Muzyka świata. Konglomerat dźwięków, ludzi i kultur. Światowa wspólnota międzyludzka, udowadniająca, że granice narodowościowe, religijne, geograficzne i polityczne to abstrakcyjne kategorie klasyfikacji człowieka, przez które muzyka swobodnie przenika i których nie uznaje. Przedstawiamy krótką listę niezwykłych artystów, zespołów i wykonawców tego nurtu. Bierzcie, googlujcie i słuchajcie tego wszyscy!
A – Airtist
Austriacko-węgierskie trio wirtuozów drumli, digeridoo i ludzkiego głosu (beat-box/śpiew gardłowy/śpiew) generujące niezwykłe ściany dźwięku. W 101% akustyczne granie, potężna energia prosto z powietrza.
B – Dakha Brakha
Ukraińska muzyka przyszłości, gdzieś z połowy XXI wieku. Tradycyjne słowa, melodie i głosy, w nowej, transowej, minimalistycznej oprawie, w której Zachód spotyka Wschód. Nagrywają dla belgijskiego Crammed Discs!
C – Hariprasad Chaurasia
Wirtuoz indyjskiego etu bansuri, jedna z najważniejszych żyjących postaci klasycznej muzyki Indii. Dźwiękowy impresjonista, geniusz operowania barwą i przestrzenią. Ukoi każdą duszę.
D – Dawanggang
Najbardziej oczekiwany debiut roku. Rezydujący w Pekinie singer-songwriter, wspólnie z zespołem tworzy znakomitą psychodelię, odwołującą się do tradycyjnych dźwięków wielu krain Chin. Totalna egzotyka wkrótce w niemieckim JARO.
F – Femi Kuti
Najstarszy syn legendarnego Feli, właśnie wrócił do Nigerii z kolejnej trasy koncertowej po USA. Wojownik, rewolucjonista, na scenie wulkan energii. Charyzmatyczny głos, wódz duchowej rewolty, której warto stać się częścią.
G – Geomungo Fatory
Odkrycie roku prosto z Korei Południowej. Czwórka wybitnych instrumentalistów i ich geomunga – antyczne koreańskie cytry – w perfekcyjnie zaaranżowanych utworach, czerpiących nie tylko z muzyki Półwyspu.
H – Hedningarna
„Poganie” to klasycy world music, szwedzko- ński zespół inspirujący artystów na całym świecie, pionierzy, których nagrania z połowy lat 90. nadal powalają perfekcją brzmienia, kompozycji i nowatorstwem rozwiązań. W roku 2012 powrócili z nowym albumem!
I – Iskwew
Szamańskie trio Sandy Sco eld, Indianki z plemienia Cree z Kanady. Wokalno-bębnowe uderzenie prosto w trzewia. Transowe dźwięki z odmętów kanadyjskich kniei.
J – JuJu
Rockowe trio pod wodzą Justina Adamsa i gambijski griot Juldeh Camara. Blues-rock spotyka muzykę Zachodniej Afryki. Ulubiony zespół Roberta Planta, z którym wielokrotnie występował na scenie.
K – Kilema Randrianantoandro
Śpiewak, multiinstrumentalista, wodzirej, wirtuoz tradycyjnych instrumentów Madagaskaru, prezentujący publiczności na całym świecie piękno muzyki swojego kraju. Człowiek-dusza, najważniejszy kulturalny ambasador swojej ojczyzny.
L – La-33
Najsłynniejszy z kolumbijskich zespołów. Salsa na najwyższym poziomie. Zjawiskowy boysband o niezwykłej scenicznej ekspresji, świetni wokaliści wsparci sekcją dętą, rytmiczną, gitarami, klawiszami.
M – Manu Chao
Poeta, rebeliant, niestrudzony orędownik wolności. Oprócz własnej twórczości, charakterystycznej fuzji rocka alternatywnego, ska i reggae, promuje innych artystów, zarówno ze sceny hiszpańskiej, jak i międzynarodowej (produkcja Amadou&Mariam).
N – Nusrat Fateh Ali Khan
Zrewolucjonizował myślenie o muzyce tradycyjnej jako nie skostniałej, ale podlegającej permanentnemu rozwojowi formie ekspresji. Najgenialniejszy głos w historii Pakistanu. Wprowadził qawwali, mistyczną muzykę such, w XXI wiek. Nie ma go z nami od 16 lat, ale nieustannie inspiruje rzesze wiernych słuchaczy.
O – Omar Souleyman
Król syryjskich wesel, przebojem przebił się do mainstreamu muzyki świata, pokazując moc starych dźwięków zaklętych w nowe, zelektrykowane instrumenty. Ciekawy głos, potężna energia i zjawiskowi muzycy towarzyszący.
P – Mercedes Peón
Najwybitniejsza muzyczna reprezentantka Galicji, północno-zachodniej części Hiszpanii, jak sama podkreśla, reprezentująca wyłącznie siebie. Genialny głos, niezwykła wyobraźnia, bezpretensjonalna ekspresja. Gandarw.
Q – Alim i Farghana Qasimovie
Cudowny duet wokalny, żywe legendy Azerbejdżanu, spadkobiercy tradycji mugham – śpiewanych eposów. Ich koncert na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur we wrześniu 2012, zwieńczony 45-minutowym, oryginalnym mughamem, był jednym z najpiękniejszych występów jakie dane nam było zobaczyć.
R – Raza Khan
Niezwykła postać – zielonoświątkowiec z Punjabu w Indiach, wykonujący tradycyjną muzułmańską muzykę religijną – qawwali. Jego niezwykły głos o 5-oktawach, przenosi słuchaczy w trzeci wymiar.
S – Skip&Die
Jeden z głośniejszych debiutów na scenie world ostatnich lat. Holenderska kompania muzykancka, pod wodzą śpiewającej w 7 językach performerki Cathy Pirathy, udanie łącząca szereg rozmaitych muzycznych rytmów, od elektroniki, dubu, reggae, samby przez piosenkę autorską po rocka, cumbię i dźwięki z RPA.
T – Tinariwen
Tuareski blues podbił w ostatnich latach serca słuchaczy na całym świecie. Tinariwen dorobili się przy tym kilku zespołów-klonów, z których żaden nie jest w stanie zaproponować czegoś nowego wobec epokowych dokonań laureatów Grammy. Wzruszające opowieści prosto z serca Sahary, na scenie jak plemienna wspólnota – zjednoczeni we wspólnym graniu.
U – Tranglobal Underground
Wizjonerzy muzyki globalnej fuzji, pionierzy ruchu Asian Underground, w roku 2013 powracają z nową płytą, nagraną wspólnie z wybitną dętą orkiestrą z Albanii, Fanfara Tirana. Zapowiadają się kolejne parkietowe szlagiery na każdą okazję!
V – Togeir Vassvik
Nieujarzmiony, wolny głos ludu Samii z dalekiej północy Norwegii. Mistrz jojku, archaicznej techniki śpiewu, imitującej odgłosy zwierząt i dźwięki natury, śpiewający także gardłowo, grający na szamańskim bębnie i gitarze, tworzy niezwykle ciekawą, psychodeliczną muzykę. Ku poruszeniu serc!
W – Danyel Waro
Legendarny bard z maleńkiego La Reunion, leżącej na wschód od Madagaskaru, niezwykłej etnicznie i historycznie wyspy. Wybitny wokalista, znakomity perkusjonista o nietuzinkowej scenicznej charyzmie i ogromnym wigorze.
X – Psarantonis (Antonis Xylouris)
Muzyczna legenda i ikona Krety, muzykant, śpiewak, lirnik, poeta i kompozytor, spadkobierca wielowiekowego dziedzictwa bogatej kultury największej z greckich wysp. Mimo 70 lat na karku, nieustająco w trasie, z rodzinnym zespołem przemierzył wszystkie kontynenty.
Y – Youssou’n Dour
Wybitny wokalista, absolutna gwiazda sceny world music przez ostatnie 25 lat. Obecnie na stanowisku Ministra Kultury Senegalu. Trzymamy kciuki za powodzenie reform i wracamy do słuchania nagranych przez Youssou płyt.
Z – BaBa ZuLa
Turecka psychodelia i sztuki performatywne w pełnej jedności. Filar alternatywnej sceny Stambułu, zjawiskowo udokumentowanej w znakomitym lmie „Crossing the Bridge” Fatiha Akina.
Sprawdźcie to!
Tekst: Kapela ze wsi Warszawa