Artysta sprzedał przyklejonego taśmą do ściany banana za 120 tysięcy dolarów

Banan przyklejony do ściany

Maurizio Cattelan to włoski artysta znany ze swoich nietypowych rzeźb, jak La Nona Ora (1999), przedstawiająca Jana Pawła II uderzonego przez meteoryt, czy złotą toaletę.

Mimo tego, że artysta znany jest z nietypowego podejścia do sztuki, ludzie wściekli się, gdy zobaczyli jego najnowszą pracę i dowiedzieli się o jej cenie podczas tegorocznej edycji Art Basel w Miami.

Rzekome dzieło, które w rzeczywistości jest bananem, przyklejonym do ściany taśmą zostało zatytułowane Comedian. Wartość pracy to 120 tysięcy dolarów. Pomysł nie jest szczególnie nowatorski, bowiem banany są dość powszechne w świecie sztuki – od surrealistycznych obrazów, po okładkę albumu Velvet Underground Andy’ego Warhola. Używanie w sztuce rozkładającego się jedzenia również nie jest niczym nowym.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty, ludzie wpadli w szał, że ktoś w ogóle chciał kupić tego typu pracę za absurdalną sumę pieniędzy, którą można byłoby wydać lub przeznaczyć na ważniejsze cele i potrzeby.

Praca Cattelana, chociaż jak sam twierdzi, nie jest żartem, powoduje refleksje nad tym, co właściwie kwalifikuje się do miana sztuki w dzisiejszych czasach? No cóż, na pewno ani Cattelan, ani jego menadżer, nie mogą narzekać, skoro ktoś był skłonny rzucić 120 tysiącami dolarów za pracę, która ulegnie rozkładowi prawdopodobnie w ciągu tygodnia…

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News