Hiszpański serial, znany również jako La Casa de Papel, zdobył ogromną popularność na całym świecie i podbił serca widzów, którzy z niecierpliwością wyczekują piątego sezonu. Prawdopodobnie ma to być ostatnia część historii o genialnym profesorze i jego bandzie, specjalizującej się w napadach na dużą skalę.
Dom z papieru obecnie jest międzynarodowym fenomenem i aż ciężko sobie wyobrazić, że nie cieszył się popularnością, gdy gościł w hiszpańskiej telewizji. Na szczęście Netflix przejął prawa i dzięki temu serial dotarł do szerszej publiczności. Wartka akcja, charakterystyczne postacie i liczne perypetie przyciągnęły miliony widzów, dzięki czemu jest to jeden z najpopularniejszych seriali na całej platformie.
Nic więc dziwnego, że pojawili się ludzie, którzy czerpiąc inspirację z oryginału, postanowili stworzyć swoją własną wersję hitowego serialu, którego akcja tym razem przeniesie się na Półwysep Koreański. Mowa tu o reżyserze Kim Hong-sun, mającym w dorobku kryminały fantastyczne oraz telewizyjne produkcje, takie jak The Guest, Voice i Black. Twórcą scenariusza jest Ryu Yonh-jae z zespołem, który miał już okazję stworzyć produkcję dla Netfliksa – Hologramową Miłość. Álex Pina, jeden z twórców Domu z Papieru nie ma nic przeciwko stworzeniu remake’u, a nawet bardzo cieszy się z takiego obrotu spraw. Podkreśla, że koreańscy twórcy od lat rozwijali swoją własną kulturę audiowizualną i specyficzny język.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
W ostatnim czasie Netflix uchylił rąbka tajemnicy i przedstawił aktorów, którzy wcielą się w role postaci z gangu, policji i zakładników.
Interesująca kultura koreańska
Koreańska popkultura nie jest dla nas niczym obcym. Ludzie na całym świecie słuchają k-popu, oglądają dramy i jedzą kimchi. Już w kwietniu nadarzy się okazja, by poszerzyć swoje zainteresowania o najlepsze koreańskie animacje. Będzie to możliwe dzięki uczestnictwu w K-animation, czyli pierwszemu przeglądowi animacji koreańskiej. Zanotujcie na liście do zrobienia: 23-25 kwietnia 2021, wziąć udział w K-animation na stronie MOJEeKINO.pl. To wydarzenie na pewno umili oczekiwanie na nową wersję Domu z Papieru, a i pozwoli lepiej poznać koreańską kulturę, co może ułatwi odbiór serialu i wyłapywanie drobnych “smaczków”.
Podczas przeglądu będziemy mogli wziąć udział w pokazach animacji pełno- i krótkometrażowych, stworzonych przez znakomitych reżyserów. Filmy z Cannes, tytuły nagradzane na całym świecie – wszystko to dostępne na wyciągnięcie ręki. Dodatkową atrakcją dla publiczności będzie spotkanie online ze światowej sławy twórczynią, reżyserką Jeong Da-hee. Rozmowę z nią poprowadzi redaktor naczelny czasopisma EKRANy, Miłosz Stelmach.
“Król świń” i pozostałe filmy długometrażowe
Wydarzenie rozpocznie Król świń w reżyserii Yeonga Sang-ho, jednej z najważniejszych postaci współczesnej kinematografii koreańskiej. Jest to brutalny, brudny i bezkompromisowy obraz, w którym umiejscowiona jest historia dwóch szkolnych kolegów i jednej rozmowy telefonicznej. Do bohaterów powracają dramatyczne wydarzenia z przeszłości. Jak sobie z nimi poradzą? Możecie to sprawdzić 23 kwietnia na MOJEeKINO.pl. Poza Królem świń zostaną zaprezentowane jeszcze cztery filmy pełnometrażowe, stanowiące sekcję “Autorzy K-animaton“. Pozostałe tytuły to mroczna Najdroższa, portret dysfunkcyjnej rodziny Moje psy, JinJin i Akida, dynamiczny Będę mieszkać na półwyspie i wzruszająca historia o opuszczonych psach Underdog, gdzie w jedną z ról wcielił się Do Kyung-soo z k-popowego zespołu EXO. Usłyszymy tam Park So-dam, znaną z Parasite, gdzie zagrała córkę.
Menedżer przeglądu, Suk-hwa Hong podkreśla, że kolejna sekcja “Struktura świata” jest warta szczególnej uwagi. Będzie to pierwsza w Polsce retrospektywa animacji autorstwa Jeong Da-hee, z którą odbędzie się spotkanie w dniu otwarcia. Ostatnią częścią K-animation będzie wybór “Krótkiej formy”, gdzie będziemy mieli szansę zobaczyć cztery filmy krótkometrażowe z różnych gatunków.
Za organizację przeglądu odpowiada Centrum Kultury Koreańskiej. Zdecydowanie jest to ciekawe wydarzenie, w którym warto wziąć udział.
Zobacz też: https://hiro.pl/10-koreanskich-filmow-ktore-powinniscie-obejrzec/
Tekst: Aleksandra Oleksiuk