film

Filmy o więzieniu – TOP 10 najlepszych filmów więziennych wszech czasów!

Więzienie od bardzo dawna było fascynującym miejscem dla autorów powieści czy reżyserów. Skupimy się dziś na tych drugich. Obecnie kinematografia ma bardzo dużo do zaoferowania jeśli chodzi o tę tematykę, ponieważ motyw więzienia jest poruszany na wiele różnych sposobów. Dowiedz się, jakie są najlepsze filmy o więzieniu!

Spis treści:

  • Skazani na Shawshank
  • Ptasznik z Alcatraz
  • Motylek
  • Ucieczka do zwycięstwa
  • Zielona Mila
  • Symetria
  • Midnight Express
  • Ucieczka z Alcatraz
  • Głód
  • Poza prawem

10. SKAZANI NA SHAWSHANK, reż. Frank Darabont

Zaczniemy z przysłowiowej grubej rury. Jeśli ktoś nie na Skazanych na Shawshank, to z pewnością powinien te paskudne zaległości nadrobić. Jest to ekranizacja kultowej noweli Stephena Kinga o niesłusznie skazanym prawniku, który wyczynia niezwykle interesujące rzeczy, aby uciec z więzienia. Godne uwagi jest tutaj nakreślenie warunków ciężkiego więzienia, jak również przedstawienie piekielnie ciekawych losów bohaterów pobocznych.

 

9. PTASZNIK Z ALCATRAZ, reż. John Frankenheimer

Wbrew tytułowi nie chodzi tutaj o wielkiego pająka, a o gościa, który siedzi w słynnym więzieniu i zaczyna interesować się ornitologią. Jest to historia, która poruszy niejedno serce – a przy okazji jest również oparta na faktach. Trochę już zapomniane i zakurzone, ale z pewnością nadal godne uwagi dzieło jeśli chodzi o najlepsze filmy o więzieniu.

 

8. MOTYLEK, reż. Franklin J. Schaffner

Kolejny w tym zestawieniu film, który ma na karku już kilkadziesiąt lat. Co więcej, ponownie mamy do czynienia z historią opartą na prawdziwych wydarzeniach. A o czym jest ów Motylek? Motyw niby klasyczny – gość skazany za niewinność, który usiłuje uciec, tym razem z kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Przejmująca i zapierająca dech opowieść, którą warto zobaczyć zarówno w starszej, jak i nowszej wersji.

 

7. UCIECZKA DO ZWYCIĘSTWA, reż. John Huston

Skoro mówimy już o więzieniu w nieszczególnie klasycznym ujęciu, postanowiłem umieścić w tym zestawieniu również film o obozie jenieckim – a konkretniej o ucieczce z niego. Będzie to doskonała propozycja zarówno dla miłośników historii, jak i dla fanów piłki nożnej, ponieważ w grupie uciekinierów jest między innymi Pele czy Kazimierz Deyna. Nie lada gratka pod względem obsady.

 

6. ZIELONA MILA, reż. Frank Darabont

Kolejna ekranizacja Stephena Kinga, której nie można nie umieścić w tym zestawieniu. Jeśli chodzi o najlepsze filmy o więzieniu, ta propozycja jest z pewnością najbardziej wzruszająca. Obserwujemy perypetie więźniów skazanych na śmierć oraz strażników w celi śmierci. Genialna gra aktorska, wspaniała fabuła oraz łzy, które lecą strumieniami – to wszystko Zielona Mila gwarantuje!

 

5. SYMETRIA, reż. Konrad Niewolski

Pierwszy i ostatni polski film w tym zestawieniu – szkoda, że mamy takie braki jeśli chodzi o filmy o więzieniu, ale Symetria je z pewnością wynagradza. Mamy tu bardzo klimatyczną opowieść osadzoną w niezwykle trudnych realiach polskiego więzienia, w których niezwykle trudno odnaleźć się nieśmiałemu, słabemu fizycznie głównemu bohaterowi. Warta uwagi jest również jedna z najważniejszych ról Borysa Szyca jako współwięźnia, dzięki której jego kariera ruszyła właściwymi torami.

 

4. MIDNIGHT EXPRESS, reż. Alan Parker

Jak możecie się domyślać, warunki tureckiego więzienia nie są zbyt sprzyjające. Przekonuje się o tym główny bohater tego filmu, który w zupełnie obcym kraju zostaje zatrzymany oraz skazany za przemyt haszyszu. Obserwujemy jego zmagania w tym paskudnym, niezwykle hermetycznym i mało sprzyjającym świecie, w którym musi się odnaleźć. Wybitny klimat i doskonały scenariusz.

 

3. UCIECZKA Z ALCATRAZ, reż. Don Siegel

Wszyscy doskonale orientujemy się, że Alcatraz było tak paskudnym więzieniem, że nie dość, że warunki były ciężkie, to jeszcze nie można było stamtąd uciec. O ile bohaterowie tego filmu z tego pierwszego dają sobie sprawę, o tyle o tym drugim chcą zapomnieć… i planują ucieczkę. Wybitny film opowiadający o niezłomności człowieka oraz jego determinacji. Jeśli chodzi o najlepsze filmy więzienne, jest to ścisła światowa czołówka od wielu lat.

 

2. GŁÓD, reż. Steve McQueen

Trudna sytuacja polityczno-społeczna była jakiś czas temu w Irlandii. Wielu członków organizacji IRA zostało skazanych na więzienie, przy czym znaczną ich część traktowano znacznie gorzej, niż się powinno. Widzimy tu historię jednego z tych więźniów, który podejmuje strajk głodowy. Genialna kreacja aktorska i niezwykła dramaturgia, a przy tym doskonale oddane tło tamtych wydarzeń to niewątpliwe plusy tego filmu.

 

1. POZA PRAWEM, reż. Jim Jarmusch

Zakończymy akcentem niewątpliwie przyjemnym, ponieważ Poza prawem w reżyserii Jima Jarmuscha to film niezwykle zabawny. Opowiada o więziennych perypetiach trzech nieudaczników, z których, nawiasem mówiąc, jeden jest Tomem Waitsem, a więc wybitnym amerykańskim wokalistą. Prześmieszna, momentami groteskowa opowieść o ich nieporadnej ucieczce z więzienia okraszona genialnymi dialogami. Najlepsze zabawne filmy o więzieniu? Poza prawem w czołówce.

 

Zobacz także: Filmy o zombie – TOP 10 najlepszych filmów o żywych trupach

Komentarze
3/5 - (1 vote)
Kuba Łaszkiewicz

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

19 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago