Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – na te filmy czekamy!

Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – na te produkcje warto czekać!
Kadr z filmu „Priscilla” , źródło: edition.cnn.com

9 września zakończył się Festiwal Filmowy w Wenecji 2023! W czasie wieczornej 80. ceremonii wręczenia nagród Złotego Lwa otrzymał za Yórgos Lánthimos „Biedne istoty”. Podczas trwającego jedenaście dni MFF w Wenecji zaprezentowano dwadzieścia trzy filmy pełnometrażowe. Poniżej znajdziecie kilka najciekawszych tytułów, na których premiery warto czekać.

Festiwal Filmowy w Wenecji – KONKURS GŁÓWNY

„Priscilla” reż. Sofia Coppola

Premiera kinowa: listopad 2023

Gatunek: dramat, biografia, muzyczny

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Adaptacja wspomnień Priscilly Presley zatytułowanych „Elvis i ja”, które ukazały się w 1985 roku: Kiedy nastoletnia Priscilla Beaulieu spotyka na imprezie Elvisa Presleya, mężczyzna, który jest już gwiazdą rock and rolla, w prywatnych chwilach staje się kimś zupełnie nieoczekiwanym: ekscytującym zauroczeniem, sojusznikiem w samotności, najlepszym przyjacielem. Oczyma Priscilli Sofia Coppola opowiada niewidzialną stronę wielkiego amerykańskiego mitu o długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, od bazy armii niemieckiej po posiadłość w świecie marzeń w Graceland, w tym głęboko odczuwalnym i zachwycającym szczegółowym portrecie miłości, fantazji i sławy.

Krytycy określają produkcję jako stylową i subtelną, a pierwsze zwiastuny przywodzą na myśl pastelowe kino kobiece. Atmosferę filmu porównuje się do „Marii Antoniny” Coppoli, jednak paleta kolorystyczna „Priscilly” będzie bardziej stonowana niż cukierkowa.

W rolę Priscilly wcieliła się Cailee Spaney znana z filmów takich jak: „Szkoła czarownic: dziedzictwo”, „To już koniec” czy „Vice”. Festiwal Filmowy w Wenecji nagrodził Cailee Pucharem Volpi jako najlepszą aktorkę.

„Zabójca” reż. David Fincher

Premiera na Netflix: 10 listopada 2023  

Gatunek: dramat, kryminał, akcja

Film powstał na podstawie komiksu Alexisa Nolenta: Płatny zabójca staje na rozdrożu moralnym, kiedy do głosu zaczyna dochodzić sumienie, a jego usługi nadal są pożądane.

W rolach głównych: Michael Fassenbender, Tilda Swinton, Charles Parnell, Sala Baker, Kerry O’Maley.

Nowa produkcja Davida Finchera, reżysera m. in. „Podziemnego kręgu” czy „Dziewczyny z tatuażem” zebrała bardzo dobre recenzje od krytyków, jednak nie została nagrodzona przez Festiwal Filmowy w Wenecji.

„Kobieta z…” reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Premiera: jesień/zima 2023

Gatunek: dramat

„Kobieta z…” opowiada historię Anieli Wesoły. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 45 lat, z których przeszło połowę bohaterka przeżyła w prowincjonalnym polskim miasteczku jako mężczyzna. Twórcy opowiadają o jej drodze do odnalezienia osobistej wolności.

W filmie wystąpili: Małgorzata Hajewska, Mateusz Więcławek, Joanna Kulig, Bogumiła Bajor, Marta Nieradkiewicz i Jacek Braciak.

Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – na te produkcje warto czekać!
Plakat przygotowany na Festiwal Filmowy w Wenecji 2023, źródło: Filmweb

Polska produkcja spotkała się z pozytywnymi reakcjami ze strony krytyków, mimo to nagrodzony został drugi polski film biorący udział w konkursie – „Zielona granica” Agnieszki Holland, której Festiwal Filmowy w Wenecji wręczył Nagrodę Specjalną Jury.

„Memory” reż. Michel Franco

Premiera: jesień/zima 2023  

Gatunek: dramat

Sylvia jest pracownikiem socjalnym, która prowadzi proste i uporządkowane życie. Wszystko się zmienia, gdy Saul podąża za nią do domu po zjeździe absolwentów szkoły średniej. Niespodziewane spotkanie będzie miało ogromny wpływ na ich, gdy otworzą drzwi do przeszłości.

Festiwal Filmowy w Wenecji wręczył Puchar Volpi Peterowi Sarsgaardowi jako najlepszemu aktorowi. W filmie wystąpiły również: Jessica Chastain, Elsie Fisher, Jessica Harper i Merritt Wever.

„Ferrari” reż. Michael Mann

Premiera kinowa: 29 grudnia 2023

Gatunek: biograficzny, dramat

Ekranizacja książki Brocka Yatesa: Bohaterem biografii jest słynny Enzo Ferrari (Adam Driver), były kierowca rajdowy, który znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą (Penelope Cruz) stoi u progu bankructwa. Ale to nie koniec problemów! Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy, a przegrana oznacza stratę wszystkiego.

W pozostałych rolach: Shailene Woodley, Patrick Dempsey, Sarah Gadon, Jack O’Connel i Valentina Bellè.

Co prawda krytycy nie przyjęli produkcji zbyt entuzjastycznie, ale świetna obsada oraz ciekawy zwiastun to powody, dla których warto czekać na premierę kinową.

Festiwal Filmowy w Wenecji – POKAZY POZAKONKURSOWE

„Zdumiewająca historia Henry’ego Suagra” reż. Wes Anderson

Premiera na Netflix: 27 września 2023

Gatunek: dramat, komedia, krótkometrażowy

Wes Anderson przenosi na ekran kolejne dzieło pióra Roalda Dhala, jednak w przeciwieństwie do „Fantastycznego pana Lisa”, „Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara” nie jest animacją a krótkometrażowym filmem aktorskim.

To historia bogacza, który dowiaduje się o istnieniu guru, który widzi bez użycia oczu. Henry Sugar postanawia sam opanować tę sztukę, by móc oszukiwać w grach hazardowych.

W obsadzie znaleźli się: Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Rupert Friend, Dev Patel i Richard Ayoade.

„Niewierni w Paryżu” reż. Woody Allen

Premiera kinowa: 17 listopada 2023

Gatunek: dramat, thriller, romans

Fanny (Lou de Laâge) i Jean (Melvil Poupaud) sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale kiedy Fanny przypadkowo wpada na Alaina (Niels Schneider), byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi…

Po „O północy w Paryżu” to drugi film w karierze Allena, który rozgrywa się w stolicy Francji.

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Najciekawsze filmy biograficzne – TOP 12

Najciekawsze filmy biograficzne – TOP 12

4,1/5 - (7 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News