Projekt ekologicznego dworca w Lublinie zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Amsterdamie

Wizualizacja projektu dworca

Właśnie teraz, kiedy coraz więcej osób na świecie zadaje sobie pytanie, jak uratować naszą planetę, bycie eko wydaje się być koniecznością. Chyba że chcecie abyśmy wszyscy zginęli.

Koniec ze słomkami (chociaż niektóre kawiarnie wciąż się opierają), koniec z niepotrzebnymi śmieciami, strajki klimatyczne pojawiają się jak grzyby po deszczu, a Greta Thunberg zdążyła zostać nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla i wystąpić przed ONZ.

To wszystko ma wpływ także na architekturę. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Amsterdamie, Tremend Studio przedstawiło swój nowy projekt eko dworca w Lublinie, który zdobył nagrodę World’s Building of the Year!

Magdalena Federowicz-Boule z Termond Studio powiedziała, że projekt ma być odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego świata. Nowoczesny dworzec może zostać wyposażony we wszelkiego rodzaju udogodnienia dla środowiska: ogrzewany energią geotermalną, czerpiący prąd z paneli słonecznych, z żarówkami LED zużywającymi 50% mniej energii, zbudowany z przyjaznych środowisku materiałów, które same niwelują smog.

Projekt ogrodu na dachu ekologicznego dworca


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Dworzec ma praktycznie… sam oddychać. W planach jest zasadzenie wokół dworca drzew, a także stworzenia małego parku na dachu. Wszystkie rośliny mają być specjalnie dobrane na podstawie ilości wytwarzanego przez nie tlenu. Dodatkowo zachęcając do nowego typu samochodów, na parkingu obok mają stanąć punty do ładowania samochodów elektrycznych.

Czy ten budynek z pięknym ogrodem na dachu i kolumnach przypominających drzewa stanie w centrum Lublina? Mamy nadzieję, że tak!

Widok projektu dworca z lotu ptaka

Tekst: Olga Sawczuk

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News