Kiedy jest idealny czas na kawę?

Kubek kawy, obok naboje i pistolet

Większość z was (my również), odpowiedzielibyśmy, że zawsze jest dobry moment na kawę. Jednak zdroworozsądkowa prawda jest nieco inna. Co mówią specjaliści na temat porannej kawy?

Cała sprawa kręci się dookoła kortyzolu, potocznie nazywany hormonem stresu. To on jest odpowiedzialny za utrzymywanie nas w stanie czujności i pobudzenia. Jego skok w naszym organizmie następuje zwykle pomiędzy 8 a 9, przynajmniej w przypadku osób, które prowadzą w miarę regularny tryb życia. A część z nich, właśnie z tego powodu właściwie nie musiałaby pić kawy, ponieważ ich organizm pobudza się wystarczająco w całkowicie naturalny sposób.

Jak zatem pogodzić wydzielanie kortyzolu z chęcią wypicia porannej kawy? Steven Miller, naukowiec z Uniformed Services University of the Health Sciences, poranną kawę powinniśmy wypić dopiero po 9:30, gdy poziom kortyzolu zaczyna się obniżać.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Oczywiście nie można też generalizować — osoby, które prowadzą skrajnie nieregularny tryb życia, lub pracują do późnych godzin nocnych, mogą mieć zaburzony rytm wydzielania kortyzolu. I jak wiemy — prościej ciekawostkę przeczytać, niż wprowadzić ją w życie, ale czasami, szczególnie w weekendy warto odrobinę zadbać o swój zegar biologiczny, aby przypadkiem nie eksplodował.

Kobieta ubrana w koszulę i marynarkę prosząca o kawę

3/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News