Kiedy marihuana będzie legalna w Polsce?

kiedy marihuana będzie legalna

Marihuana, a konkretniej jej legalizacja, jest przedmiotem dyskusji od wielu lat. Rozważania te przyniosły wymierne skutki, a zioło jest szeroko dostępne w coraz większej liczbie krajów. Polska jeszcze się tego nie doczekała. A czy kiedykolwiek doczeka?

Kiedy marihuana będzie legalna w Polsce?

Ilu Polaków pali marihuanę?

Dane są bezlitosne: marihuana jest jedną z ulubionych używek aż 2,5 miliona Polaków – możemy to wywnioskować z badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Jest to ogromna liczba, która przeciwników marihuany niepokoi, zaś zwolenników legalizacji napawa pewnym optymizmem.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Tak wysoka liczba użytkowników oznacza również, że zwolenników konopi jest coraz więcej – również wśród polityków. Choć obecna partia rządząca jest przeciwna legalizacji tej subtancji, to PSL i KO zgadzają się, że powinna być szeroko dostępna dla celów zdrowotnych, zaś Lewica i Konfederacja optują za pełną legalizacją. Podają przy tym szereg korzyści dla państwa.

Legalizacja marihuany – korzyści

Istotnym aspektem dyskusji o legalizacji marihuany są z pewnością korzyści, z których mogłoby skorzystać państwo, jak również całe społeczeństwo. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że legalizacja marihuany spowodowałaby znaczne przychody z podatków – wiele osób deklaruje, że za przetestowane, sprawdzone zielsko mogłoby zapłacić nieco więcej (właśnie np. wysokość podatku), byle tylko być pewnym tego, co się pali.

Z racji legalizacji marihuany spadłaby przestępczość, a działania policji mogłyby być skierowane w zupełnie inne kierunki. Zmniejszyłoby to też koszty dochodzeń w sprawach posiadania czy handlu tą substancją, a także gwarantowało odciążenie systemu karnego.

Uzależnienie od marihuany

Oczywiście legalizacja marihuany wiązałaby się również z narażeniem na szereg negatywnych skutków. Przeciwnicy twierdzą, że powodowałoby to między innymi wyższą częstotliwość zażywania THC, a także uzależnienie od tej substancji na wielką skalę.

Argumenty te padają w Polsce, a więc kraju, w którym aż 2 miliony osób zmagają się z uzależnieniem od alkoholu – znacznie bardziej szkodliwego, a jednocześnie absurdalnie łatwo dostępnego środka odurzającego.

Badania prowadzone przy okazji legalizacji marihuany w Holandii i innych krajach wskazują, że po legalizacji współczynnik użytkowania wcale nie urósł. W większości pozostawał bardzo podobny, a w niektórych obszarach wręcz zmalał.

Legalizacja marihuany – etapy

Eksperci twierdzą, że legalizacja zioła nie jest łatwe. Oczywiście poglądy społeczeństwa na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniły i jest coraz więcej zwolenników legalizacji, ale z drugiej strony w naszym kraju marihuana nadal jest uznawana za narkotyk i stawiana na równi z kokainą, heroiną czy MDMA.

W związku z tym, aby dążyć do częściowej lub pełnej legalizacji zioła, należy działać u podstaw – zupełnie jak za czasów pozytywizmu. Istotne jest przeprowadzanie licznych badań naukowych mających na celu udowodnić zarówno medyczne, jak i społeczne pozytywne skutki legalizacji.

Równie ważna jest nieustanna edukacja społeczeństwa – w kraju, w którym regularnie jesteśmy zapewniani, na przykład na zajęciach w szkole, że zażywanie marihuany prowadzi do kariery przestępczej czy niszczenia sobie i innym życia. Wiele osób, na przykład słynna sędzia Anna Maria Wesołowska, twierdzi nawet, że marihuana to narkotyk bramowy – zaczyna się od zielska, a kończy rzekomo na heroinie.

Kiedy nawet największe autorytety prawne i medyczne traktują marihuanę za jednoznaczne zło, to znak, że edukacja na szeroką skalę jest potrzebna.

Kiedy marihuana będzie legalna w Polsce?

W związku z powyższymi faktami bardzo trudno stwierdzić, kiedy marihuana będzie legalna w Polsce. Społeczeństwo wydaje się coraz bardziej popierać legalizację, jednak spotyka się z ogromną barierą ze strony autorytetów czy rządzących polityków.

Legalizacja marihuany w innych krajach przyniosła ogromne korzyści. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat jeszcze więcej państw zdecyduje się na jakąś formę legalizacji, co może skłonić również polski rząd do tych działań. Miarodajne byłoby na przykład zorganizowanie referendum na ten temat lub wprowadzenie tych zagadnień do znacznie bardziej regularnej publicznej debaty.

Wszystko może zależeć również od najbliższych wyborów parlamentarnych, które zadecydują, jaki będzie kształt przyszłego rządu. Kiedy marihuana będzie legalna w Polsce? Nie wiadomo.

Zobacz także: Najlepsze kluby techno w Polsce

Najlepsze kluby techno w Polsce

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News