Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

Pięc obrazów autorstwa surrealistów

Surrealizm, początkowo występował jedynie w literaturze, jednak z czasem zajął należne mu miejsce także w innych dziedzinach sztuki czy kinematografii. Dzisiaj, w ramach – dla niektórych przypomnienia, dla innych być może szansy na dowiedzenie się czegoś nowego – prezentujemy Wam pięciu przedstawicieli surrealizmu, których trzeba znać.

Salvador Dali – hiszpański ekscentryczny geniusz

Urodzony w Hiszpanii, kontrowersyjny malarz, rzeźbiarz, fotograf, pisarz, filmowiec, projektant, scenograf, którego znakiem rozpoznawczym są charakterystycznie uniesione wąsy. Ekscentryczny artysta – celebryta, jeden z najbardziej znanych twórców XX wieku. Przedstawiciel surrealizmu, wizjoner. Wypracował własny sposób postrzegania świata, który przedstawił jako metodą „paranoiczno – krytyczną”. Jego twórczość poddawana ciągłym eksperymentom, to przede wszystkim niezwykłe, sprzeciwiające się realizmowi, obrazy, pełne onirycznych krajobrazów, zdeformowanych postaci. Dali często nawiązywał do freudowskiej teorii podświadomości. Nierzadko w jego pracach widoczne są także wątki erotyczne oraz nawiązania do znanych dzieł sztuki z poprzednich epok. Do najważniejszych jego obrazów należą: „Trwałość pamięci” i „Płonąca żyrafa”.

"Płonąca żyrafa", Salvadore Dali

"Trwałość pamięci", Salvador Dali

Rene Magritte – belgijski malarz tajemnic

Belgijski malarz, przedstawiciel surrealizmu. Sławę zyskał dzięki dowcipnym i skłaniającym do myślenia obrazom. Traumatyczne wspomnienie samobójczej śmierci matki wywarło znaczący wpływ na całą twórczość Magritte’a. W jego obrazach często pojawiają się klatki, nagrobki, trumny, co również ściśle powiązane jest z jego wspomnieniami z dzieciństwa. Jego twórczość cechuje niezwykle precyzyjne wykonanie oraz pewna nastrojowość, poetyckość. Artysta w oryginalny sposób realizował założenia surrealizmu, rezygnując z oczywistych nawiązań do onirycznych wizji.  Przedstawiał w nietypowych sytuacjach, wyjęte z pierwotnego konteksty przedmioty codziennego użytku, igrając w ten sposób z percepcją widza. Jego dzieła znacząco wpłynęły na sztukę drugiej połowy XX wieku, zwłaszcza na pop-art. Najbardziej znane obrazy: „Kochankowie”, „Golconda”, „Fałszywe lustro”.

"Kochankowie", Rene Magritte

"Fałszywe lustro", Rene Magritte

"Golconda", Rene Magritte

Rene Magritte – niemiecki “autor słów i rzeczy”

Niemiecki malarz, grafik, rzeźbiarz i pisarz,, jeden z czołowych przedstawicieli surrealizmu. Ogromny wpływ na jego sztukę miały dzieła Picassa, van Gogha i Gauguina. Początkowo związany z ruchem dadaistycznym, tworzył w charakterystycznej dla tego nurtu technice kolażu. Ernst inspirował się psychologią głębi oraz spirytyzmem i to pod ich wpływem, w fazie surrealistycznej nastąpił rozkwit jego twórczości. Najważniejsze dzieła: „Oko ciszy”, „Vox Angelica”.

"Oko ciszy", Max Ernst

"Vox angelica", Max Ernst

Giorgio de Chirico – prekursor surrealizmu

Malarz włoski, twórca malarstwa metafizycznego, prekursor surrealizmu. Jego twórczość inspirowana jest mitologią grecką oraz filozofią Nietzschego i Schopenhauera. Obrazy jego autorstwa to przede wszystkim senne wizje, melancholijny nastrój, niepokój, samotność oraz irracjonalne zestawienia przedmiotów. Miał ogromny wpływ na twórczość Dalego, Ernsta czy Magritte’a. Najważniejsze obrazy: „Tajemnica i melancholia ulicy”, „Melancholia pogodnego dnia”, „Pieśń miłosna”.

"Melancholia pogodnego dnia", Giorgio de Chirico

"Tajemnica i melancholia ulicy", Giorgio de Chirico

"Pieśń miłosna", Giorgio de Chirico

Joan Miró – mistrz żywych kolorów

Hiszpański malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na sztukę XX wieku. Choć nie przyznawał się do przynależność do żadnego ruchu artystycznego, jego dzieła zalicza się do surrealizmu. Artystyczna autonomia pozwalała mu na rozmaite eksperymenty z różnymi mediami, m.in. z ceramiką, rzeźbą czy muralami. Styl malarski Miró pełny jest żywych kolorów i prostych form, kojarzony z radosną, dziecięcą twórczością. Sam artysta porównywał swoje prace do poezji. Najważniejsze dzieła: „Karnawał Arlekina”, „Standing nude”, „Carota”

"Karnawał arlekina", Joan Miró

"Standing nude", Joan Miró

"Carota", Joan Miró

Zobacz też: Jak rozpoznać słynnych malarzy? Skuteczny przewodnik po sztuce z lekkim przymrużeniem oka

Jak rozpoznać słynnych malarzy? Skuteczny przewodnik po sztuce z lekkim przymrużeniem oka

Tekst: Wioleta Żochowska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News