Najciekawsze filmy biograficzne – TOP 12

Najciekawsze filmy biograficzne – TOP 12
Kadr z filmu „Przerwana lekcja muzyki”

W historii kinematografii powstało wiele świetnych produkcji na podstawie książek biograficznych oraz życia znanych ludzi. Przed Wami lista zawierająca najciekawsze filmy biograficzne, które warto obejrzeć!

1. Przerwana lekcja muzyki (1999) reż. James Mangold

Młoda i zagubiona Susanna próbuje popełnić samobójstwo, co skłania jej rodziców do umieszczenia córki w domu dla psychicznie chorych. Ta wrażliwa i przestraszona nowymi okolicznościami nastolatka zostaje postawiona w obliczu próby, wymagającej niezwykłej odwagi i siły wewnętrznej. Krok po kroku, poznając inne mieszkanki, a nawet nawiązując z nimi przyjaźnie, zaczyna odkrywać sens swego życia. Jedną z jej współlokatorek na oddziale jest socjopatyczna Lisa, dzięki której Susanna szuka odpowiedzi na kluczowe pytania: czy rzeczywiście jest na coś chora i czym tak właściwie jest szaleństwo? Pobyt w tym odizolowanym miejscu to długa wędrówka, pełna wspomnień, dramatycznych wydarzeń, ale i przyjaźni, która potrafi przetrwać tak wiele…

Niesamowicie autentyczna i oddziałująca na emocje ekranizacja autobiograficznej powieści Susanny Kaysen. W rolach głównych: Winona Ryder, Angelina Jolie, Brittany Murphy, Whoopi Goldberg, Clea DuVall, Elisabeth Moss, Angela Bettis oraz Jared Leto. „Przerwana lekcja muzyki” to niekwestionowane pierwsze miejsce na liście zawierającej najlepsze filmy biograficzne.

Film obejrzycie na Apple TV+.

2. Wielkie oczy (2014) reż. Tim Burton

Tim Burton nakręcił w swojej karierze dwa filmy biograficzne – „Wielkie oczy” i „Ed Wood” – drugi z nich znajdziecie kilka pozycji niżej w rankingu. Drugie miejsce na liście najlepsze filmy biograficzne zajmują „Wielkie oczy”. To film oparty na prawdziwej historii malarki, Margaret Keane. W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona, Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej jako kobiecie społeczeństwo.

Film ogląda się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na ciekawą fabułę, ale i klimatyczne piosenki Lany Del Rey oraz budującą atmosferę ścieżkę dźwiękową Danny’ego Elfmana.

Film dostępny do obejrzenia na Canal+ Online.

3. Człowiek słoń (1980) reż. David Lynch

Ostatnie miejsce na podium listy zawierającej najciekawsze filmy biograficzne otrzymuje skłaniający do przemyśleń, poruszający obraz Davida Lyncha na kanwie książki Ashley Montagu.

Cierpiący na zespół Proteusza John Merrick (John Hurt) jest trzymany w klatce i traktowany jak zwierzę. Staje się obiektem żartów oraz drwin osób odwiedzających cyrkowy gabinet osobliwości. Deformacja ciała sprawia, że przyciąga on uwagę ludzi, którzy nazywają go „Człowiekiem słoniem”. Jego osoba zwraca uwagę doktora Fredericka Trevesa (Anthony Hopkins), który widzi w nim ciekawy przypadek medyczny i tym samym materiał do prezentacji naukowej. Lekarz z czasem odkrywa, że za szkaradnym wyglądem kryje się wrażliwa i inteligentna osoba. Z jego pomocą John odzyskuje godność, wiarę w siebie i zaczyna akceptować swoją odmienność.

Film znajduje się w katalogu Amazon Prime Video.

4. Maria Antonina (2006) reż. Sofia Coppola

Nastoletnia córka rodu Habsburgów, Maria Antonina (Kirsten Dunst), zostaje żoną 16-letniego Ludwika Augusta, przyszłego króla Francji (Jason Schwartzman). Po przybyciu do Wersalu wpada w wir intryg i skandali. Znajdująca się w pułapce dworskich konwenansów młoda królowa musi znaleźć sposób na odnalezienie się w obcym świecie. Dodatkowo król nie interesuje się żoną, więc przygnębiona królowa szuka azylu w kontaktach z dekadenckim kręgiem francuskiej arystokracji oraz w romansie z atrakcyjnym szwedzkim hrabią, Fersenem (Jamie Dornan). O jej stylu życia z czasem zaczyna plotkować cała Francja.

Ślicznie nakręcony portret Marii Antoniny nasączony pełnym subtelności oraz kobiecości stylem Sofii Coppoli. Atutami produkcji są: cukierkowa scenografia, bajeczne kostiumy, dobrze dopasowana charakteryzacja oraz soundtrack, na którym usłyszycie m. in. The Cure czy Siouxsie and the Banshees i New Order.

Film zobaczycie na HBO Max.

5. Szklany zamek (2017) reż. Destin Daniel Cretton

Rex (Woody Harrelson) marzył o zbudowaniu na pustyni szklanego zamku, a troski topił w alkoholu. Jego żona, Rose (Naomi Watts), w pogoni za szczęściem całą energię wkładała w malarstwo, zapominając o otaczającym ją świecie. Gdy coś im nie wychodziło, rzucali pracę, pakowali dobytek do auta i jak para hippisów ruszali w siną dal w poszukiwaniu kolejnej przystani. W takich warunkach przyszło dorastać Jeannette Walls (Brie Larson) i trójce jej rodzeństwa. Po latach, już jako dorosła kobieta, Jeannette postanawia stawić czoła przeszłości i zmierzyć się z traumą, która dotknęła ją w dzieciństwie.

„Szklany zamek” powstał na podstawie pamiętników Jeannette Walls. W pozostałych rolach: Ella Anderson, Sadie Sink, Charlie Shotwell oraz Iain Armitage. Spodoba się każdemu, kto lubi emocjonalne filmy biograficzne.

Film do wypożyczenia na Cinemax.

6. Wilk z Wall Street (2013) reż. Martin Scorsese

Martin Scorsese przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę, a także poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu – najpiękniejsze kobiety, najdroższe jachty, najbardziej wyszukane narkotyki, szalone imprezy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to na co zasłużył.

W rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Matthew McConaughey i Margot Robbie. „Wilk z Wall Street” na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym filmy biograficzne z odrobiną szaleństwa.

Film obejrzycie na Playerze.

7. Gra tajemnic (2017) reż. Morten Tyldum

Wbijająca w fotel historia Alana Turinga (bardzo dobra rola Benedicta Cumberbatcha), genialnego brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma.

Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.

Film znajdziecie w ofercie Polsat Box Go.

8. Ed Wood (1994) reż. Tim Burton

Film opowiada historię uznanego za życia za „najgorszego reżysera wszech czasów”. Tim Burton przedstawia Eda Wooda (Johnny Depp) jako jednego z najoryginalniejszych, najbardziej emocjonalnych i barwnych reżyserów hollywoodzkich, który odrzucony przez system i krytyków, robił karierę poza studiami. Dzięki niewyczerpanej energii, stosując niezliczone tricki, produkował filmy w 4 – 5 dni. Te filmy, robione bez pieniędzy, pełne były zwariowanych pomysłów, naiwnej poetyki i przypadkowych, absurdalnych efektów. Był pracoholikiem ogarniętym niezmiennym entuzjazmem i prawdopodobnie pierwszym niezależnym filmowcem swojej generacji. Pozostał bez wątpienia najtrudniejszym do zdefiniowania twórcą, szczerym i wspaniałomyślnym człowiekiem oraz przyjacielem i wsparciem dla Beli Lugosiego (Martin Landau) w czasie ostatnich lat jego życia.

Zrealizowana z rozmachem, barwna (choć nakręcona w czerni i bieli) biografia pełnego pasji reżysera. „Ed Wood” to obraz dla osób, które ciekawią filmy biograficzne przedstawiające losy znanych filmowców.

Film dostępny na Apple TV+.

9. Boska Florence (2016)

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie – niestety, bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St. Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty, posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall nawet Bayfield wpadł w panikę, ale… czego nie robi się dla ukochanej.

W rolach głównych: Meryl Streep, Hugh Grant, Rebecca Ferguson oraz Simon Helberg. Autami filmu są: genialna gra aktorska, fantazyjne kostiumy i świetna charakteryzacja. „Boska Florence” to produkcja idealna dla osób chętnie oglądających filmy biograficzne odnoszące się do muzyki.

Filmu szukajcie na Megogo.

10. Mary Shelley (2017) reż. Haifaa al-Mansour

XIX-wieczny Londyn. Mary Wollstonecraft Godwin (Elle Fanning) jest nastoletnią marzycielką, która bezustannie pisze. Pewnego dnia poznaje utalentowanego poetę Percy’ego Bysshe Shelleya (Douglas Booth). Pomimo przeszkód wynikających z faktu, że mężczyzna jest żonaty, zostają z Mary kochankami. Po śmierci żony Percy’ego biorą ślub. Niedługo potem Mary Shelley zaczyna pracować nad swoją najsłynniejszą powieścią opowiadającą o potworze ożywionym przez Victora Frankensteina, która przyniosła jej wielką sławę. Jednak jak się okazuje los nie był dla niej łaskawy.

Fantastycznie zrealizowany filmowy portret angielskiej prekursorki science-fiction. Świetna propozycja, dla osób lubiących filmy biograficzne o słynnych pisarkach.

11. Maudie (2016) reż. Aishling Walsh

To wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Piękna historia o romansie pomiędzy zrzędliwym samotnikiem (Ethan Hawke) a kruchą, skrzywdzoną przez życie, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.

Przepięknie wyreżyserowany i zagrany film. Warto zwrócić uwagę na bajkowo żywą paletę kolorystyczną oraz malownicze krajobrazy. „Maudie” reprezentuje te filmy biograficzne, które wywołują uśmiech na twarzy i sprawiają, że widzowi robi się ciepło na sercu.

Film figuruje w ofercie Filmbox+.

12. Bez obaw daleko nie zajdzie (2018) reż. Gus Van Sant

Po poważnego wypadku John Callahan doznaje paraliżu, przez który ląduje na wózku inwalidzkim. Mężczyzna próbuje zacząć żyć w trzeźwości i stabilizacji. Przy okazji odkrywa uzdrawiające działanie sztuki – dzięki swoim zabawnym, kąśliwym i często kontrowersyjnym rysunkom satyrycznym zyskuje krajową sławę i nowe spojrzenie na życie.

W rolach głównych: Joaquin Phoenix, Rooney Mara, Jonah Hill i Jack Black. Produkcja warta uwagi m. in. ze względu na świetną charakteryzację oraz bardzo dobrą grę aktorską. Jeśli lubicie filmy biograficzne zawierające elementy komediodramatu to „Bez obaw daleko nie zajdzie” na pewno Wam się spodoba.

Film widnieje w ofercie Amazon Prime Video.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Filmowe biografie znanych malarzy: od Caravaggia po Fridę Kahlo

Filmowe biografie znanych malarzy: od Caravaggia po Fridę Kahlo

4/5 - (7 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News