Kim są twórcy stylu życia zero waste?

fot. Michael Clemens, Sees The Day Photography, Zero Waste Home

Materiałowe torby i butelki z filtrem stały się symbolem stylu życia zero waste, skupiającym się na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci przez człowieka. Wszystko to w trosce o przyszłość naszą i naszej planety. Czy zastanawialiście się kiedyś kto jako pierwszy wprowadził zasady 5R do swojego życia?  

Życie w duchu zero waste lub less waste jest obecnie dobrym trendem, który chętnie rozpowszechniają celebryci i influencerzy na swoich social mediach. Kolejne sklepy i marki starają się używać zamienników plastiku; szampony i odżywki w kostce stały się hitem, a w sklepach pojawia się coraz więcej osób z własnymi woreczkami na owoce i warzywa, które zwykle wykonane są z materiału zalegającego w domu. Mogłoby się wydawać, że boom na eko styl życia pojawił się dopiero kilka lat temu, jednak nie jest to do końca prawda.

Matka i ojciec zero waste

Paul Palmer

Pojęcia zero waste po raz pierwszy użył doktor Paul Palmer. Jest on chemikiem, który w latach 70. XX wieku założył firmę Zero Waste Systems Inc. w Oakland. Jej celem było zmniejszenie ilości chemicznych odpadów, które powstawały w laboratoriach na terenie USA. Firma dr Palmera odniosła sukces i naukowiec, idąc za ciosem, stworzył Instytut Zero Waste, który w myśl zasady “zero marnowania” projektuje produkty tak, by możliwe było ich wielokrotne wykorzystywanie.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

kto stworzyl styl zero waste3 Kim są twórcy stylu życia zero waste?
fot. zerowasteinstitute.org

Bea Johnson

Rozwój Internetu przyniósł nam szybki dostęp do informacji, co przyczyniło się do popularyzowania tematu zero waste przez wielu blogerów. Jedną z takich osób jest Bea Johnson, założycielka bloga Zero Waste Home, który zainspirował tysiące ludzi do zmiany stylu życia na bardziej odpowiedzialny ekologicznie. To właśnie Johnson stworzyła słynną zasadę 5R. Pokazała, że życie bez marnowania nie jest czymś ekstrawaganckim, na co mogą pozwolić sobie jedynie bogaci przedsiębiorcy, a stylem, który łatwo pojąć i wprowadzić do swojego życia. W 2008 roku, mieszkając wraz z mężem i dwójką dzieci, udało jej się zredukować roczne odpady do jednego słoika 

kto stworzyl styl zero waste4 Kim są twórcy stylu życia zero waste?
fot. @igorpodgorny, wickedleeks.riverford.co.uk

Czym jest zasada 5R?

Zasada 5R jest zbiorem podstawowych wskazówek, którymi należy kierować się by żyć zero waste. Sprowadza się do pięciu prostych słów – refuse (odmawiaj), reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie), recycle (segreguj) i rot (kompostuj). Choć na początku zasada 5R może wydawać się zagadkowa lub trudna do wprowadzenia w codzienne życie, to wystarczy chwila, by ją zrozumieć i małymi krokami wdrożyć w swoje działania.   

Większość z tych zasad funkcjonuje w naszym codziennym życiu, chociażby słynne proszenie o nie podawanie napoju z plastikową słomką w restauracji czy przechowywanie koperku w opakowaniu po lodach. Czego jeszcze możemy odmawiać? Foliowej reklamówki w sklepie. Zawsze warto nosić przy sobie materiałową torbę, która po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca w torebce czy kieszeni. Reduce, czyli ograniczanie kupowanych przedmiotów. W myśl tej zasady nasze zakupy powinny sprowadzać się tylko do rzeczy, których naprawdę potrzebujemy (kask dla kury raczej nie wpasowuje się w tę kategorię). Używanie ponownie opakowań czy materiałów to coś, czego nauczyły nas nasze babcie. Domowe dżemy w słoikach po musztardzie czy konewki ze starych butelek pewnie brzmią znajomo dla większości z nas.  

kto stworzyl styl zero waste 7 1 Kim są twórcy stylu życia zero waste?

 

Segregowanie śmieci jest już odruchem bezwarunkowym. Kolejna zasada 5R wprowadzona w życie. Najtrudniejsze wydaje się kompostowanie. Osoby posiadające działkę mają te zadanie nieco ułatwione. Jednak co z tymi, którzy nie mają warunków do wybudowania własnego kompostownika? W takim przypadku warto segregować śmieci również na odpady organiczne. 

10 wskazówek zero waste dla początkujących

Jeśli wcześniej podane przykłady wciąż cię przerażają, a wizja życia zero waste spędza ci sen z powiek, nic się nie martw. Przygotowaliśmy 10 wskazówek dla początkujących, które w bezbolesny sposób pomogą ci żyć w stylu zero waste. 

  1. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Zamiast tego pij kranówkę (jeśli to możliwe) i zaopatrz się w butelkę z filtrem. 
  2. Wyciągnij rower z piwnicy. Jazda na rowerze wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie i samopoczucie, a także na środowisko. 
  3. Pakuj pralkę do pełna zamiast nastawiać dwugodzinne pranie z dwiema skarpetkami. 
  4. Twórz listy zakupów. Dzięki temu w sklepie unikniesz impulsywnego kupowania produktów, których tak naprawdę nie potrzebujesz. 
  5. Wypróbuj szampon i mydło w kostce. W drogeriach pojawia się coraz więcej szamponów tego typu, więc to dobry moment na testowanie nowych kosmetyków! kto stworzyl styl zero waste 5 1 Kim są twórcy stylu życia zero waste?
  6. Poszukaj w swojej okolicy punktu Jadłodzielni. Zazwyczaj jest to szafka lub lodówka, do której każdy może podejść i zostawić żywność, której nie potrzebuje lub wziąć z półki to, co akurat znajdzie. 
  7. Warzywa i owoce w sklepach pakuj do przyniesionych ze sobą woreczków, np. takich uszytych z firanki. 
  8. Stare ubrania, nie nadające się do sprzedaży lub oddania, możesz pociąć i używać jako kuchenne ścierki. 
  9. Wyszczerbione kubki zamień w nietuzinkowe doniczki. 
  10. Zanim postanowisz wywietrzyć mieszkanie, sprawdź, czy wszystkie grzejniki są zakręcone.

Zobacz też: https://hiro.pl/szymon-ancymon-cieslak-nic-sie-nie-zmarnuje/

Szymon Ancymon Cieślak: NIC SIĘ NIE ZMARNUJE ?♻️

Tekst: Aleksandra Oleksiuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News