Re: Rzeszów Festival 2022 – spotkanie muzyki i światła

Rzeszów Festival 2022 Coals Magazyn HIRO

Tak, dobrze przeczytaliście! Re: Rzeszów Festival to kolejny festiwal na wakacyjnej mapie Polski. Już 20 sierpnia 2022 na Bulwarach nad Wisłokiem, rozpocznie się dwudniowe szaleństwo muzyczne, okraszone interaktywnymi instalacjami świetlnymi. Co będzie na was czekać? 2 sceny i kilkanaście artystów z rodzimej sceny muzycznej, w tym Pezet, Mrozu, Brodka, Ørganek, Margaret, Baranovski, Natalia Przybysz czy Fisz Emade Tworzywo. Znamy pełen line-up, więc koniecznie sprawdźcie z kim się zobaczycie!

Re: Rzeszów Festival 2022 – atrakcje

Pewnie zadajecie sobie pytanie, o co chodzi z tym światłem. Przychodzimy więc z odpowiedzią – rzeszowskie bulwary rozświetlone zostaną przez… Park Świateł! Zaskoczeni, prawda? Oprócz świetnej muzy, będziecie mogli oglądać efekty świetlne i instalacje, stworzone przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Uprzedzamy – to coś innego niż zwykły glamping. Twórcy zabiorą nas w podróż po mrocznym świecie artystycznych fantazji, skłonią do przemyśleń nad stereotypami, a także zapewnią zabawę (nie tylko dla najmłodszych).

Pokaz Emiii Ishizaki
Emilia Ishizaka / źródło: Mateusz Krol

Na samym wejściu przywita nas świetny portal autorstwa Damiana Ziółkowskiego. Według twórcy, będzie to sposób na pozostawienie za sobą codziennych spraw i całkowite oddanie się atmosferze festiwalu. Do Narni natomiast tym nie przejdziecie.

W boksach zobaczymy wirtualne portrety Emilii Ishizaki ‘Noppera-bō’ (imię mitologicznego, japońskiego demona bez twarzy). Nie radzimy wchodzić po spożyciu napojów z półki dla dorosłych – widzowie wchodząc w obszar instalacji będą obserwowani z ukrytej kamery, a następnie ich wizerunki przetwarzane w maski – zupełnie odrealnione.

Pokaz Tomasza Miśkiewicza
Tomasz Miśkiewicz / źródło: Olga Wroniewicz

Czekać będzie także instalacja „BE A MAN!’, Bartosza Wyszyńskiego. Będzie to zderzenie z deszczem interaktywnych, obraźliwych epitetów dotyczącymi tzw. prawdziwej męskości. Będzie można także zajrzeć do instalacji multimedialnej Tomasza Miśkiewicza inspirowanej streetartem. Więcej już nie zdradzimy – zobaczcie sami czy spray w ręku to wasze przeznaczenie.

Re: Rzeszów Festival 2022 – pełen line-up

A_GIM

Agim Dżeljilji to producent i DJ, który współpracował między innymi z Őszibarack i Nervy. Od kilku lat samodzielnie eksploruje brzmienia techno, stając się ważną częścią krajowej sceny.

W 2017 zadebiutował solową epką „Votulia”, na której usłyszeliśmy także Klark, Novikę i BeMy. A_GIM rozkręcał liczne imprezy w Smolnej, Prozaku 2.0, Tamie czy LABIE. Występy w duecie z Deasem zaowocowały założeniem wspólnego projektu Blooma.

Kolejny rok przyniósł Agimowi intensywną serię klubowych i festiwalowych występów, a także solowy debiut w Noir Music. Eklektyczny, rozbudowany numer uzupełnił remix autorstwa Yana Cooka – jednego z najzdolniejszych artystów na ukraińskiej scenie elektronicznej.

W 2020 ukazał się album producencki Agima, na który składała się muzyka przygotowana na potrzeby gry „This is The Zodiac Speaking”. 2021 rok Agim rozpoczął od wydania EP’ki „Rheum”.

An On Bast

Anna Suda to producentka i kompozytorka z Wrocławia. Jej bajka to elektro, w dużej mierze improwizowane na żywo, w odsłonie klubowo-tanecznej, eksperymentalnej lub ambientowej. Podczas koncertów porusza się od samplera do automatu perkusyjnego, od syntezatora modularnego do efektów.

W 2006 roku rozpoczęła swoją karierę, występując w Red Bull Music Academy w Melbourne. Ma na swoim koncie wiele Epek i dziewięć albumów solowych. Reinterpretuje elektronicznie dzieła muzyki klasycznej – “Święto Wiosny” Strawińskiego, muzykę Chopina,
Wieniawskiego czy Pendereckiego.

Arek Kłusowski

Pochodzący z Podkarpacia wokalista, który przywołuje wspomnienia młodego Rojka. Nazywany jest także męską odpowiedzią na twórczość Darii Zawiałow. Mimo tych porównań Arek, to niewątpliwie jeden z najoryginalniejszych młodych artystów. Przez lata zajmował
się pisaniem piosenek dla polskich wykonawców, między innymi Ewy Farny, Sound ’n’ Grace czy Mateusza Ziółko.

Po dwóch latach przerwy Arek wrócił pod szyldem wytwórni Kayax i pod koniec 2020, wydał świąteczne piosenka jego autorstwa, które zaśpiewał razem z Wieniawą i Mery Spolsky.

W lutym 2021 roku wyszedł singiel „Antarktyda”, kolejny to „Idealny Syn”, który opowiada o przemianach i buncie młodego człowieka w okresie wkraczania w świat dorosłości, wyłamywaniu się spod presji otoczenia oraz o tym, że nie trzeba niczego i nikomu udowadniać.

Baasch

Bartosz Schmidt to kolejny, niezwykły artysta na polskiej scenie electro – przeplata
industrialny chłód i EDM-owy trans. Znak rozpoznawczy? Mroczne melodie, niebanalne teksty i hipnotyzujący wokal.

Latem 2020 roku premierę miał trzeci album „Noc”, wydany pod szyldem belgijskiej wytwórni PIAS, która zajmuje się między innymi takimi artystami, jak Editors czy Agnes Obel.

„Noc” to kontynuacja starannie wypracowanej stylistyki poprzednich krążków – inteligentnego dialogu muzyki tanecznej z dark-popem. To także poruszająca opowieść o samotności i próbie rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

Przez ostatni rok żyłem głównie w nocy. Nocą napisałem też wszystkie piosenki na tej płycie. W nocy inaczej się myśli i inaczej się słucha. Noc wtargnęła też do tych piosenek w postaci obserwacji życia nocnego mojego miasta. Myślę, że wielu z nas zdoła się w nich przejrzeć – wspomina Baasch.

W utworach poza Baaschem słychać współpracowników – Roberta
Alabrudzińskiego na perkusji, Aleksandra Żurowskiego na syntezatorach
oraz Tomasza Mreńcę na skrzypcach. Za mix i mastering albumu odpowiedzialny
jest AGIM.

Baranovski

Wojtek Baranowski,  znany m.in. z występów z XXANAXX, na początku 2018 roku zaczął tworzyć własną historię. W połowie 2019, miał już za sobą radiowe przeboje i nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”, a także złote płyty dla singli „Dym” i „Zbiór”, platynową dla „Luźno” i podwójnie platynową dla „Czułego miejsca”.

W ubiegłym roku triumfy święcił kolejny singiel BARANOVSKIEGO – „Lubię być z nią”.  W październiku 2021, dokładnie dwa lata od premiery debiutanckiego “Zbioru”, ukazała się druga płyta BARANOVSKIEGO zatytułowana “BARANOVSKI 2”. Album pokrył się Złotem jeszcze przed premierą.

 

Brodka

Brodka to przede wszystkim wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, ale także reżyserka klipów i producentka. Zainspirowana rockiem alternatywnym, popem, elektroniką oraz muzyką gór, stworzyła własny i niepowtarzalny styl. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków.

Rok 2018 przyniósł w twórczości Brodki trasę koncertową oraz album „MTV Unplugged Brodka”. Jak sama tłumaczy, był to kamień milowy jej scenicznego życia –  ,,kiedy jako dziecko zafascynowana oglądałam MTV Unplugged w wykonaniu Nirvany czy Alice In Chains, mogłam tylko marzyć, że kiedyś stanę się częścią tego projektu.”.

Największą popularność przyniósł jej album „Granda” z 2010 roku. Te folkowo-elektroniczne brzmienia, oddzieliły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru. Płyta pokryła się podwójną platyną, a artystka awansowała do pierwszej artystycznej ligi. Wydana w 2012 roku epka „LAX”, tylko utwierdziła jej pozycję. W 2021 roku ukazał się piąty studyjny album Brodki pt. “BRUT”.

Coals

To duet Kachy Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego.  W 2017 roku ukazał się ich debiut „Tamagotchi”. Płycie towarzyszyła trasa, która obejmowała Belgię, Holandię, Luksemburg, Niemcy, Francję, Austrię, Czechy oraz Estonię. Po „Tamagotchi”, w 2019, wydali okołotrapową EP-kę „Klan”. Na EPce gościnnie wystąpili m.in. Schafter, Bella Ćwir i Kubi Producent.

W 2020 duet wydał album „docusoap”, w którym znajdziemy nawiązania do alternatywnego R&B, ambientu oraz ASMR. W 2021 roku wydali trzy single w języku polskim – „Miraż”, „ganc egal” oraz „Lawę”, które zwiastowały album “Rewal”.  “ganc egal” ma oddawać ducha wakacji i swoim brzmieniem przywoływać klimat końca wakacji oraz nocnych imprez nad Wisłą. “Lawa” to trap z nieco orientalnym motywem, zachęcający do wędrówek metrem. 

Fisz Emade Tworzywo

Zdobywający coraz większą sławę bracia Waglewscy, przez ostatnie 20 lat nadali zupełnie inny wymiar polskiemu hip hopowi i rockowi. Połączyli delikatne brzmienia z mocnym wokalem, tworząc swój własny „fiszowy” gatunek. Wśród dziesięciu wydanych płyt, ostatni krążek „Ballady i Protesty” stanowi nostalgiczny powrót do lat 90., a także jest próbą poruszenia istotnych społecznie kwestii – praw człowieka i zmian klimatycznych.

Igo

Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, pochodzi z Krakowa. To właśnie tam, ponad dziesięć lat temu, wraz ze swoimi przyjaciółmi, założył rockowy zespół Clock Machine. Szerszej publiczności dał się jednak poznać jako część elektronicznego duetu Bass Astral x Igo.

W 2019 roku Igor, podobnie jak Nosowska, Zalewski i Organek, został członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą solową płytą, którą zapowiada  singiel „Helena”.

Kamp!

Michał Słodowy, Radek Krzyżanowski oraz Tomek Szpaderski już od 10 lat tworzą zespół Kamp! Zadebiutowali w 2009 roku EP THALES ONE. Singiel CAIRO stał się przełomem, który doprowadził do debiutanckiego albumu KAMP!, gdzie dream-popowe melodie zgrano na płycie z house’owymi utworami.

Latem 2014 wypuścili EP w nowojorskim Cascine, otwierając sobie dostęp do zachodniego przemysłu muzycznego. Rok 2015 przyniósł drugi album, taneczno-kontemplacyjną „Ornetę”. Kolejny album „DARE” ukazał się we wrześniu 2018 nakładem wydawnictwa Agora.

Swoich korzeni szukają w techno i to jest kierunek, którego możemy się spodziewać w nowej odsłonie koncertowej. Zespół ma na swoim koncie remiksy i współpracę m.in. z Brodką, Dawidem Podsiadło czy Baranovskim. Michał Słodowy i Radek Krzyżanowski tworzą również djski Beskres, który daje wyraz ich zamiłowaniu do mocniejszych gatunków muzycznych.

Last Robots

Bert i iRobot już od 14 lat zmieniają oblicze polskiej sceny klubowej i elektronicznej.  Muzyka, którą serwują to energetyczna mieszanka muzyki house. Dzielili scenę z ponad setką wykonawców zagranicznych – między innymi z Oliverem Huntemann, Annie Mac, Jacques Lu Count, 2Many Dj`s, Vitalic, Booka Shade, Felix Da Housecat, Cassius, Krystal Klear czy Marshallem Jeffersonem.

Są także autorami remiksów dla Giorgio Morodera & SIA, Hurts, Sorry Boys, Kamp!, Jolie Cherie i Noviki. Last Robots można też usłyszeć w radio – Bert prowadzi audycję Kluboteka
w Polskim Radio „Czwórka“, a Igor „Rozgrzewkę“ na antenie Radiospacji.

Margaret

Na swoim koncie ma już pięć studyjnych albumów, w tym dwa platynowe – „Add The Blonde” (2014) i „ Just The Two of Us” (2015). Gdy zdecydowała się na zwrot w swojej karierze, wydając album „Gaja Hornby” (2019), ukazała zupełnie nowe oblicze. Płyta zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop. Choć początkowo poruszała się po muzyce pop, udowodniła, że hip-hop i brzmienia urban music to droga, którą warto iść. W 2021 roku Margaret powróciła z krążkiem „Maggie Vision” – który łączy w sobie fascynację hip-hopem i urban.

To jest właściwie mój drugi debiut  – mówi o „Maggie Vision” Margaret – Mój nowy album jest słodko-gorzki. W ramach dojrzewania zaczęłam być dużo bardziej świadoma rzeczy, które wokół mnie się dzieją. Już na płycie „Gaja Hornby” były momenty, kiedy we mnie buzowało, ale teraz naprawdę tego nie uciszam i nie przypudrowuję, ale z siebie wypluwam, bo mam ku temu powody.

W singlowym „Reksiu” pojawia się Otsochodzi, z kolei do stworzenia utworu „Roadster” został zaproszony Kizo. Hiphopowy sznyt albumu podkręcają także Young Igi („Pure Fun”), Kukon („No Future”) i Urboishawty („Say No More” – jedyny utwór w języku angielskim).

Pod względem muzycznym nie chciałam robić czystego hip-hopu, absolutnie. Na „Maggie Vision” nadal są chwytliwe melodie, nadal czerpię z popu, ale w połączeniu z hiphopowymi inspiracjami i moimi kwaśnym tekstami, nabierają u mnie zupełnie nowego wymiaru. – tłumaczy Margaret.

Mrozu

Mrozu to idealnie połączenie bluesa, soulu i rock’and’rolla. Szturmem podbił listy przebojów, takimi hitami jak „Nic do stracenia” czy „Jak nie my to kto” z 2014 roku. 

Albumami „Zew” i ‚Aura” poszedł o krok dalej, zdecydowanie ugruntowując swoją muzyczną tożsamość. Natomiast 2021 to rok sukcesu dwóch singli – „Złoto” i „Galacticos”. „Palę w oknie” to ostatni singiel promujący nowy, szósty album artysty – „Złote bloki”, który miał premierę w kwietniu 2022 roku.

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz to kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka. Swoją karierę rozpoczęła w 2001 roku, od założenia z siostrą zespołu Sistars. Po jego zakończeniu, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Niedługo po tym, nagrała album „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin. Praca nad tym projektem pozwoliła Przybysz na eksplorację brzmień bluesa, soulu, jazzu i funku. Pod wpływem tych inspiracji, powstał „Prąd”. Znajdziemy w nim takie utwory jak „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku. Kolejny album to „Światło nocne”. Na płycie znalazły się między innymi „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, ,,Przez sen”, a także „Świat wewnętrzny”. Za tę płytę, artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

Niemoc

“Kilka Najlepszych Dni w Życiu” to drugi po wydanych w 2019 roku “Baśniach” album zespołu. Oprócz charakterystycznych instrumentali, na płycie znalazły się utwory z udziałem Kachy Kowalczyk (Coals), Misi Furtak, Michała Wiraszko (Muchy), Joanny Longić
(Tęskno) oraz Próżni (Undadasea).

Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80-tych i 90-tych. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory, to zdecydowanie ich znak rozpoznawczy.

Novika

Novika, a właściwie Katarzyna Nowicka to artystka, która początkowo udzielała się w zespole Futro i u boku Smolika, a solowo zadebiutowała w 2006 roku albumem „Tricks Of Life” nominowanym do Paszportu Polityki. W roku 2021 Novika obchodziła jubileusz 20 lat obecności na scenie i wydała z tej okazji album z nowymi wersjami jej przebojów – Novika 2.0.

Chociaż nie gra już jako dj, Novika regularnie występuje wokalnie w klubach w całym kraju w ramach duetu Novika & Mr.Lex. Od przeszło piętnastu lat prowadzi autorskie audycje radiowe, a obecnie odpowiedzialna jest za audycję Lekko w Radiu KAMPUS.

ØRGANEK


Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Tomasza Organka. Z
espół wydał dwie płyty – „Głupi” w 2014 oraz „Czarna Madonna” w 2016 , który wygrał Fryderyki 2017 w kategorii Album Roku Rock oraz Piosenka Roku. Oba albumy uzyskały naturalnie status platynowej płyty. Zespół był także trzonem Orkiestry Męskiego Grania!

W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Robert Markiewicz (perkusja), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Staszewski (bas). 

Pod koniec marca 2019 roku, ØRGANEK wydał dwupłytową, platynową reedycję albumu Czarna Madonna. Zawiera dwa premierowe utwory, między innymi “Niemiłość” oraz inne, kojarzące się z działalnością zespołu, jednak wcześniej niepublikowane.

W roku 2020 roku, zespół wydał dwa single promujące nowy album. Singiel „WALCZ” stał się nawet częścią kampanii stworzonej przy współpracy z fundacją CZŁOWIEK wspierającą osoby w kryzysie psychicznym.  

Pezet

Paweł Kapliński, znany jako Pezet, pojawił się na polskiej scenie wraz z Onarem pod koniec lat 90. Od momentu debiutu, nieustannie znajduje się w czołówce rodzimych, polskich raperów. Muzyczny dorobek artysty to wydawnictwa pokryte złotem i platyną. Ostatni album Pezeta „Muzyka Współczesna” sprzed trzech lat, osiągnął status podwójnej platyny – to właśnie z niego pochodzi jeden najpopularniejszych utworów rapera – „Magenta”.

Rat Kru

Balansują na granicy sztuki i kiczu, niekiedy faktycznie ją przekraczając. Rat One, zwany także Witkiem, odpowiedzialny za warstwę muzyczną i gwarantuje chłostę tanecznym bitem, podczas gdy Winogradzki Lew odpowiedzialny jest za teksty. 

Sami swoją muzykę określają mianem betonowej samby. Ich płyta „RAT” łączy dub, hip-hop i elektronikę. Natomiast „Rok Szczura” to mieszanka rave’u i euro-house. Premiera zbiegła się z teledyskiem do utworu „Cześć”, który nawiązuje do historii Jerzego Kalibabki zwanego „Tulipanem” – słynnego uwodziciela i złodzieja, idola i mentora Winogradzkiego Lwa. 

Najnowszy album ukazał się w lutym 2022 i otrzymał tytuł „Winogrady” – na cześć poznańskiej dzielnicy, w której wychowali się autorzy. Pierwszym singlem promującym materiał były „Grzyby” z gościnnym udziałem Mery Spolsky. Kolejne to „DMT” (gościnnie RAU) oraz „Go Rat Kru”.

Niedługo po tym, swoją premierę miała długo oczekiwana „Aleja Gwiazd” – dekonstrukcja słynnej kompozycji Romualda Lipki do słów Marka Dutkiewicza. Jak to działa? Wszystko (prawie…) wyjaśnia się w teledysku inspirowanym filmem „Sara” z 1997 roku.

„Klip odwołuje się do archetypu pradawnego protektora, wiernego obrońcy. Jest to historia trudnej miłości wbrew nakazom i społecznym regułom, a sam utwór, obecny w popkulturze od „zawsze”, stanowi doskonałe tło dla tej miłosno-bandyckiej opowieści”.

Rysy

Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko połączyli swoje siły, aby tworzyć progresywne, taneczne rytmy, uzupełnione o melancholijną melodię. 

Premiera debiutanckiego singla “Ego” (z udziałem Justyny Święs) odbyła się 7 lat temu. Dotychczasowy dorobek wydawniczy zamyka “Father” EP z grudnia 2016 roku, zawierający utwory “Father” oraz „Crystal Love”.

RYSY szybko zdobyły uznanie w świecie polskiej muzyki alternatywnej. W 2016 roku duet nagrodzono statuetką “Odkrycie Roku” magazynu Muno, “Zespół Roku” magazynu Aktivist oraz nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii “Debiut Roku”. Pomimo sukcesów, zespół zawiesił działalność w 2017 roku. Reaktywacja nastąpiła jednak 3 lata później, wraz z premierą singla “4GET”. 

Szczyl

Młody (nie jest to chyba zaskoczeniem) raper z Trójmiasta, wyznacza zupełnie nową drogę polskiego hiophopu, bo przesiąkniętą wrażliwością. Zasłynął dzięki akcji SBM Starter organizowanej przez wytwórnię SBM Label – w jej ramach wypuścił dwa utwory: „Banda” (ponad 7 milionów wyświetleń) oraz „Toast Toast” (ponad 4 miliony wyświetleń). Dystans, sporo humoru, ale i wiele dojrzałych refleksji – wszystko to wyróżnia debiutancką płytę Tymoteusza Rożynka, „Polska Floryda”.

Zdechły Osa

Zdechły Osa, a właściwie Daniel Wójtowicz to artysta, którego trudno skwalifikować jako rapera czy rockmana, ale można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia. Sprawnie ujmuje  depresyjnego ducha obecnych czasów w formie krótkiej, acz chwytliwej piosenki.

Re: Rzeszów Festival 2022 – organizacja

Rzeszów Festival będzie podzielony na dwie sceny muzyczne. Na LIVE wystąpią współcześni  twórcy i twórczynie polskiego hip-hopu, popu, rocka i alternatywy. 

Na scenie TANECZNEJ pojawią się z kolei czołowe nazwiska muzyki elektronicznej i alternatywnej, wybrane  przez pierwszą damę muzyki klubowej w Polsce – Novikę oraz Baascha.

Sobota, 20 sierpnia

Scena Live: 

Pezet, Mrozu , Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Igo, Szczyl

Scena Taneczna:

Rat Kru, NOVIKA 2.0 Live, Kamp! An On Bast / Last Robots feat. Novika

Niedziela, 21 sierpnia

Scena Live: 

Brodka, Ørganek, Margaret, BARANOVSKi, Arek Kłusowski, Zdechły Osa

Scena Taneczna:

Baash, Niemoc, Rysy, Coals, A_GIM

 

Bilety kupicie na:

https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/re-rzeszow-festival/

 

Zobacz też: 4 festiwale, na które tego lata zaprosi cię Coca-Cola

4 festiwale, na które tego lata zaprosi cię Coca-Cola

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News