Niechciany prezent świąteczny – co z nim zrobić?

Mężczyzna noszący dwie różne skarpety.

Nadchodzą święta, a co za tym idzie, czas nietrafionych prezentów. Niestety nie wszystkie podarunki okazują się odpowiednie, a obdarowani często nie wiedzą, co zrobić z rzeczami, które są im zupełnie zbędne, nieprzydatne albo nie trafiają w ich gusta. Co zatem zrobić, gdy dostaniesz niechciany prezent na święta?

Niechciane prezenty – skarpetki górą

Wszystko rzecz jasna zależy od upodobań danej osoby, ale jeśli podsumować gusta Polaków, to według badania Allegro na pierwszym miejscu nielubianych prezentów są skarpetki. Jeśli chodzi o inne niechciane elementy garderoby, to wyszczególnić należy czapki czy rękawiczki. Jako społeczeństwo nie cierpimy również wszelkiego rodzaju gratów, które służą niby jako ozdoby, a w praktyce tylko zbierają kurz. Wedle wspomnianego badania powinieneś unikać również kupowania elementów wyposażenia domowego – garnków, patelni czy tym podobnych akcesoriów.

Niechciany prezent – jak się zachować?

Oczywiście nie możesz zapominać o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Kiedy dostajemy niechciany, brzydki albo nawet okropny prezent, wypada podziękować. Uśmiech na twarzy jest tutaj kwestią wręcz wymaganą, chociaż subtelny grymas będzie dobrym kompromisem. Nietrafione prezenty zdarzają się dość często – nie trzeba jednak od razu zakładać, że ktoś chciał cię obrazić albo wyrządzić ci krzywdę.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Po zakończeniu świąt nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się nietrafionego prezentu. Niektórzy rzecz jasna twierdzą, że to niemiłe i wręcz niemoralne – bo jak to? Wyrzucać coś, co ktoś kupił nam z dobroci serca? Po pierwsze, nie trzeba wyrzucać – można oddać lub sprzedać. Po drugie – ktoś inny może z owego prezentu skorzystać, podczas gdy u ciebie by się tylko kurzył i niepotrzebnie zajmował miejsce.

Jak pozbyć się nietrafionego prezentu?

Niechciany prezent zwykle jest przedmiotem, który choć tobie się nie przyda, to twoim znajomym lub rodzinie może. Warto zatem w pierwszej kolejności zastanowić się, czy ktoś z twojego otoczenia nie potrzebuje przypadkiem boostera do akumulatora, młynka do kawy czy dwumetrowej rzeźby w kształcie egipskiego boga. Jeśli tak – sprawa jest rozwiązania i można się rozejść.

niechciane prezenty

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wystawić ów nietrafiony prezent na sprzedaż. Zależy to oczywiście od tego, czym w zasadzie jest. Ubrania sprawnie sprzedaje się na Vinted, a na przykład książki za pośrednictwem strony OLX. Godne polecenia są również grupy sprzedażowe i lokalne na Facebooku, a także zakładka Facebook Marketplace. Dużo osób regularnie przegląda te zakamarki internetu, w związku z czym powinieneś bez problemu sprzedać nawet tę dwumetrową rzeźbę.

  • Vinted
  • Olx – uważaj na oszustów, nie wypełniaj żadnych danych na stronach wysłanych przez Whatsapp!
  • Facebook Marketplace

Poproś o paragon i oddaj niechciany prezent

Istnieje jeszcze jedna możliwość sprawnego pozbycia się prezentu: jeśli jesteś w dobrej relacji z osobą, która dała ci prezent, to warto wytłumaczyć sytuację, poprosić o paragon i zwrócić podarunek do sklepu. Za zwrócone pieniądze możesz sam wybrać sobie coś, co naprawdę ci się przyda albo będzie ci się podobać. Nie zawsze jednak będzie to dobrze odebrane przez osobę, która przygotowała ów prezent – trzeba zatem odpowiednio wyczuć sytuację, aby niechciany prezent nie zamienił się w niechcianą znajomość. Z pewnością zadajesz sobie pytanie “jak powiedzieć, że prezent mi się nie podoba?” – cóż, najlepiej wprost, jeśli masz pewność, że druga osoba nie będzie miała w związku z tym pretensji.

Oddaj nietrafiony prezent potrzebującym!

Kiedy chcesz pozbyć się nietrafionego prezentu szybko i nie zależy ci na pieniądzach, zdecydowanie powinieneś skierować swoje kroki w stronę fundacji zajmujących się pomocą potrzebującym. Wybór jest niezwykle obszerny i w dużej mierze zależy od tego, jakiego konkretnie prezentu chcesz się pozbyć. Jeśli chodzi o rzeczy takie jak ręczniki, kapcie czy inne akcesoria, to Szlachetna Paczka wydaje się najlepszym wyjściem.

niechciany prezent

Co się tyczy różnego rodzaju zabawek, jeśli akurat twoje dzieci otrzymały nietrafione prezenty, warto poszukać najbliższego hospicjum dla dzieci lub domu dziecka. Artykuły sportowe, książki, przybory papiernicze i tym podobne z chęcią zostaną przyjęte chociażby przez Stowarzyszenie Pomocy ISKIERKA lub Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Ubrania z kolei można przekazać inicjatywie Pomaganie przez Ubranie. W większości miast znajdują się również lokalne inicjatywy, poprzez które można pomóc potrzebującym, oddając niechciany prezent.

Zobacz także: Tęczowa choinka przeniesie wasze święta na zupełnie nowy poziom

Tęczowa choinka przeniesie wasze święta na zupełnie nowy poziom

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News