Jeffrey Gibson będzie reprezentował USA na Biennale w Wenecji w 2024 roku

Artysta Jeffrey Gibson USA

Artysta o korzeniach Choctaw-Cherokee, Jeffrey Gibson, został wybrany do reprezentowania pawilonu USA na Biennale w Wenecji w 2024 roku. Będzie pierwszym rdzennym Amerykaninem reprezentującym USA na Biennale w Wenecji.

Artysta o korzeniach Choctaw-Cherokee, Jeffrey Gibson, został wybrany do reprezentowania Stanów Zjednoczonych na Biennale w Wenecji w 2024 roku. Urodził się w stanie Kolorado, a obecnie mieszka w Nowym Jorku, Gibson jest pierwszym artystą o rdzennym amerykańskim pochodzeniu, który zdobył to wyróżnienie. Na wydarzenie przygotuje on szereg nowych, monumentalnych instalacji jako część wystawy zleconej przez Muzeum Sztuki w Portland w stanie Oregon i centrum sztuki SITE Santa Fe w Nowym Meksyku.

Twórczość Gibsona charakteryzuje się kolorowymi akcentami i przekazami przypominającymi haiku, nawiązującymi do braku reprezentacji rdzennej kultury w sztuce wizualnej Stanów Zjednoczonych. Gibson nie ogranicza się do jednego medium – wykorzystuje szeroki wachlarz materiałów i tematów, od szkła, koralików, stali i farby, po historię Stanów Zjednoczonych, rdzennej Ameryki i społeczności LGBTQ+. W efekcie powstają dzieła sztuki, które podkreślają złożony charakter amerykańskiej tożsamości, a zarazem niosą wiadomość pełną nadziei.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jeffrey Gibson ma za sobą wystawy w Instytucie Sztuki Współczesnej w Bostonie, a jego prace na stałe znajdują się w kolekcji Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, między innymi. Minęło prawie sto lat od czasu, kiedy ostatni artysta o rdzennym amerykańskim pochodzeniu miał indywidualną wystawę w pawilonie USA. “Widzę siebie jako część ciągłości rdzennej twórczości,” powiedział Gibson w rozmowie z New York Times. “Mam nadzieję, że ludzie zaczną wykraczać poza stereotypowe postrzeganie rdzennych Amerykanów – kim jesteśmy, co tworzymy, jak wyglądamy i jak brzmi nasz głos,” dodał Gibson.

Biennale w Wenecji 2024 rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do 24 listopada 2024 roku.

Zobacz też: Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jeffrey Gibson (@jeffrune)

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News