Wicedyrektor Pantone tłumaczy, jak wybierany jest kolor roku

Dużo kubków Pantone ustawionych na szafce

Chyba każdy z nas chociaż raz słyszał o firmie Pantone, która jest odpowiedzialna za system identyfikacji kolorów. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób Pantone wybiera kolor roku?

BuzzFeed przeprowadził rozmowę z Laurie Pressman – wicedyrektorem PANTONE Color Institute, dzięki której zrozumiemy, w jaki sposób PANTONE corocznie ustala trendy.

Na początku procederu, zbiera się grupa ekspertów, która jest odpowiedzialna za przewidzenie tego, jaki kolor będzie na topie w przyszłym roku.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.instagram.com/p/BZygUBMD5mz/

W PANTONE COLOR INSTITUTE mamy globalny zespół ekspertów do spraw prognoz trendów – analizują aktualne wpływy kolorów, a także przewidują przyszłe trendy kolorystyczne z wyprzedzeniem od dwóch do pięciu lat. Członkowie zespołu są zaangażowani w prognozowanie trendów dla czołowych firm zajmujących się handlem materiałami, a także przemysłu modowego.

Dla inspiracji PANTONE sprawdza także, co ludzie lubią, a co niekoniecznie.

https://www.instagram.com/p/BZq1qoijxU9/

Wybierając przykładowo kolory, które pojawiają się na wybiegach, bierzemy pod uwagę trendy makroekonomiczne, ponieważ to one wpływają na trendy we wszystkich dziedzinach projektowania.

Chociaż badania na temat kolorów są ważne, to PANTONE przyznaje, że intuicja też ma związek z kolorystycznymi trendami.

https://www.instagram.com/p/BWkktTPDJtU/

Nasz zespół ma naprawdę dobre “oko”, dzięki czemu jesteśmy tak skuteczni w przewidywaniu kolorystycznych trendów. Chodzi o pewien rodzaj wyczucia i odczuwania kolorów.

Trendy kolorystyczne są ważniejsze, niż przypuszczamy – odzwierciedlają wydarzenia, które dzieją się na całym świecie.

https://www.instagram.com/p/BZtdsqXD7kG/

Kolory mogą pomóc historykom zrozumieć, co mogło się wydarzyć w społeczeństwie w określonym momencie.

A jakie kolory będą modne podczas… zimy 2019? Pantone stawia na wszystkie klasyczne odcienie szarości i czerni, ale także na odcienie żółtego, fioletowego i turkusu. Czy przepowiednie się sprawdzą? Przekonamy się wkrótce.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News