratka zostaje jego służącą. Krzepiące potwierdzenie tezy, że warto być przyzwoitym.

5. Gwiazda (2014) 

Bohaterka Masza ma do zrobienia wszystko – uszy, usta, piersi, nogi. Konsekwetnie realizuje plan. Ten film mógłby być satyrą na współczesne kanony piękna, ale to historia o tym, że każdy ma prawo żyć, jak chce. Cena tego jest taka, jaką jesteś gotów zapłacić.

6. Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków (2015) 

Folkowa opowieść o kobiecej seksualności. O tym, że bajkowy świat magii może być lepszą alternatywą dla nieciekawej rzeczywistości, a nieokiełznany naturalny erotyzm najlepszym sposobem na wyrażenie siebie. Dla zainteresowanych: to bardziej film etnograficzny niż erotyczny.

7. Biały mech (2014)

Rosyjska bajka o trudnej miłości w głębokiej tundrze. Bohaterowie mierzą się nie tylko z okrutną siłą przyrody, ale też z nieugiętymi charakterami i potęgą tradycji. Emocjonalna bomba.

Autorka artykułu: Marianna Rozwadowska

16 listopada 2016 o 16:15

4.7/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News