The Cure celebrują 30-lecie „Wish” i zagrają 2 koncerty w Polsce

The Cure celebrują 30-lecie „Wish” i zagrają 2 koncerty w Polsce
źródło: thecure.com

The Cure spełniają życzenia wiernych fanów w 2022 roku! Zespół powraca do wydawania albumów w formie Deluxe Edition, świętuje trzydziestolecie jednej z najlepszych płyt w swojej dyskografii oraz ponownie rusza w trasę koncertową. Jesteście gotowi na nowe fantastyczne wydania „Wish” jak i koncerty w Polsce?

„Życzenia się spełniają” – 30. rocznica wydania „Wish”

„Wish” to dziewiąty studyjny album The Cure, który ukazał się 21 kwietnia 1992 roku – w 33 urodziny założyciela zespołu, Roberta Smitha. Została nagrana w The Manor Studio w Wielkiej Brytanii w składzie: Robert Smith (gitara basowa, gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew, sześciostrunowa gitara basowa Fender VI), Perry Bamonte (sześciostrunowa gitara basowa Fender VI, gitara, instrumenty klawiszowe), Simon Gallup (gitara basowa, instrumenty klawiszowe), Porl Thompson (gitara) i Boris Williams (instrumenty perkusyjne, perkusja). Premierę albumu zapowiadały single „High” oraz „Friday I’m In Love”.

„Wish” to album koncepcyjny obracający się wokół definicji jednego słowa (podobnie jak w przypadku „Faith”, „Pornography” i „Disintegration”) – tym razem wszystkie kawałki odnosiły się do „życzenia”. The Cure stworzyło prawdziwie gitarową opowieść w bardzo literacki sposób – album posiada klamrę kompozycyjną, ponieważ zaczyna się od „Open” a kończy na „End”.

„We wszystkich związkach są zawsze bolące miejsca i tam właśnie umiejscawiają się niemożliwe życzenia.”

Wpływ na brzmienie miały dwie szczególne piosenki, a mianowicie: „Mesmerise” Chapterhouse oraz „Human” The Human League. Liryczną stronę albumu zainspirowały wydarzenia osobiste jak i literatura („Letters to Elise” powstało z inspiracji „Listami do Felicji” Kafki).

 „Jeśli chodzi o teksty, na płycie są tylko dwa utwory, które można uznać za przygnębiające. Przypuszczam, iż w tym momencie nie wydaje się aż tak bardzo nieszczęśliwy jak zwykle. Ale jestem. Płyta wyrasta z rdzenia rozpaczy, który został nietknięty. Dzisiaj jednak mamy tyle dobrego do zrobienia i tyle jest możliwości, by przyjemnie spędzać czas, że nie podkreślam tego zbyt silnie. Pomaga mi to, że praca sprawia mi dzisiaj więcej przyjemności niż dawniej. Z tego co robimy, potrafimy czerpać więcej radości.

Gdy płyta „Wish” się ukazała, zupełnie nie została zrozumiana. Ludzie nie wiedzieli, co z nią począć. Oczekiwali bowiem, że nagramy coś, co będzie następstwem „Disintegration”. Tymczasem my nagraliśmy coś zupełnie innego. Moim zdaniem na „Wish” jest parę wspaniałych piosenek. Choćby „From The Edge Of The Deep Green Sea” – to jedna z tych rzadkich piosenek, o których już od chwili nagrania wiesz, że należą do najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek uda ci się stworzyć. Myślę, że „Open”, „From The Edge Of The Deep Green Sea” i „End” to najlepsze piosenki w całym naszym dorobku. To bez wątpienia moje ulubione piosenki. A dobrych utworów jest na tej płycie więcej. Choćby „Trust”, „To Wish Impossible Things”…”

To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych płyt w historii muzyki. Teksty są bardzo dobre, przepełnione emocjami ubrane w niezwykłe metafory, skłaniają do kontemplowania nad istotą życzeń i mogą być ogromnym oparciem, gdy wspomniany przez lidera The Cure, rdzeń rozpaczy zostaje dotknięty. Melodie w sposób idealny wyrażają uczucia opisane w każdym tekście. Na albumie słychać: beztroskę („Friday I’m In Love”), odrzucenie („Cut”), zakochanie („High”), wzruszenie („Trust”), smutek („Apart”). Wszystkie utwory są świetne do tego stopnia, że trudno wyróżnić jest najlepszy z nich. O płycie „Wish” można napisać wiele, ale najlepiej po prostu ją włączyć i doświadczyć jej magii samemu.

„Wish” przyniosło zespołowi ogromny sukces komercyjny. Album do dziś pozostaje najlepiej sprzedającą się płyta The Cure. Zajęła ona 1 miejsce w Wielkiej Brytanii i 2 miejsce w Stanach Zjednoczonych, była również nominowana do nagrody Grammy.

Po 30 latach The Cure świętują okrągłe urodziny albumu jubileuszowymi wydaniami, kontynuując tradycję udostępniania swoich albumów nagranych w latach 1979 – 2000 w formie zremasterowanej oraz jako Deluxe Edition rozszerzonych o prawdziwe rarytasy muzyczne!

The Cure celebrują rocznicę wyjątkowym merchem

Z okazji 30. urodzin albumu „Wish” zespół (co prawda z lekkim opóźnieniem wiążącym się z produkcją) przygotował dla fanów specjalny merch, który jest dostępny w formie pre-orderu w oficjalnym sklepie internetowym The Cure oraz w najlepszych sklepach muzycznych na całym świecie.

Na „Wish 30th Anniversary Edition” składają się: zremasterowana płyta CD, wznowione wydanie dwupłytowego winyla, ekskluzywna kaseta „Lost Wishes” oraz edycja deluxe 3CD. Nośniki można kupować osobno bądź w zestawach.

„W studio wszystko brzmiało znakomicie, ale byłem zbyt zajęty porządkowaniem naszych nadchodzących koncertów, aby właściwie nadzorować mastering. Było już za późno, żeby coś z tym zrobić; album wyszedł i znów byliśmy w trasie. Od dawna mi to przeszkadzało. Remastering albumu na początku tego roku dał mi możliwość zajęcia się tym, jak należy. Zajęło mi to 30 lat, ale moje „życzenie” nareszcie się spełniło.”

Premiera zaplanowana jest na 25 listopada 2022 roku.

Tracklista „Wish 30th Anniversary Deluxe Edition 3CD”:

CD 1: Oryginalny album (zremasterowany przez Roberta Smitha i Milesa Showella w Abbey Road Studios)

 1. Open (6:51)
 2. High (3:37)
 3. Apart (6:38)
 4. From The Edge of The Green Sea (7:44)
 5. Wendy Time (5:13)
 6. Doing The Unstuck (4:24)
 7. Friday I’m In Love (3:38)
 8. Trust (5:32)
 9. A Letter To Elise (5:14)
 10. Cut (5:55)
 11. To Wish Impossible Things (4:43)
 12. End (6:45)

CD 2: Zawiera 21 wcześniej nieopublikowanych wersji demo, w tym 4 wersji demo z wokalem z 1990 i 17 instrumentalnych demówek z 1991, z czego 9 wcześniej nieopublikowanych utworów

 1. The Big Hand [1990 Demo] (4:38) [final version on B-side to A Letter To Elise 7”]
 2. Cut [1990 Demo] aka “Away” (3:31) [final version appears on Wish]
 3. A Letter To Elise [1990 Demo] aka “Cut” (5:01) [final version appears on Wish]
 4. Wendy Time [1990 Demo] (5:13) [final version appears on Wish]
 5. This Twilight Garden [Instrumental Demo] (3:25) [final version on B-side to High 7″]
 6. Scared As You [Instrumental Demo] (2:33) [final version on B-Side to Friday I’m In Love 12″]
 7. To Wish Impossible Things [Instrumental Demo] (3:33) [final version appears on Wish]
 8. Apart [Instrumental Demo] (3:38) [final version appears on Wish]
 9. T7 [Instrumental Demo] (2:40) *
 10. Now Is The Time [Instrumental demo] (2:20) *
 11. Miss van Gogh [Instrumental demo] (2:48) *
 12. T6 [Instrumental Demo] (3:14) *
 13. Play [Instrumental Demo] (2:28) [final version on B-side to High 12″]
 14. A Foolish Arrangement [Instrumental Demo] (2:28) [final version on B-side to A Letter To Elise 12″]
 15. Halo [Instrumental Demo] (3:06) [final version on B-side to Friday I’m In Love 7″]
 16. Trust [Instrumental Demo] (4:02) [final version appears on Wish]
 17. Abetabw [Instrumental Demo] (2:26) *
 18. T8 [Instrumental Demo] (2:17) *
 19. Heart Attack [Instrumental Demo] (2:41) *
 20. Swing Change [Instrumental Demo] (2:10) *
 21. Frogfish [Instrumental Demo] (2:35) *

CD 3: Zawiera 4 utwory z limitowanej kasety „Lost Wishes” wydanej w 1993, która nigdy nie była dostępna na CD ani cyfrowo. Zawiera również studyjne wersje odrzuconych z finalnej wersji piosenek, 12” remixy, rarytasy oraz wersje live

 1. Uyea Sound [Dim-D Mix] (5:28 [from Lost Wishes MC 1993]
 2. Cloudberry [Dim-D Mix] (5:22) [from Lost Wishes MC 1993]
 3. Off To Sleep… [Dim-D Mix] (3:47) [from Lost Wishes MC 1993]
 4. The Three Sisters [Dim-D Mix] (4:12) [from Lost Wishes MC 1993]
 5. A Wendy Band [Instrumental] (3:47) *
 6. From The Edge Of The Deep Green Sea [Partscheckruf Mix] (7:36) **
 7. Open [Fix Mix] (6:51) [B-side to High 12″]
 8. High [Higher Mix] (7:15) [High 12″]
 9. Doing The Unstuck [Extended 12” Mix] (5:54)
 10. Friday I’m In Love [Strangelove Mix] (5:29 [Friday I’m In Love 12″]
 11. A Letter To Elise [Blue Mix] (6:36) [A Letter To Elise 12″]
 12. End [Paris Live 92] (8:38) **

*Nieopublikowany utwór

**Nieopublikowana wersja

„Jest pewna strona płyty, o której trochę zapomniałem, bardzo delikatna, tęskna i piękna. „Trust” jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy. Myślę, że gra się ją z wielkim uczuciem, a „To Wish Impossible Things” to kolejny wspaniały, melancholijny kawałek… tak naprawdę może to być moja ulubiona piosenka na płycie.”

The Cure Tour 2022 – zespół dwa razy zagra w Polsce

Poza świętowaniem 30-lecia „Wish” The Cure ruszają w europejską trasę koncertową, którą niespodziewanie ogłosili w grudniu ubiegłego roku, razem z The Twilight Sad jako supportem. Tour 2022 potrwa od 6 października do 13 grudnia. Zespół zagra 44 koncerty – w tym dwa w Polsce!

20 października pojawią się w Krakowie w Tauron Arenie, natomiast 21 października po raz drugi odwiedzą łódzką Atlas Arenę. Bilety na oba wydarzenia są wciąż dostępne, można je nabyć za pośrednictwem strony organizatora – Live Nation.

The Cure celebrują 30-lecie „Wish” i zagrają 2 koncerty w Polsce
Plakat The Cure promujący koncerty w Polsce, źródło: Live Nation

Źródła cytatów:

thecure.pl

„Nigdy dość. Historia The Cure” – Jeff Apter

Tekst: M. M.

Zobacz także: Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News