Świąteczne piosenki – 14 propozycji na playlistę

Świąteczne piosenki – 14 propozycji na playlistę
Okładka EPki „Snow” Cocteau Twins

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami, więc przyszedł czas na świąteczne piosenki. Przed Wami 14 utworów, które możecie dodać do własnych playlist, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój!  Z pewnością stworzą niezwykły soundtrack bożonarodzeniowy jak i zimowy. Przyjemnego słuchania!

Cocteau Twins – Frosty the Snowman

Cover pochodzi z EPki „Snow” wydanej w grudniu 1993 roku. Limitowane do 5 tysięcy kopii wydawnictwo zawiera dwie świąteczne piosenki idealne na zimne noce przed kominkiem: „Winter Wonderland” autorstwa Felixa Bernarda oraz Dicka Smitha i „Frosty the Snowman” napisane przez Stevea Nelsona oraz Jacka Rollinsa.

Wybierając utwory do scoverowania na EPkę członkowie zespołu Cocteau Twins szukali czegoś nietypowego, co mogliby nagrać dla zabawy. Gdy wybór padł na „Frosty the Snowman” Robin Guthrie, gitarzysta, powiedział:

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Tak, dobry tytuł. Ludzie pomyślą, że to normalna piosenka Cocteau Twins o takim tytule.

„Frosty the Snowman” w wykonaniu Cocteau Twins znalazł się na liście 50 najlepszych piosenek świątecznych wszech czasów magazynu Pitchfork.

Pola Rise – River

„River” zostało nagrane przez Polę Rise w 2018 jako przedświąteczna niespodzianka dla fanów. To poruszający cover utworu Joni Mitchell z płyty „Blue” wydanej w 1971 roku. „River” przez wielu słuchaczy uważane jest za najsmutniejszą piosenkę świąteczną.

Piosenka opowiada o rozpadzie romantycznego związku piosenkarki, która pragnie uciec od swoich emocjonalnych więzi, ponieważ są one dla niej bolesne. Chociaż utwór nie opowiada bezpośrednio o Świętach Bożego Narodzenia został określony jako nowoczesna piosenka świąteczna.

Od zawsze chciałam nagrać swoją wersję tego utworu, tym razem udało się dzięki mojemu zespołowi Radkowi Bednarkowi, Rafałowi Olewnickiemu, ale tez Damianowi Pietrasikowi, który przepięknie zagrał na fortepianie w tym utworze. Mam poczucie, ze każdy z nas dzięki temu na chwilę się zatrzymał i zastanowił nad istotą Świąt i nad tym, co jest najważniejsze w tym wyjątkowym czasie.

AURORA – Walking in the Air

To świąteczny prezent od AURORY dla jej słuchaczy. „Walking in the Air” jest coverem piosenki Howarda Blake’a stworzonej do bajki „Bałwanek” (1982), która powstała na podstawie książeczki Raymonda Briggsa z 1978 roku. Okładką jest obraz, który namalowała sama AURORA.

Nie można położyć jej pod choinką, ale mam nadzieję, że sprawi, że poczujecie się świątecznie i ciepło.

girl in red – two queens in a king sized bed

„two queens in a king sized bed” to słodki kawałek świąteczny pełen dzwoneczków autorstwa girl in red. Została wydana jako prezent przedświąteczny 18 listopada 2020 roku. Premierze towarzyszył merch w postaci bombek choinkowych inspirowanych okładką singla.

Są w niej dzwony sań i kilka dzwonów kościelnych. Po prostu czuję, że brzmi to tak, jakby całe miasto obchodziło Boże Narodzenie! Ta piosenka wydaje się pochodzić z jednego z tych animowanych bożonarodzeniowych miast.

Pale Waves – Last Christmas

Zespół Pale Waves nagrał cover najbardziej znanej świątecznej piosenki na świecie, czyli „Last Christmas”, na potrzeby projektu „Spotify Singles – Holiday” w 2018 roku. To synth-popowa wersja piosenki Wham! zarejestrowana w Metropolis Studios w Londynie. W 2021 wersja Pale Waves znalazła się na playliście „Spotify Singles: Holiday Collection” zawierającej świąteczne piosenki ponad siedemdziesięciu artystów.

Sorry Boys – Jadę do domu

Kawałek pojawił się na serwisach streamingowych 1 grudnia 2021 roku. Do „Jadę do domu” powstał również teledysk, który zespół Sorry Boys zrealizował z Casio Music Polska oraz taka_mine.pl

Pisząc tę piosenkę wyobrażałam sobie, że jak co roku jadę na Wigilię z Warszawy do Działdowa i wyobrażałam sobie, że i Wy wracacie z nią do swoich domów, gdziekolwiek są. Chciałabym, żeby to było nasze przewrotne „Driving Home For Christmas”.

Edyta Górecka – Piernik, Lukier i Miód

W 2018 roku Edyta Górecka podzieliła się prześliczną piosenką świąteczną, która nie tylko przywodzi na myśl smak Świąt Bożego Narodzenia. „Piernik, Lukier i Miód” to urokliwa opowieść świąteczna, idealna do ubierania choinki, pakowania prezentów, wypatrywania pierwszej gwiazdki, podziwiania tańca płatków śniegu, rodzinnych uścisków, zimowych marzeń, pieczenia i dekorowania pierników, ciast jak i innych gwiazdkowych pyszności.

Jeszcze większego uroku utworowi dodaje teledysk zrealizowany w Stacji Zabłocie, w którym Edyta wraz z zespołem, w składzie: Radek Musiolik – gitara, Rafał Niewiadomski – gitara, Bartek Bargiel – gitara basowa, Michał Begej – perkusja, występują na pełnej uśmiechów, złocistych lampek oraz świec przyjacielskiej Wigilii.

Napisaliśmy świąteczną piosenkę, do której będziecie mogli piec ciastka, pakować prezenty i świątecznie się rozmarzyć…

Rykarda Parasol – Le Fils Du Pére Noël

Cover pochodzi z czwartej płyty Rykardy Parasol zatytułowanej „The Color of Destruction” (2015). To autorska wersja popularnej w latach 60. we Francji świątecznej piosenki Jacquesa Dutronca o córce Świętego Mikołąja. Jednak artystka z pomocą Sandrine Bodet zmieniła tekst tak, aby opowiadał o synu Świętego Mikołaja i Marii Baltazar. Pisząc o tym rockowym singlu nie można nie wspomnieć o jego zachwycającej okładce – zdjęcie zostało wykonane przez Pop Shop 60s and 70s, a śnieżną oprawę graficzną stworzyła sama Rykarda.

girlpuppy – Happy Xmas (War is Over)

Od grudnia 2020 roku girlpuppy publikuje na Bandcampie świąteczne piosenki w swoim wykonaniu – to już tradycja. W 2021 udostępniła cover utworu Johna Lenona i Yoko Ono z 1971, czyli „Happy Xmas (War is Over)”. To nie tylko piosenka na czas świąteczny, ale i protest song o wojnie w Wietnamie. W nagraniu coveru towarzyszyli girlpuppy przyjaciele – Liza Anne, Haley Dahl, Josh Gilligan, chloe mk, Owen Casey, Allison Young i Babe Club.

Lunar Vacation – Skating

14 listopada 2022 roku Lunar Vacation niespodziankowo zaprezentowało trzy świąteczne piosenki na EPce „A Living Room Christmas”. Znalazł się tam cover „Skating” – utworu ze ścieżki dźwiękowej do „Gwiazdka Charliego Browna” skomponowanego przez Vince’a Guaraldiego. Lunar Vacation pokazało swoje znakomite umiejętności jazzowe tworząc własną interpretację tego motywu instrumentalnego. Okładka EPki również nawiązuje do serii filmów krótkometrażowych o Charliem Brownie i jego psie Snoopym, została wykonana przez Grace Repasky.

witajcie słodziaki, nasza nowa świąteczna EPka „A Living Room Christmas”  już tu jest! zrobiliśmy tę kolekcję w naszym salonie, została nagrana przez naszego własnego Bena.

Billie Marten – White Christmas

Billie Marten nagrała swoją wersję utworu „White Christmas” tuż pod wydaniu swojego debiutanckiego albumu „Writing of Blues and Yellows” w 2016 roku. To cover piosenki autorstwa Irvinga Berlina, która została napisana w 1941. Po raz pierwszy wykonana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna” z 1942 roku. Pełna ciepła interpretacja Billie została wyróżniona na playliście wykreowanej przez Spotify, która zawiera świąteczne piosenki artystów grających muzykę alternatywną. Utwór w wykonaniu Billie sprawia, że słuchacz przenosi się na ulice miasteczka ze świątecznej kuli dekoracyjnej, gdzie białe Święta Bożego Narodzenia trwają bez przerwy.

Birdy – Have Yourself a Merry Little Christmas

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w 2020 roku Birdy nagrała melancholijny cover „Have Yourself a Merry Little Christmas”, które po raz pierwszy zaśpiewała Judy Garland w 1944. Zazwyczaj Birdy publikowała grane przez siebie na pianinie świąteczne piosenki na kanale na YouTube – można tam między innymi usłyszeć jej interpretację „Walking in the Air” czy „O Holy Night”.

Mój brat i ja tworzyliśmy wspólnie dużo nagrań w czasie lockdownu i zrobiliśmy coś specjalnego dla Was! Trochę świątecznej radości!

Tori Amos – Better Angels

„Better Angels” pochodzi z EPki „Christmastide”, na której znajdują się cztery świąteczne piosenki napisane, skomponowane i wykonane przez Tori Amos. W 2009 roku artystka nagrała album z utworami na Święta Bożego Narodzenia – „Midwinter Graces”.

Z „Christmastide” ważnym było pozostanie pozytywnym i podniesienie ludzi na duchu. To czas w roku, który powinien być radosny z rodziną i przyjaciółmi, ale może też być bardzo samotny dla innych.

Lor – Christmas Morning: Busza’s in the Garage

Premiera świątecznej piosenki odbyła się 18 grudnia 2017 roku. Towarzyszył jej teledysk zrealizowany we współpracy z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Włodkiem Markowiczem. Poruszające „Christmas Morning: Busza’s in the Garage” pojawiło się na debiutanckiej płycie zespołu Lor, została wydana w kwietniu 2019 roku.

To jeszcze nie jest świąteczny poranek. Ale prawie jakby był.

Więc już teraz życzymy Wam pięknych Świąt. Żebyście mogli poczuć, że nikogo Wam nie brakuje obok. I żeby dzięki Wam ktoś też mógł poczuć, że nikogo mu nie brakuje obok.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Schronisko zabroniło adopcji psów w święta. Jest jeden ważny powód

Schronisko zabroniło adopcji psów w święta. Jest jeden ważny powód

5/5 - (6 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News