Najdziwniejsze muzea w Polsce

najdziwniejsze muzea w polsce

Lubisz muzea? Nie wiesz jak spędzić wolny weekend? Planujesz wyjazd, ale masz już dość zwiedzania kolejnej starówki? Obrzydły ci też skanseny, parki, zamki i cała klasyka obiektów do odwiedzenia? Być może dobrą odmianą będzie muzeum? Ale nie to, które odwiedziłeś pięć razy z wycieczką szkolną. Przedstawiamy nasze propozycję najdziwniejszych muzeów na mapie Polski.

Muzeum dawnych tortur

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum torturCo łączy Zieloną Górę z torturami? Jak się okazuje – wiele. W połowie XVII wieku spalono tam na stosie kilkadziesiąt kobiet posądzonych o czary. W muzeum możemy znaleźć Extract protocolli, czyli wyciąg z akt, które opisują przebieg sądu nad czarownicami. Opisane są tam zeznania jak i sam przebieg tortur dokonanych na skazanych. 

Mówiąc o przebiegu tortur, należy zwrócić uwagę na zbiory narzędzi w muzeum. Kołyska Judasza, Żelazna Dziewica czy Hiszpański Zając to tylko kilka z “ciekawych” narzędzi, jakie możemy spotkać w muzeum. Jeśli jesteście zainteresowani jak działały, zachęcamy do odwiedzenia.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Muzeum horroru 

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum horroruZostając przy upiornych klimatach, warto również zwiedzić muzeum horroru w Wojnowicach. Zlokalizowane w zabytkowym pałacu, zdecydowanie zachwyci miłośników mocnych wrażeń. Salon Draculi czy Sala Gilotynowa to dwie z dziesięciu propozycji tego nietypowego muzeum. Mimo zapewnień twórców, że ma pełnić funkcję edukacyjną, to nie polecamy go dla osób o słabych nerwach, bo można się nieźle wystraszyć. 

Rogalowe Muzeum Poznania

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum rogalaPoznań kojarzy się z Kolejorzem, pyrami, oraz właśnie z rogalami świętomarcińskimi! W tym nietypowym Muzeum Rogala możecie dowiedzieć się, z czym łączy się tradycja jedzenia rogali 11 listopada, nauczyć się kilku słów w gwarze wielkopolskiej oraz dowiedzieć się jaka historia stoi za koziołkami, które można spotkać o 12 w Ratuszu przy rynku. Degustacja w cenie!

Muzeum chleba 

najdziwniejsze muzea w polsce, Muzeum Chleba

Jeśli nadal jesteście głodni, to polecamy zajrzeć do Muzeum Chleba przy najbliższej wizycie nad morzem. Piekarze pochodzący z Ustki, Eugeniusz i Adam Brzóska wiedzą o chlebie wszystko. Dlatego też w roku 1998 powołali do życia to oryginalne muzeum. W kolekcji znajdują się szyldy piekarni, narzędzia do wyrabiania ciasta i mielenia ziarna na mąkę. W muzeum można również dowiedzieć się jak powstawały sękacze, jak odważano do nich składniki, czy też jak kiedyś produkowano lody.

Muzeum Pijaństwa

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum pijaństwa

Bądźmy szczerzy – kto chociaż raz nie przesadził z procentami? Jednak małe szanse na upicie się w tym muzeum. Ideą muzeum jest zwrócenie uwagi na ogólną “kulturę picia”. Założyciel, Józef Majewski w Gołębiu zgromadził w swoim zbiorze już ponad 1000 egzemplarzy butelek po alkoholu (tak, niektóre mają jeszcze zawartość) z każdego zakątka świata. Butelka w kształcie AK-47 albo wódka w tubce? Proszę bardzo! 

Muzeum Siekier

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum siekier

Dla fanów broni białej polecamy prywatny zbiór Zofii i Adolfa Kudlińskich. Na swojej agroturystyce w Orzechówce, przez ponad 20 lat zgromadzili oni ponad 2500 egzemplarzy siekier. W ich zbiorach można również znaleźć między innymi topory i oszczepy. 

Muzeum Guzików 

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum guzików

To niezwykłe muzeum w Łowiczu posiada w swojej kolekcji już około 4 tysięcy guzików. Można tam zobaczyć guziki wykonane z kości, z masy perłowej, pełne zdobień i w niezwykłych kształtach. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat modowych muzeów, to zachęcamy do zajrzenia tutaj. Muzeum w swoich zbiorach posiada guziki należące do znanych i wybitnych postaci – między innymi swój niepozorny guzik przekazała nawet Wisława Szymborska, która nawet napisała specjalny felieton w “Lekturach nieobowiązkowych”, właśnie o tym niezwykłym muzeum. Warto śledzić muzeum na ich Facebooku – co jakiś czas pojawiają się wpisy o nowych guzikach w kolekcji. 

Muzeum dobranocek PRL-u

najdziwniejsze muzea w polsce, muzeum dobranocek PRL-u

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym przedziwnym, ale bardzo urokliwym muzeum. Muzeum dobranocek PRL-u mieści się w Rzeszowie, prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Możemy zobaczyć tam ponad 8,5 tys lalek, zabawek czy pluszowych misów. Kto tęskni za kultowymi już animacjami jak Reksio, Bolek i Lolek czy Wilk i zając, musi koniecznie wybrać się do tego nietypowego muzeum przy najbliższej wizycie w Rzeszowie.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News