World of Horror: jak polski horror narysowany w Paintcie stał się hitem na Steamie

World_of_Horror

World of Horror to gra, która nie przestaje zaskakiwać. Nie tylko dlatego, że została w całości stworzona w programie MS Paint, ale także dlatego, że jest to gra pełna napięcia, strachu i tajemnic. Tytuł ten jest dziełem jednego człowieka, Pawła Kozmińskiego, który pod pseudonimem panstasz tworzył ją przez kilka lat w swoim wolnym czasie. Jego inspiracją była twórczość mistrzów horroru, takich jak Junji Ito czy H.P. Lovecraft, a także gry z gatunku RPG i roguelite.

Polska gra narysowana w Paintcie

World of Horror przenosi nas do miasta Shiokawa w Japonii, gdzie starożytni bogowie budzą się ze snu i zaczynają siać chaos i zniszczenie. Gracz musi stawić czoła różnym zagrożeniom, takim jak nieokiełznane stwory, przerażające zjawiska czy szalejący kultyści.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki, w tym kampanię składającą się z pięciu rozdziałów oraz losowe scenariusze do wyboru. Każda rozgrywka jest inna, ponieważ lokacje, wydarzenia, przedmioty i przeciwnicy są generowani losowo. Tytuł ten charakteryzuje się też wysokim poziomem trudności i wymaga od gracza sprytu i umiejętności.

World of Horror
Źródło: https://store.steampowered.com/app/913740/WORLD_OF_HORROR/?l=polish&curator_clanid=35106417

Jednym z największych atutów World of Horror jest oprawa graficzna i dźwiękowa. To prosty, ale efektowny styl oparty na 1-bitowej lub 2-bitowej palecie kolorów. Gracz może też wybrać spośród kilku dostępnych filtrów kolorystycznych, które nadają scenerii dodatkowego uroku.

Gra wygląda jakby była narysowana na starym komputerze lub konsoli z lat 80-tych lub 90-tych. Grafiki są pełne szczegółów i wyrażają niesamowity klimat grozy i surrealistycznego koszmaru. Dźwięk został doskonale dopasowany do stylu gry i tworzy niepokojącą atmosferę.

World of Horror – gra, która podbija świat

Gra World of Horror została wydana na Steam w pełnej wersji 1.0 19 października 2023 roku. Wcześniej była dostępna w wersji Early Access od 20 lutego 2020 roku.

World of Horror cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami na Steamie. Na podstawie ponad 6 tysięcy recenzji uzyskał ocenę 9/10. Produkcję docenili również krytycy, przyznając jej średnią ocenę 82/100 na Metacritic.

Do października 2023 gra sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy na Steamie, co czyni ją jedną z najpopularniejszych polskich gier niezależnych. Tytuł jest również dostępny na innych platformach, takich jak GOG.com, Microsoft Store, Nintendo Switch, PlayStation 4 i PlayStation 5.

World of Horror ma globalny zasięg i jest dostępna w siedmiu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim, koreańskim, chińskim uproszczonym i chińskim tradycyjnym. Na razie nie ma jeszcze wersji polskojęzycznej. Według danych ze Steam, najwięcej graczy pochodzi z Stanów Zjednoczonych (28%), Japonii (15%), Chin (12%), Niemiec (7%) i Francji (6%).

World_of_Horror
Źródło: Steam

Obecnie koszt World of Horror na Steamie wynosi 68,99 zł. Jest to cena promocyjna, obniżona o 25% z okazji premiery. Oferta jest ważna tylko do 2 listopada. Później cena podskoczy do 91,99 zł. 

World of Horror jest grą, która zasługuje na uwagę wszystkich fanów horroru i retro gier. Pokazuje, że nie trzeba mieć zaawansowanych narzędzi ani wielkiego budżetu, żeby stworzyć coś oryginalnego i porywającego.

Ta produkcja jest dowodem na talent i pasję polskiego twórcy, który spełnił swoje marzenie o stworzeniu własnej gry. Jeśli szukasz tytułu, który zaskoczy Cię i przestraszy, to koniecznie sprawdź World of Horror.

Autor: Anna Grochal

 

Zobacz też: Piosenki na Halloween – 10 propozycji na playlistę

Piosenki na Halloween – 10 propozycji na playlistę

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News