Strona główna art Filmowe biografie znanych malarzy: od Caravaggia po Fridę Kahlo

Filmowe biografie znanych malarzy: od Caravaggia po Fridę Kahlo

Czarnowłosa kobieta z kwiatami we włosach, kadr z filmu Frida

Kiedy wyobrażamy sobie artystę, który osiągnął wielki sukces, do głowy przychodzą stereotypowe obrazki charakternej osoby, mającej swoje demony, które próbuje zwalczyć butelką ginu i autoterapią przy sztalugach.

Jednak rzeczywistość często wygląda o wiele inaczej. Oto pięć filmów, które odczarowują, albo wręcz przeciwnie — demonizują, sylwetki znanych artystów.

1. Babcia Moses (1950)

Ten krótkometrażowy film Jeromego Hilla o amerykańskiej artystce Babci Moses został nagrodzony nominacją do Oscara. Jednak pewnym wyzwaniem przy oglądaniu może być oddzielenie rzeczywistości od powojennej propagandy. Już na początku filmu zostajemy poinformowani, że będzie to portret artystki jak Amerykanki, co jest kontynuowane swego rodzaju reklamą nowej reformy kultury wprowadzonej w tamtym czasie w Stanach, a folkowa artystka Anna Mary Babcia Moses to jej wzorowy przykład. Narrator dokumentu komentuje, jak prace Moses podtrzymują bogactwo kulturalne Ameryki, podczas gdy sama artystka odzywa się dosłownie raz. Mimo wszystko film pokazuje świetne prace Moses, w których oprócz banalnych cytatów narratora, możemy dopatrzyć się unoszącej się melancholii pośród rozległych pól i błękitnego nieba na jej obrazach. Czasem to wystarczy, by docenić kunszt artystki i na własną rękę poczuć jej dzieła.