Lubisz muzea? Nie wiesz jak spędzić wolny weekend? Planujesz wyjazd, ale masz już dość zwiedzania kolejnej starówki? Obrzydły ci też skanseny, parki, zamki i cała klasyka obiektów do odwiedzenia? Być może dobrą odmianą będzie muzeum? Ale nie to, które odwiedziłeś pięć razy z wycieczką szkolną. Przedstawiamy nasze propozycję najdziwniejszych muzeów na mapie Polski.
Muzeum dawnych tortur
Mówiąc o przebiegu tortur, należy zwrócić uwagę na zbiory narzędzi w muzeum. Kołyska Judasza, Żelazna Dziewica czy Hiszpański Zając to tylko kilka z “ciekawych” narzędzi, jakie możemy spotkać w muzeum. Jeśli jesteście zainteresowani jak działały, zachęcamy do odwiedzenia.
Muzeum horroru
Rogalowe Muzeum Poznania
Muzeum chleba
Jeśli nadal jesteście głodni, to polecamy zajrzeć do Muzeum Chleba przy najbliższej wizycie nad morzem. Piekarze pochodzący z Ustki, Eugeniusz i Adam Brzóska wiedzą o chlebie wszystko. Dlatego też w roku 1998 powołali do życia to oryginalne muzeum. W kolekcji znajdują się szyldy piekarni, narzędzia do wyrabiania ciasta i mielenia ziarna na mąkę. W muzeum można również dowiedzieć się jak powstawały sękacze, jak odważano do nich składniki, czy też jak kiedyś produkowano lody.
Muzeum Pijaństwa
Bądźmy szczerzy – kto chociaż raz nie przesadził z procentami? Jednak małe szanse na upicie się w tym muzeum. Ideą muzeum jest zwrócenie uwagi na ogólną “kulturę picia”. Założyciel, Józef Majewski w Gołębiu zgromadził w swoim zbiorze już ponad 1000 egzemplarzy butelek po alkoholu (tak, niektóre mają jeszcze zawartość) z każdego zakątka świata. Butelka w kształcie AK-47 albo wódka w tubce? Proszę bardzo!
Muzeum Siekier
Dla fanów broni białej polecamy prywatny zbiór Zofii i Adolfa Kudlińskich. Na swojej agroturystyce w Orzechówce, przez ponad 20 lat zgromadzili oni ponad 2500 egzemplarzy siekier. W ich zbiorach można również znaleźć między innymi topory i oszczepy.
Muzeum Guzików
To niezwykłe muzeum w Łowiczu posiada w swojej kolekcji już około 4 tysięcy guzików. Można tam zobaczyć guziki wykonane z kości, z masy perłowej, pełne zdobień i w niezwykłych kształtach. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat modowych muzeów, to zachęcamy do zajrzenia tutaj. Muzeum w swoich zbiorach posiada guziki należące do znanych i wybitnych postaci – między innymi swój niepozorny guzik przekazała nawet Wisława Szymborska, która nawet napisała specjalny felieton w “Lekturach nieobowiązkowych”, właśnie o tym niezwykłym muzeum. Warto śledzić muzeum na ich Facebooku – co jakiś czas pojawiają się wpisy o nowych guzikach w kolekcji.
Muzeum dobranocek PRL-u
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym przedziwnym, ale bardzo urokliwym muzeum. Muzeum dobranocek PRL-u mieści się w Rzeszowie, prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Możemy zobaczyć tam ponad 8,5 tys lalek, zabawek czy pluszowych misów. Kto tęskni za kultowymi już animacjami jak Reksio, Bolek i Lolek czy Wilk i zając, musi koniecznie wybrać się do tego nietypowego muzeum przy najbliższej wizycie w Rzeszowie.