Moda w hip-hopie w latach 70. i 80.

Moda w hip-hopie w latach 70. i 80
https://oldschoolerscrew.blogspot.com/2013/11/shirt-kings-pioneers-of-hip-hop-fashion.html

Aby lepiej zrozumieć skąd wzięła się różnorodność w stylizacjach i chęć wprowadzania nowych trendów modowych w hip-hopie, należy cofnąć się do czasów jego narodzin. Kultura i moda w hip-hopie mają swoje początki w latach 70. w Nowym Jorku, a konkretniej w Bronxie. Tam społeczność afroamerykańska zaczęła łączyć taniec (breakdance), rap, DJing i grafitti pod hasłem „Peace, Love, Unity and Having Fun”. Przyczyny były szlachetne – zmniejszenie przemocy wynikającej z działania gangów oraz zjednoczenie ludzi przy pomocy wspólnych zainteresowań. Wszystko odbywało się w pokojowych nastrojach, pełnych miłości i zabawy.

Moda w hip-hopie w latach 70. i 80. – ewolucja

Nowy nurt wyróżniał się. Przyporządkował sobie styl polegający na ekstrawagancji i prezencji. Ewolucja mody w hip-hopie miała na celu uwydatnienie własnej oryginalności i pozostania świeżym. Pozostania fresh.

Najważniejsze trendy mody w hip-hopie w latach 70. i 80.

Z początku raperzy często nosili skóry, obcisłe kurtki (bomber jackets) i rękawiczki. Ta moda nawiązywała bezpośrednio do ruchu Czarnych Panter oraz gwiazd funku (m.in. Ricka Jamesa i Jamesa Browna). To z nimi hip-hop identyfikował się od samego startu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Moda-w-Hip-Hopie-Grandmaster-Flash-and-the-Furious-Five

Wśród B-Boyów prym wiodły wygodne dresy, nie krępujące ruchów. Zbiegło się to z modą lat 70. i 80. na lifestylowe produkty do jogingu i trenowania w klubach sportowych. Rządziły takie marki jak FILA, Kappa i Sergio Tacchini. Dresy wytwarzane były z weluru i jedwabiu, z dużą ilością ozdobnych detali i mocnym brandingiem.

Moda-w-Hip-Hopie-Beat-Street-B-Boy

Grandmaster Flash wprowadził kaszkiet jako modne, DJskie nakrycie głowy.

Moda-w-Hip-Hopie-Grandmaster-Flash

Praktycznie nieodłącznym elementem ubioru stały się trampki Pumy, Nike i Chuck Taylor All Stars firmy Converse. Akcesoria takie jak złota biżuteria i zegarki spotkały się początkowo z krytyką. Uważano, że bycie modnym nie wiązało się z wydawaniem góry pieniędzy.

Moda-w-Hip-Hopie-Chuck-Taylors

Lata 70. i 80. to czas kiedy nietuzinkowe fryzury gościły na głowach osób związanych z kulturą hip-hop. Co więcej, każda fryzura miała własną nazwę. Należy wspomnieć przede wszystkim o High Top Fade Tower, Jheri Curl, Basket Weave French Braids i Gumby.

Moda-w-Hip-Hopie-Fryzury-Kid-n-Play

Słynne stylizacje

Moda zmieniała się na luźniejszą razem z komercjalizacją hip-hopu. Rewolucją była stylówka LL Cool J’a i jego słynny kapelusz Kangol. Inną czapką od LL Cool J’a był tzw. bucket hat. W przyszłości zaczerpną jej nie tylko Wu-Tang Clan i EPMD, ale też wokalista zespołu JamiroquaiJay Kay.

Moda-w-Hip-Hopie-LL-Cool-J

Zespół Run-D.M.C. (przy współpracy z marką Adidas) swój popularny strój przyjęli w latach 80.

Moda-w-Hip-Hopie-Run-DMC-Adidas.jpg

Żołnierze ulicy i kolektyw Native Tongues

Trendem zaczęła być także odzież wojskowa. Skład Public Enemy, słynący z kontrowersyjnego wyrażania swoich poglądów, był jednym z pierwszych ubranych w moro. Koncepcja tego stroju odwoływała się do bycia „żołnierzem ulic”. W późniejszym czasie nurt podchwycili m.in. Tupac Shakur, Das EFX i Notorious B.I.G.

Moda-w-Hip-Hopie-Public-Enemy

Wśród kobiet garderoba nie odbiegała za bardzo od męskiej. Dominowały luźne dresy, skórzane kurtki i oryginalne fryzury. Na pewno cechą odróżniającą była większa ilość biżuterii oraz przyciągające wzrok kolory ubrań.

Moda-w-Hip-Hopie-Salt-n-Pepa

W Nowym Jorku A Tribe Called Quest, De La Soul, Queen Latifah i Brand Nubian utworzyli kolektyw Native Tongues. Promowali przy tym afrocentryczne koncepcje, w tym pozytywne myślenie i duchowość. Odbijało się to w strojach, bezpośrednio nawiązujących do Czarnego Lądu:

Moda-w-Hip-Hopie-Queen-Latifah

Tekst: Konrad Bałajewicz

Źródło: materiały własne, film „Beat Street”, film „Wild Style”, film „Scratch”

Fot. music.mxdwn.com, screen z filmu „Beat Street”, screen youtube.com/Roland, screen youtube.com/Converse, screen youtube.com/reelback, screen youtube.com/ListenUp, screen youtube.com/CemIpkiran, screen youtube.com/ChannelZERO, screen youtube.com/JACK, screen youtube.com/TommyBoy

Zobacz też: Gap i Dapper Dan ponownie łączą siły – nowa wiosenna kolekcja „Western”

Gap i Dapper Dan ponownie łączą siły – nowa wiosenna kolekcja „Western”

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News