Categories: artludziemiasto

Pragnienia, namiętność i siła kobiet w pracach Agaty Rek

Agata Rek, to nie tylko artystka, ale przede wszystkim niesamowita osoba, która ma w sobie coś magicznego. Po rozmowie z nią człowiek czuje dobroć, którą emanuje. Zapraszamy Was do zapoznania się z jej postacią i twórczością.

Agata bardzo dużo podróżuje. Nie ważne gdzie przebywa, zawsze tworzy. Inspiracją dla niej są silne kobiety i twarze z charakterem. Jej muzą jest Frida Kaho. Obecnie artystka osiedliła się w Miami, gdzie jakiś czas temu została zaproszona do pokazania swoich prac na zbiorowej wystawie najlepszych artystów miasta. Na swoim koncie ma wiele indywidualnych wystaw w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz rodzinnej Polsce.

Współpracowała z wieloma projektantami, markami, magazynami i wydawnictwami, między innymi: Macy’s, Ted Baker London, Wedding Magazine, Beyond Luxury London, Vaute Couture New York, wykonała ilustracje do książki Radzka Radzi oraz współpracowała z Barbarą Hulanicki, z którą się zaprzyjaźniła. Jej prace doceniły między innymi Anja Rubik, Tavi Gevinson, Tasya Van Ree, czy Ian Schrager (założyciel studia 54 na Manhattanie).

Moim pragnieniem jest stworzyć coś intrygującego, niezapomnianego dla widza. Moje prace posiadają swoisty archetyp kobiet i mężczyzn, w których widać nostalgię, siłę i tajemniczość. Sztuka to dla mnie krew, która pulsuje w moich żyłach. Nie wyobrażam sobie bez niej życia. – mówi artystka.

W jej portfolio możemy zobaczyć ilustracje z wybiegów, kampanii modowych oraz portretów. Artystka wypracowała sobie swój styl, który jest nie do podrobienia. W swojej twórczości używa jedynie akwareli plus szkicu. Wykańcza digital pod wydruk.

Jeżeli chodzi o zdjęcia, które robi Agata Rek, to są one przede wszystkim nasycone kolorami, chociaż pojawiają się także czarno białe fotografie. Główną tematyką jej prac jest moda oraz autoportrety, które są bardzo emocjonalne i wpływają na odbiorcę.

Najistotniejszą rolę w zdjęciach odgrywa dla mnie osoba, którą fotografuję. Zależy mi, żeby uchwycić jej prawdziwe piękno, gdzie ramę stanowi, jeśli to możliwe gra światła i cienie. To moja mała obsesja.

W zeszłym roku zapoczątkowała cykl wywiadów Empress Of Life. Są to wywiady z kobietami z całego świata, które swoją postawą, dokonaniami, spojrzeniem na świat inspirują innych do podążania własną ścieżką. Dlaczego właśnie kobiety?

Kobiety są i były w moim życiu bardzo ważne. Już jako mała dziewczynka obserwowałam moją mamę, która dzielnie walczyła z przeciwnościami losu, pozostając, pomimo swojej siły, wrażliwą małą Brydzią, którą wszyscy uwielbiają. Silny charakter kobiety jest zawarty w jej osobistej historii, mówi artystka.

Agata bardzo dużo podróżuje, uwielbia obserwować ludzi. Celem serii wywiadów jest motywacja kobiet i przekazywanie im swoich obserwacji. Na swojej drodze poznała kobiety, które walczą z przeciwnościami losu takimi jak choroba, przemoc, przeciwstawienie się trendom, czy presji bycia idealnym. Dzięki Empress Of Life możemy poznać wyjątkowe postacie, które inspirują, motywują do działania. Ich historie poruszają i dają wielkiego kopa do działania. Możemy przeczytać rozmowy między innymi z Colleen Coughlin, Tilda Frank, Barbara Hulanicki, Genowefa Sokół, Jennifer Lynn Adams i wiele innych.

Od niedawna zaczęła zajmować się także tworzeniem kolaży. Jest to dla niej forma medytacji. Dzięki nim odcina się od rzeczywistości. Oczywiście główną tematyką prac jest kobieta i emocje. Pragnienie, namiętność, siła. Każda praca ma tytuł i ma związek z koncepcją wywiadów Empress of Life. Te kolaże emanują kreatywnością. Każdy z nich to oddzielna historia opowiedziana przez Agatę.

Kobieta na zawsze pozostanie moją największą inspiracją, mówi Agata Rek.

Jeśli chcecie zapoznać się z pozostała twórczością artystki, wejdźcie na stronę Agaty, One Imagination lub odwiedźcie konto na Instagramie.

Tekst: Katarzyna Tilda Frank

Komentarze
4,2/5 - (5 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

20 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago