Top 9 najlepszych filmów o tańcu

taniec wspólczesny

Filmy o tańcu największe zainteresowanie wzbudzają u osób, które w jakimś stopniu są z nim związane. Jednak w tym zestawieniu znajdują się takie pozycje, które swoimi premierami zakasowały kina na całym świecie i do dziś wracają do nich chętnie nie tylko tancerze. Propozycje dla siebie znajdą fani klimatu kina lat 80. Będzie też kilka polecajek prosto z brooklińskiej ulicy, ale znajdzie się też coś dla tych, którym bliski jest taniec klasyczny, a nawet połączenie baletu z wątkiem transpłciowości.

Taniec w rytmie lat 80

1. Footloose

To wyjątkowa wycieczka do lat 80. Do czasu radości, wolności i spontanicznego tańca podszytej buntem przeciwko panującym zasadom. Film opowiada historię chłopaka, który wraz z mamą przenosi się do prowincjonalnego miasteczka. Jego pojawienie się wprowadza spore zamieszanie wśród lokalnej społeczności. Wielkomiejska natura głównego bohatera, tak mocno kłóci się z wartościami zaściankowego miasteczka, że postanawia udowodnić, że wprowadzone tam zasady o zakazie tańca i muzyki rockowej są krzywdzące i bezpodstawne. Do jego buntowniczych pomysłów, a przede wszystkim do tańca dołączają rówieśnicy spragnieni beztroskiej zabawy. Warto odświeżyć sobie te obrazki, poczuć powiew nieskrępowanej walki o wolność, a młodszym pokoleniom polecam zapoznać się z tym kultowym filmem.

2. Dirty Dancing

To więcej niż klasyk, wciągający film również osadzony w realiach lat 80. Taneczny soundtrack porywa biodra nawet tych najbardziej zatwardziałych drewniaków. Historia oparta na mezaliansie, w którym nastoletnia Frances będąca na wakacjach z rodzicami zakochuje się w starszym od siebie instruktorze tańca – Johnn’ym. Historia o zakazanej miłości, która pomimo masy trudności, odnajduje swój sposób ekspresji w namiętnym i gorącym tańcu. W rolę Johnny’ego wcielił się Patrick Swayze, który jako niedostępny typ z problemami, hipnotyzował swoją osobowością i tańcem wówczas damską połowę widowni tegoż filmu. Dirty Dancing tłumaczony jako Wirujący seks przyciągnął tłumy i zyskał niebywałą sławę, a kultowy już soundtrack nagrodzony został Oscarem i Złotym Globem.

3. Zatańcz ze mną

Kolejna pozycja z kategorii vintage. Chociaż film miał swoją premierę w roku 2004 to klimat, stroje, fryzury i sposób kręcenia scen tego filmu przywołuje raczej końcówkę minionego stulecia. To wrażenie pogłębia zniewalająca charyzma i energia głównego bohatera, w rolę którego wcielił się Richard Gere. John Clark jako prawnik w średnim wieku postanawia pchnąć trochę świeżości w swoje poukładane życie. Podejmuje spontaniczną decyzję o rozpoczęciu kursu tańca i trafia na młodziutką instruktorkę, w tej roli – Jennifer Lopez. Taniec pochłania jego każdą chwilę i odnajduje on nowy sposób na siebie. Warto odświeżyć sobie tę pozycję chociażby po to, żeby popatrzeć na tańczącego Richarda oraz przyjrzeć się temu, jak Jennifer nic nie zrobiła sobie z upływającego czasu. Dla tych, którzy szukają tańca, odnajdą tu głównie taniec towarzyski. 

Z hip-hopem w roli głównej


4. W rytmie hiphopu 

To pierwsza propozycja, tym razem dla fanów hip hopu, która podobnie jak dwie kolejne pozycje po ogromnym sukcesie, doczekała się kolejnych części. W rytmie hip-hopu opowiada historię Sary, która po śmierci matki przenosi się wraz z ojcem do Nowego Jorku. Główna bohaterka obwinia się o śmierć mamy i postanawia porzucić karierę baletową. Trafiając do nowej szkoły poznaje, nieznany dla niej dotąd świat hiphopu, przesiąka nim do tego stopnia, że wraca do swoich tanecznych marzeń.

5. Honey

Historia młodej dziewczyny, zagranej przez Jessicę Albę, której największym marzeniem jest zostanie profesjonalną choreografką. Honey robi wszystko by to osiągnąć, jednak napotyka po drodze masę przeciwności. Kiedy dostaje propozycję, która nie trafia się dwa razy okazuje się, że cena za sukces jest zbyt wysoka. W filmie gościnnie wystąpiła sama Missy Elliot, która w roku 2003 była jedną z czołowych artystek hiphopowych. Film Honey doczekał się aż 3 części, a spekulacje na temat 4 pojawiły się w zeszłym roku, gdy Alba wrzuciła na swój tiktokowy profil krótki układ taneczny w ramach challengu. 

6. Step up 

Kultowy film, który opanował serca nastolatków w 2006 roku do tego stopnia, że szkoły tańca przeżyły prawdziwe tsunami tanecznych kandydatów. Połączenie baletu i stylu ulicznego z historią miłosną w tle, która zaowocowała uczuciem, a nawet ślubem w prawdziwym życiu głównych aktorów. Opowieść o młodym chłopaku, który drobne wykroczenie musi odpracować jako woźny w akademii młodych adeptów tańca. Soundtrack do tego filmu oraz finałowa scena stała się flagową inspiracją dla osób, które w tamtym czasie zajmowały się tą formą sztuki.

Taniec klasyczny i współczesny

7. Black Swan 

Współczesne kino serwuje już dużo bardziej wnikliwe historie stojące za tanecznymi wątkami. Jednym z nich jest właśnie Czarny Łabędź. W odróżnieniu od poprzednich pozycji ten film opowiada o skomplikowanej psychice głównej bohaterki. Film to opowieść o primabalerinie Ninie, która dostaje szansę by zostać pierwszoplanową tancerką w słynnym Jeziorze Łabędzim. Kiedy na horyzoncie pojawia się konkurentka, widz zaczyna rozumieć dlaczego zakwalifikowano ten film jako thriller psychologiczny. Sceny z pogranicza sci-fi ujawniają spiralę paranoi i nielogicznych zachowań oraz ogólny ferment w psychice młodej tancerki. Oprawa muzyczno – taneczna buduje niesamowite napięcie, a emocje po nim opadają długo. Portman za tę rolę otrzymała Oscara za rolę pierwszoplanową, więc naprawdę warto się nim zainteresować.

8. PINA

To jedyna pozycja dokumentalna w tym zestawieniu, jednak z pewnością zdobędzie serca wszystkich, którym bliska jest jakakolwiek forma tańca współczesnego. Film Pina to hołd złożony wybitnej choreografce tańca współczesnego zmarłej w 2009 roku. Za reżyserię tego filmu zabrał się sam Wim Wenders, który zaprosił do współpracy tancerzy z prestiżowego teatru Wuppertal, którym Pina Bausch dowodziła. Film to zbiór wspaniałych opowieści o Pinie. O tym kim była, w jaki sposób pracowała, ale nie sposób nazwać tego filmem biograficznym. Pozycja ta obfituje we fragmenty spektakli i prób, wspomnień ekscentrycznej natury tancerki i tego w jaki sposób komunikowała się z tancerzami teatru Wuppertal. Film ukazał się w kinach także w wersji 3d, który  kompletnie zmienia perspektywę i sposób odbioru tego filmowego spektaklu. Dla fanów tańca współczesnego – tę kultową postać po prostu wypada znać.

9. GIRL

To najnowsza propozycja z tanecznym zapleczem. Film Girl z 2018 roku zbudowany został wokół baletu oraz transpłciowości głównej bohaterki. Lara walczy o zespolenie swojej fizyczności z rzeczywistą, odczuwaną przez nią tożsamością. Poruszający film podejmujący wnikliwie blaski i cienie nieheteronormatywności bardzo młodej dziewczyny, której marzeniem jest zmiana płci. Co ciekawe, w postać Lary wcielił się 19 letni Victor Polster – aktor i tancerz. W filmie obserwujemy przede wszystkim psychiczną przemianę Lary, która jednocześnie pokazuje się jako wycofana emocjonalnie zagubiona Lara oraz ta buntownicza i zdeterminowana w osiąganiu celów, to wszystko połączone z presją przedwczesnej dojrzałości. Wzruszający i poruszający ważne, bardzo aktualne wątki film. 

 

Tekst: Iga Woytynowska

 

Zobacz też:

10 perełek współczesnego koreańskiego kina

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News