Ala Zakrzewska tworzy kolaże, w których każdy może odnaleźć cząstkę siebie

Kolaż przedstawiający kobietę trzymającą język i drugą twarz kobiety wewnątrz

Istnieją takie prace, które natychmiast poruszają serca i wywołują w nas cały wachlarz emocji. Tak właśnie jest z kolażami Alicji, które zaraz zobaczycie.

Ala Zakrzewska w maju skończyła 23 lata i od kilku lat mieszka we Wrocławiu. Ukończyła studia na kierunku projektowanie graficzne. Zawodowo pracuje jako pełnoetatowy grafik. Na studiach zafascynowała ją fotografia, pracowała także jako asystent fotografa w studiu, które zajmowało się sesjami beauty i fashion. To właśnie wtedy powstał pierwszy kolaż.

Zajmowałam się głównie retuszem zdjęć, lecz moja zajawka fotografia posunęła się krok dalej. Patrząc na jedno ujęcie stwierdziłam, że coś bym w nim zmieniła by podkreślić to co komunikuje to ujęcie. Dodałam jeszcze kilka innych elementów i opublikowałam w sieci. I tak zrobiłam pierwszy kolaż.

Kolaże, które publikuje na swoim Instagramie @zakrzewska_ tworzy z pasji. Jak sama mówi, sprawia jej to ogromną radość, wycisza, odstresowuje i pozwala spełniać się kreatywnie i artystycznie.

Zapisując się na studia graficzne wiedziałam, że jest to dobry kierunek, lecz jeszcze nie miałam sprecyzowanych planów. Przyszłam z otwarta głowa i chciałam nauczyć się jak najwiecej – mówi Ala.

Najbardziej inspirują ją ludzie – ich sposób patrzenia na świat, interpretowania go. Każdy kolaż Alicji przedstawia konkretne zjawisko, emocje, uczucie czy sytuacje. Kolaż traktuje jak projektowanie. Każda praca rozpoczyna się od poszukiwania problemutematu. Następnie Ala analizuje to, jak dany temat został wcześniej przedstawiony, jakie jest jego sedno i jak można przedstawić daną sytuacje lub dane emocje. To poszukiwanie punktów zaczepienia, na podstawie których klaruje się pomysł na nową pracę. Ostatnim krokiem jest szukanie zdjęć na stockach i sklejanie ich fragmentów w całość. Alicja jest perfekcjonistką, więc dużo czasu poświęca na samą edycję zdjęć, by wszystko było idealne i dopracowane w każdym calu.

Gdy dostaje feedback, że ludzie mogą sie z tym utożsamić lub przezywają podobne emocje daje mi to poczucie jedności, zrozumienia i czuje ogromną radość, że dana osoba mogła odnaleźć w tym fragment siebie.

Na co dzień, ogromnym źródłem inspiracji dla Alicji jest jazda na ostrokołowym rowerze po mieście w towarzystwie muzyki – od jazzu, przez bluesa, po elektronikę i hip-hop z lat 90. Fascynują ją okładki singli i albumów i sposób, w jaki graficznie można przedstawić muzykę. A jeśli chcielibyście na własność posiadać jedną z prac Alicji, możecie to zrobić tutaj.

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News