Rosa Park została nową twarzą serii Inspirujących Kobiet Barbie

czarno-białe zdjęcie kobiety w okularach i zdjęcie lalki przedstawiające tę kobietę

Barbie Inspiring Women wybrało idealny dzień, aby opublikować nową twarz swojej serii o niezwykłych kobietach: 26 sierpnia, Dzień Równości Kobiet. Do kolekcji lalek dołączyła amerykańska działaczka na rzecz praw obywatelskich osób czarnoskórych, Rosa Park.

W 1955 roku jazda autobusem w Stanach Zjednoczonych odbywała się na innych zasadach. Miejsca z przodu były zarezerwowane dla białych podróżujących, a dodatkowo obowiązywała niepisana zasada: gdy tych zabraknie, czarnoskórzy pasażerowie są zobowiązani ustąpić miejsca.

Właśnie to wydarzyło, kiedy Rosa Park wracała z pracy do domu, kobieta odmówiła ustąpienia miejsca i tym samym rozpoczęła małą rewolucję w wielkim ruchu przeciwko amerykańskiej segregacji rasowej. Sprawa trafiła do sądu, a Park została skazana na zapłatę grzywny, za łamanie obowiązujących praw komunikacji miejskiej. Kobieta ponownie odmówiła, tym razem zapłaty, dlatego została przekierowana do Sądu Najwyższego. Równolegle w Montgomery, miejscu jej zamieszkania, rozpoczęto bojkot autobusowy, podczas którego czarnoskórzy pasażerowie nie stosowali się do niesprawiedliwych zasad obowiązujących w komunikacji.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Zdjęcie przedstawiające lalkę ubraną w płaszczyk i sukienkę z lat 50. ucharakteryzowana na Rosę Park, amerykańską działaczkę. W tle jej symbol rozpoznawczy autobus.

Jej nieugiętość została zapamiętana w historii USA, a działaczka wraz z Martinem Lutherem Kingiem kontynuowała walkę o równość. Dziś Rosa Park, wraz z Amelią Earhart, Naomi Osaką, Martyną Wojciechowską i innymi inspirującymi kobietami zostaje zaprezentowana, jako lalka Barbie. Można ją kupić na stronie Barbie za około 30 dolarów.

Zobacz też: Mizogini – Kim są mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet?

Mizogini – Kim są mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet?

Tekst: Olga Sawczuk

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News