TOP 10: Atrakcje w Chorwacji, o których nie wiedziałeś

hum chorwacja atrakcje w chorwacji

Chorwacja nie bez powodu jest odwiedzana przez tak liczne zastępy polskich turystów – każdego roku jeździ tam około miliona Polaków. Skupiając się jednak na najbardziej znanych miejscach, łatwo jest pominąć nieoczywiste atrakcje w Chorwacji.

Jeśli chcesz nieco zboczyć ze zwyczajnego turystycznego szlaku, zapoznaj się z naszymi propozycjami.

MNIEJ ZNANE ATRAKCJE W CHORWACJI

10. Wyspa Mljet

Na zachód od Dubrownika znajduje się jedna z najpiękniejszych wysp w tym rejonie Europy. Mljet jest zalesiona aż w 72%, a liczba ludności wynosi nieco powyżej 1000. Zachodnią część wyspy obejmuje park narodowy, który chroni niemal nietkniętą przez człowieka przyrodę – najlepiej zwiedzać go pieszo lub rowerem.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Oznacza to, że mamy do czynienia z oazą ciszy i spokoju, która jest idealna dla osób poszukujących nieco relaksu na łonie natury. Do tego możemy podziwiać dwa piękne słone jeziora oraz jaskinię Odyseusza – bo trzeba wiedzieć, że wyspę tę opisywał sam Homer.

9. Atrakcje w Chorwacji: Szybenik

Na trasie pomiędzy Zadarem a Dubrownikiem znajduje się wiele wartych uwagi miejsc. Niektóre z nich są bardzo popularne – chociażby Split. Jeśli jednak zboczysz z drogi nieco wcześniej, będziesz mógł podziwiać miasteczko, które z pewnością cię zauroczy – Szybenik.

Przemierzanie kolejnych uliczek, nawet bez konkretnego celu, to wspaniałe doznanie – miasto słynie przede wszystkim z niesamowitej architektury, ciekawego położenia oraz pysznej lokalnej kuchni.

8. Baška

Miejscowość ta znajduje się na wyspie Krk. Aby do niej dojechać, należy przemierzyć malowniczą dolinę pomiędzy górami. Na miejscu zastaniemy urokliwe zabudowania, ale również długą na niemal 2 kilometry plażę, którą uważa się za jedną z ładniejszych w tej części świata.

Ale to nie wszystko: w tym rejonie znaleziono tablicę, która okazała się pierwszym zabytkiem, na którym można odczytać głagolicę, a więc najstarsze słowiańskie pismo. Eksplorując wyspę, możemy natknąć się również na inne tego rodzaju artefakty.

7. Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu

Jeśli chodzi o ciekawe atrakcje w Chorwacji, które nie są w żaden sposób związane z naturą (a o to, trzeba przyznać, trudno), polecamy odwiedziny w stolicy tego kraju i zwiedzenie Muzeum Zerwanych Związków. To dość intrygujące miejsce, a wystawa wzbudza mnóstwo emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Możemy tam znaleźć eksponaty związane – a jakże – ze związkami, w których coś się nie udało. Mowa zarówno o niewinnych pamiątkach, jak i na przykład siekierze, którą pewna mieszkanka Berlina usiłowała zabić swojego partnera.

6. Najmniejsze miasto na świecie

Księga Rekordów Guinnessa mówi jasno: Hum to najmniejsze miasto świata. Składa się z kilku budynków zbudowanych w typowym śródziemnomorskim klimacie (możemy łatwo pomylić Hum z jakąś uroczą włoską mieściną), a mieszka w nim… około dwudziestu osób.

https://www.youtube.com/watch?v=fGU-w0jf-YA

Mieszkańcy są przyjaźni i otwarci na turystów – pomimo niewielkiej wielkości oferuje możliwość zjedzenia pysznej kolacji, a także spędzenia nocy w Hum lub najbliższej okolicy. Trzeba jednak rezerwować z pewnym wyprzedzeniem – wiadomo, miasteczko małe, to i niewiele wolnych łóżek.

5. Motovun

Kolejne niedoceniane miasteczko położone w środkowej Istrii. Położone jest na wzgórzu, z którego widać urokliwe winnice, a także lasy, w których miejscowi poszukują białych trufli – a jest ich tutaj naprawdę sporo i są traktowane jako lokalne skarby.

Motovun wyróżnia się średniowieczną architekturą. Jest kameralne i klimatyczne. Jego zwiedzanie nie trwa długo, więc jest miejscem, które można wziąć pod uwagę w trakcie dłuższej trasy po tym pięknym kraju – a jeśli chodzi o nieoczywiste atrakcje w Chorwacji, zdecydowanie warto!

4. Most Maslenica – skok na bungee

Sam most położony nieopodal miejscowości Maslenica robi ogromne wrażenie. Wznosi się na wysokość 55 metrów nad malowniczą zatoką, a jego długość wynosi 300 metrów. Kiedy zostawiamy samochód na jednym z parkingów i idziemy na środek konstrukcji, czujemy respekt przez siłami przyrody – przede wszystkim piekielnie silnym wiatrem.

Warto wiedzieć, że z tego charakterystycznego czerwonego mostu można skoczyć na bungee – i gwarantujemy, że będzie to najwspanialszy zastrzyk adrenaliny w Twoim życiu. Jeśli skakać na bungee, to tylko tam – żadne dźwigi czy wieże dostępne w Polsce nie umywają się do maslenickiego mostu.

3. Nin

Jedna z najbardziej malowniczych miejscowości, jakie zobaczysz w życiu, a obok spokojna, niemal pozbawiona turystów plaża, którą śmiało można uznać za najładniejszą w tym rejonie. Nin znajduje się 20 kilometrów od Zadaru i zapewnia doznania, o które trudno w Chorwacji.

Jest romantycznie i kameralnie, a przede wszystkim pięknie – spacerując po plaży albo odwiedzając starówkę Nin, możemy poczuć się jak w raju. To zaskakujące, że tylko chwila jazdy od jednej z najpopularniejszej miejscowości turystycznych (do Zadaru z Polski polecimy codziennie z większości dużych portów lotniczych) dzieli nas od zaznania świętego spokoju.

2. Vodnjan i mumie

W Istrii znajduje się również inne urokliwe miasteczko – Vodnjan. Jak na swoje niewielkie rozmiary, jest istną kolebką wspaniałej sztuki i intrygującej architektury. Znajdziesz tam liczne obiekty sakralne z dziełami znanych mistrzów, typowe śródziemnomorskie budynki i uliczki, a także… mumie w kościele św. Błażeja.

Mumie, których jeszcze długo nie zobaczysz, bo proboszcz ogłosił, że dopóki żyje, to ich nie pokaże. Rekompensatą za to niech będą jednak intrygujące murale i oliwa z oliwek, jakiej jeszcze nigdy nie próbowałeś. Do tego ta cisza i spokój…

1. Sveti Jure – samochodem na szczyt

Gotowy na najciekawszą przejażdżkę samochodem w Twoim życiu? Szczyt Sveti Jure wznosi się na wysokości niespełna 1800 metrów nad poziomem morza, a prowadzi na niego zawiła, 23-kilometrowa trasa, którą można w pełni pokonać autem.

Trasa wydaje się nieco niebezpieczna i faktycznie – wymaga nieco uwagi. Jest na tyle wąska, że aby dwa samochody mogły się minąć, jeden z nich musi zjechać do zatoczki, które są rozmieszczone co kilkaset metrów. Widoki na samej górze (a także po drodze) są jednak warte wszelkich zastrzyków adrenaliny, których nie zapewniają inne atrakcje w Chorwacji (no, może poza skokiem z mostu Maslenica).

Zobacz także: Konie z Morskiego Oka umierają w rzeźniach

Konie z Morskiego Oka umierają w rzeźniach!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News