Król grozy na ekranie. 10 najlepszych adaptacji filmowych powieści Stephena Kinga

Mężczyzna stojący przed drzwiami rozmawiający z drugim mężczyzną

Stephen King ma już na swoim koncie ponad 50 książek, w większości powieści. Istotną część z nich przeniesiono na ekran i choć niektóre z adaptacji stały się klasykami, wiele z nich okazało się katastrofalną porażką.

Dzisiaj, przedstawiamy subiektywny ranking 10 najlepszych ekranizacji utworów króla horrorów. Które z nich już widzieliście?

10. Martwa strefa (1983)

Film oparty na powieści z 1979 roku opowiada historię mężczyzny, który ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Po przebudzeniu odkrywa w sobie nadludzkie moce. David Cronenberg w bardzo interesujący sposób przekłada utwór Kinga na język kina. To nie tylko wciągająca opowieść, ale również nietuzinkowa rozprawa na temat samotności i moralności człowieka. Dzieła dopełnia gra Christophera Walkena, który w chłodny, ale przekonujący sposób wcielił się w głównego bohatera.

9. Sekretne okno (2004)

Pisarz przenosi się za miasto, by móc w spokoju skonfrontować się z blokadą twórczą. Pewnego dnia do jego domu przychodzi pewien mężczyzna i oskarża go o plagiat. Choć niektórzy zarzucają produkcji schematyczność, to trzymająca w napięciu historia, piękny jak zawsze Johnny Depp i ciekawa zabawa z tym, komu widz wierzy, a komu nie, z pewnością pozwalają to wybaczyć.

8. Mgła (2007)

Małe miasteczko w stanie Maine po przejściu gwałtownej burzy, pokrywa nieprzenikniona mgła. Okazuje się, że ukrywa ona śmiercionośne siły nie z tego świata. Adaptacja opowiadania Kinga ukazuje nie tylko o walkę z potworami, ale również przedstawia działanie grupy w podprogowej sytuacji. Film spotkał się ze zróżnicowanym odbiorem i choć niektórzy zawiedli się na tej ekranizacji, u nas zajmuje zaszczytne 8 miejsce.

7. 1408 (2007)

Po śmierci córki, Mike Enslin zaczyna badać zjawiska nadprzyrodzone. Postanawia spędzić noc w pokoju hotelowym o przerażającej sławie. Film w dużej mierze rozgrywa się w czterech ścianach, co pozwala zbudować klimat i w intrygujący sposób buduje napięcie. Ograniczenie miejsca akcji pozostawia również pole do popisu dla genialnego w tej roli Johna Cusacka.

6. Carrie (1976)

Nielubiana w szkole nastolatka odkrywa w sobie nadnaturalne zdolności. Carrie przeszła do klasyki światowego kina. Ta wieloznaczna opowieść należy do najlepszych, które wyszły spod pióra mistrza. Remake z 2013 roku nie mógłby nawet czyścić butów temu arcydziełu kina grozy.

5. To (2017)

Małe miasteczko terroryzuje potwór o postaci klauna. Film na podstawie powieści Kinga nie bez przyczyny pobił wszelkie rekordy oglądalności. Wciąga, przeraża, fascynuje i porywa widza niczym tytułowy demon.

4. Stań przy mnie (1986)

Grupa chłopaków wyrusza w podróż, w poszukiwaniu ciała swojego rówieśnika. Rob Reiner dokonał czegoś niezwykłego, przenosząc tę historię na ekran. Piękna historia o przyjaźni i determinacji. Film jest adaptacją opowiadania Stephena Kinga Ciało.

3. Zielona mila (1999)

Mężczyzna zostaje niesłusznie skazany na śmierć za morderstwo dwóch dziewczynek. Film w reżyserii Franka Darabonta wyciska łzy, nawet u najtwardszych. Wiarygodna i wzruszająca interpretacja postaci, w wykonaniu zmarłego w 2012 roku Michaela Clarke’a Duncana, w połączeniu z Tomem Hanksem nie pozostawiają nic do życzenia. Co ciekawe, choć film został zasypany nominacjami do Oscarów, nie uzyskał żadnej nagrody.

2. Lśnienie (1980)

Jack przyjmuje ofertę pracy jako stróż w odciętym od świata hotelu Overlook. Na miejscu okazuje się, że nie jest to zwykłe miejsce, a jego rodzina stoi w obliczu strasznego zagrożenia, którym jest on sam. Film Stanleya Kubricka przeszedł do klasyki kina i jeżeli nawet ktokolwiek go nie widział, z pewnością zna hasło Here’s Johnny!

1. Skazani na Shawshank (1994)

Mężczyzna skazany na podwójne dożywocie, za zbrodnie której nie popełnił, stara się odnaleźć w brutalnej, wrogiej i surowej rzeczywistości więzienia. Stephen King w symboliczny sposób podejmuje kwestie zniewolenia. Arcydzieło zrealizowane przez Franka Darbonta jest powszechnie uznawane za jeden z najlepszych filmów w historii kina. Dowiadując się, że Skazani na Shawshank zostało pominięte w rozdaniu Oskarów, można zwątpić w decyzje akademii.

Tekst: Wiktor Knowski

Oceń artykuł. Autor się ucieszy