Jak znaleźć tanie loty? Poradnik dla niewtajemniczonych

tanie loty

Chcesz zorganizować wakacje na własną rękę, ale zupełnie nie wiesz, jak się za to zabrać? No to zaraz będziesz wiedział. Podzielę się swoim doświadczeniem w zakresie skutecznego szukania biletów lotniczych. Jak znaleźć tanie loty i nie dać się oszukać?

Tanie wakacje są na wyciągnięcie ręki – musisz tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Tanie loty – kiedy ich szukać?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie: kiedy szukać tanich lotów? Bo trzeba wiedzieć, że w przypadku organizacji wyjazdu na własną rękę, aby cieszyć się z tanich wakacji, należy dysponować w miarę elastycznym terminem. Wynika to przede wszystkim z ruchomych, zmieniających się dynamicznie cen biletów, szczególnie w tanich liniach.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


tanie loty

Aby zdobyć możliwie tanie bilety, musisz wiedzieć, że:

1. Najtańsze będą poza sezonem – nie ma w tym nic dziwnego. Najwięcej turystów decyduje się na wakacje w okresie od czerwca do września, z czego linie lotnicze skrzętnie korzystają, oferując w tym czasie bilety w nieco wyższych cenach. Poza sezonem zaś łatwiej trafić na dobrą okazję.

2. Tanie bilety w środku tygodnia – podobnie jak w podpunkcie wyżej, warto zdawać sobie sprawę, że w weekend bilety lotnicze są najczęściej droższe.

3. Im wcześniej, tym lepiej – najczęściej opłaca się rezerwacja biletu możliwie jak najwcześniej. Wtedy można liczyć na okazyjne ceny. Kiedy chcesz kupić bilet na jutro czy pojutrze, najczęściej spotkasz się z zaporową kwotą – choć nie jest to reguła, bo w rzadkich przypadkach i w tym momencie trafisz na tanie bilety. Trzeba jednak mieć ogromne szczęście.

Jak szukać tanich lotów?

Z pewnością wielokrotnie natknąłeś się na reklamy wyszukiwarek lotów, które rzekomo obiecują najniższe ceny i najbardziej optymalne warunki. Jest ich mnóstwo, a każda z nich działa na bardzo podobnych zasadach – wprawdzie oferują możliwość wyszukania tanich lotów, ale jeśli kupujesz za ich pośrednictwem, musisz liczyć się z dużymi opłatami, bo takie firmy są w praktyce pośrednikami pomiędzy tobą a liniami lotniczymi.

Unikaj zatem tych sprytnych, hucznie reklamujących się pośredników i weź sprawy we własne ręce. Nie oznacza to, że nie możesz korzystać z wyszukiwarek – wręcz przeciwnie. Takie strony jak SkyScanner oferują możliwość sprawdzenia konkretnych lotów oraz ich cen. Jest to narzędzie bardzo wygodne szczególnie w trakcie planowania lotu z przesiadką, bo pokazuje oferty różnych przewoźników.

tanie loty

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sprawdzić loty bezpośrednio na stronie linii. Jeśli chodzi o tanie bilety, najpewniej nie znajdziesz ich w liniach typu LOT – są jednak pewne alternatywy. Mowa na przykład o liniach takich jak Ryanair czy WizzAir, które oferują ciekawe destynacje z większości polskich lotnisk.

Z Wrocławia, Warszawy czy Poznania polecisz chociażby do Rzymu, Paryża, Mediolanu, Zadaru czy innych mniej lub bardziej interesujących turystycznie miast. Jeśli wykażesz się refleksem i sprytem, znajdziesz loty w świetnych cenach.

Tanie loty – zmienność cen

Nie bez powodu wspomniałem wcześniej o ruchomych, dynamicznych cenach biletów. Tanie linie lotnicze to nie jest łatwy przeciwnik – to one decydują, na jaki termin znajdziesz lot w dobrej cenie. Dlatego przed zaplanowaniem wakacji warto ustalić pewien zakres czasowy, na który będziesz tych lotów szukać. Bez elastyczności najprawdopodobniej nie będzie korzyści cenowych – niestety, lajf is brutal and full of zasadzkas.

Zmienność cen to dla tanich linii lotniczych wspaniałe pole do pewnych manipulacji. Nie każdy wie, ze na stronie najbardziej znanych przewodników (np. RyanAir czy WizzAir) działają pewne algorytmy, które obserwują działania użytkownika i przypisują je do konkretnego IP.

tanie loty

Choć zagadka, jak dokładnie działają, nie została jeszcze rozwiązana, a linie kombinują jak mogą i nieustannie zmieniają pewne rzeczy, to kilka spraw jest jasnych. Przede wszystkim jeśli bardzo często wchodzisz na stronę linii z jednego IP i sprawdzasz cały czas ten sam kierunek, to za którymś razem ceny nagle, niby bez powodu, podrosną. Dlatego warto korzystać ze stron tych przewoźników w trybie in cognito. Brzmi absurdalnie, ale działa.

Choć nie jest to jeszcze przez nikogo potwierdzone, to według obserwacji wielu osób, najbardziej opłaca się wchodzić na strony tanich linii… w nocy. Wtedy ceny potrafią być znacznie niższe, niż kiedy sprawdzasz je w innych porach dnia. To dobry sposób na bardzo tanie loty.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

I takie te tanie linie lotnicze są podstępne. Pamiętaj też, żeby po zakupie biletu dokonać odprawy przez internet, bo na lotnisku musiałbyś jeszcze dopłacić. Do tego pamiętaj, że cena biletu, którą widzisz na stronie, najpewniej się powiększy, bo musisz jeszcze wybrać rodzaj bagażu, a jeśli ci na tym zależy, to również konkretne miejsce w samolocie.

W związku z tym do każdej ceny, którą widzisz, musisz dodać zwykle od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Warto poruszyć również jeszcze jeden temat – absurdalnie tanich lotów do, na przykład, krajów skandynawskich. Do Billund w Danii czy Oslo w Norwegii polecisz za przysłowiowe grosze, dosłownie około 100 złotych w jedną stronę za osobę.

tanie loty

Myk jest jednak taki, że, mówiąc bezpośrednio, na miejscu będzie nieporównywalnie drogo. Dlatego przed zarezerwowaniem biletów musisz jeszcze sprawdzić noclegi czy chociażby kwestię dojazdu z lotniska (na przykład z Oslo-Torp do centrum stolicy Norwegii jest dobre kilkadziesiąt kilometrów), żeby nie wpakować się na minę i nie wydać więcej pieniędzy, niż planowałeś.

Aby skutecznie znaleźć tanie loty, należy wykazać się sprytem i rozgarnięciem, ale ostatecznie sprawa nie jest aż tak straszna, jak może się wydawać. Wystarczy mieć głowę na karku, aby niedługo udać się na wakacje marzeń za grosze.

Zobacz także: Sport dla zapracowanych – 5 propozycji

Sport dla zapracowanych – 5 propozycji

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News