Pierwszy solowy projekt Ruth Radelet, wokalistki Chromatics

Pierwszy solowy projekt Ruth Radelet, wokalistki Chromatics
Kadr z serialu „Twin Peaks”, źródło: Welcome to Twin Peaks

Na pewno każdy fan „Twin Peaks” i „Drive” kojarzy Ruth Radelet jako wokalistkę oraz gitarzystkę Chromatics. W lipcu 2021 roku, gdy zespół ogłosił zakończenie działalności artystka od razu zapewniła, że już wkrótce zaprosi wielbicieli jej głosu do nowego muzycznego świata. I tak oto po piętnastu latach Ruth Radelet debiutuje jako solowa artystka z EPką „The Other Side”.

Ruth Radelet w solowym projekcie

Pierwszy solowy projekt Ruth Radelet, wokalistki Chromatics
fot. Alexandra Cabral, źródło: Flood Magazine

Ruth Radelet to wokalistka, autorka tekstów i gitarzystka aktualnie mieszkająca i tworząca w Los Angeles. Od 2006 do 2021 roku była częścią zespołu Chromatics, dzięki czemu głos Ruth usłyszeliśmy w wielu filmach, serialach, a także podczas pokazów mody. Największą popularność przyniosły Ruth występy w nowych odcinkach „Twin Peaks” oraz wokale na remiksie „Blinding Lights” The Weeknd.

Po opuszczeniu Chromatics, Ruth Radelet zapowiedziała, że pracuje nad solowym materiałem, który fani jej głosu będą mogli usłyszeć już wkrótce. Kilka miesięcy później na serwisach streamingowych pojawił się pierwszy zwiastun tego, jaka muzyka w wykonaniu artystki pojawi się w przyszłości.

Pierwszym utworem, który Ruth opublikowała pod swoim imieniem i nazwiskiem był cover „Twilight” Elliota Smitha. Artystka sama zaprojektowała okładkę dla singla promującego album „Stars Rock Kill (Rock Stars)”.

Dorastając w Portland, nie mogłam nie ulec wpływowi Elliotta Smitha – jego muzyka była tam po prostu w powietrzu. Wciąż czuję tęsknotę za domem za każdym razem, gdy słyszę jedną z jego piosenek i zawsze będę kojarzyć jego muzykę z deszczową pogodą oraz szorstkim, małomiasteczkowym klimatem Portland.

Elliott był genialnym autorem piosenek i zawsze byłam zachwycona jego umiejętnością tworzenia tak uroczych, chwytliwych melodii wokół porażająco smutnych tekstów. „Twilight” jest tego pięknym przykładem i jedną z moich ulubionych piosenek, jakie kiedykolwiek napisał. Po raz pierwszy wpadłam na pomysł nagrania tego coveru wiele lat temu i jestem wdzięczna za możliwość zrobienia tego dla Kill Rock Stars, którzy wydali tak wiele rzeczy Elliotta i byli tak ważną siłą w historii muzyki Northwest. Ten jest dla ciebie Elliott, dziękuję za wszystko.

Największym inspiracjami Ruth Radelet są twórcy muzyki folkowej tacy jak: Bob Dylan, Kris Kristofferson, Tom Waits, Joni Mitchell i Frank Ocean, a także zespoły nowofalowe jak New Order. Wpływ na muzykę artystki ma również kino, zwłaszcza filmy Francisa Forda Coppoli, Martina Scorsese oraz Briana De Palmy.

Pierwsze single Ruth Radelet

Ruth Radelet oficjalnie zadebiutowała w kwietniu 2022 roku z „Crimes” – swoją pierwszą oryginalną piosenką, którą wydała jako solowa artystka. To bardzo melodyjny kawałek, na którym słychać echa muzyki, którą Ruth grała w Chromatics.

„Crimes” opowiada o dążeniu do sukcesu kosztem własnej uczciwości i wykorzystywaniu innych w celu osiągnięcia przewagi. Chodzi o cenę, jaką płacimy za nasze wybory i o to, czy jest to tego warte. Pytanie „Is it easy to start over?” można interpretować na dwa sposoby – ma ono na celu zapytać: jak to jest nieustannie odkrywać siebie na nowo, dopóki nie stracisz z oczu tego, kim jesteś? Pyta również o to jak trudno byłoby odejść od tego wszystkiego?

Po dream-popowym „Crimes” przyszedł czas na melancholijne „Stranger”, do którego powstał czarno-biały teledysk w reżyserii James Mansona. Wizualizacja dla nowej piosenki przedstawia artystkę przemierzającą samotnie Los Angeles i przypomina estetykę filmów z lat 60. oraz fotografie autorstwa Ruth Radelet, które artystka od czasu do czasu publikuje na swoim Instagramie. Wraz z premierą teledysku pojawiła się pierwsza informacja o nadchodzącej EPce.

 „Stranger” opowiada o specyficznej samotności, którą odczuwałam tylko w Los Angeles. Chociaż piosenka jest w dużej mierze o tęsknocie, bardziej dotyczy miejsca niż osoby. Tekst „I could never hold you in my hands”  mówi o tym, że zawsze jestem na zewnątrz i zaglądam do środka, że ​​miasto nigdy nie otwiera przede mną swoich drzwi.

„The Other Side” – debiutancka EPka Ruth

Pierwszy solowy projekt Ruth Radelet, wokalistki Chromatics
fot. Jack Bottigileri, źródło: bandcamp.com

„The Other Side” pojawiło się na serwisach streamingowych siódmego października 2022 roku o północy. Debiutancka EPka Ruth Radelet okazała się piękną kolekcją składającą się z czterech piosenek zgłębiających tematykę miłości, śmierci i odrodzenia. Dzięki melodyjnym i rozbudowanym brzmieniom, a także skłaniającym do refleksji, uniwersalnym tekstom Ruth stworzyła na „The Other Side” przyjemną atmosferę przenoszącą słuchacza do melancholijnego świata wspomnień. To bardzo dobra EPka, do której najlepiej wracać w jesienne, wieczorne spacery.

„The Other Side” reprezentuje tę stronę mojej osobowości jako artystki, której większość ludzi do tej pory nie widziała. Przedstawia także moje wyjście z drugiej strony traumatycznego doświadczenia, zbieranie tego, co mogłam z „przed” oraz zastanawianie się, jak istnieć „po”.

Te nagrania zostały wykute w ogniu transformacyjnego dwuletniego okresu, podczas którego straciłam prawie wszystko, łącznie z ojcem, który miał na mnie ogromny wpływ. Większość piosenek została napisana tuż przed burzą wielkich zmian i wszystkie zostały ukończone, gdy życie znów zaczęło być słodkie. Wydaje mi się, że dobrze jest podzielić się częścią ostatniego rozdziału, zanim przejdziemy do następnego, i chociaż jest to melancholijna EPka, dla mnie „The Other Side” to krok w większą i jaśniejszą przyszłość.

Koncert premierowy i kolaboracje

W listopadzie w Los Angeles artystka zagrała koncert premierowy, podczas którego zaśpiewała materiał z debiutanckiej EPki. Poza tym publikacją pierwszego solowego wydawnictwa Ruth Radelet pojawiła się gościnnie w utworze „The Line” na albumie „Canary Yellow” Soft Kill oraz w piosence „When The Storm Comes” promującej nadchodzącą płytę Kraków Loves Adana. 2022 był bardzo aktywnym twórczo rokiem dla Ruth – oby kolejny przyniósł debiutancki album długogrający oraz trasę koncertową, na której pojawi się również polskie miasto.

Źródła cytatów: instagram.com, ruthradelet.com, youtube.com, genious.com

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Świąteczne piosenki – 14 propozycji na playlistę

Świąteczne piosenki – 14 propozycji na playlistę

4.7/5 - (15 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News