17. Mastercard OFF CAMERA – „Amerykańscy Niezależni”

17. Mastercard OFF CAMERA – „Amerykańscy Niezależni” || „Year of the Fox”
„Year of the Fox”

Siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie. Rozpocznie się 26 kwietnia i potrwa do 5 maja. Prezentujemy tytuły filmowe w ramach stałej festiwalowej sekcji „Amerykańscy niezależni”, które będzie można obejrzeć w ramach 17. edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA.

Odkrywając nowe perspektywy – „Amerykańscy Niezależni”

„Amerykańscy niezależni” to jedna z czterech stałych sekcji festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Wraz z Konkursem „Wytyczanie Drogi”, Konkursem Polskich Filmów Fabularnych i sekcją „Festiwalowe Hity” już od kilku lat tworzy trzon programowy, niezmiennie przyciągając nowych fanów amerykańskiego kina.

Sekcja ta stanowi przegląd niezależnych treściowo i produkcyjnie, bezkompromisowych i fascynujących produkcji zza oceanu. Twórcy filmów pokazywanych w ramach sekcji „Amerykańscy niezależni” stawiają na różnorodność, kreatywność i inspirują do eksploracji nowych perspektyw.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


6 filmów, które zobaczymy w sekcji „Amerykańscy Niezależni”

„Ex-Husbands”

„Ex-Husbands”

Scenariusz i reżyseria: Noah Pritzker

Na mieszkającego w Nowym Jorku Petera spada nagła fala osobistych nieszczęść. Po ponad trzech dekadach małżeństwa opuszcza go żona, rozstają się także jego rodzice, mający niemal dwukrotnie dłuższy staż. Oparciem i pocieszeniem dla Petera stają się jego dorośli synowie – Nick i Mickey. Gdy trwają przygotowania do wieczoru kawalerskiego jednego z nich, trafiają do meksykańskiego kurortu w Tulum, gdzie ma odbyć się cała impreza. Kiedy jednak coraz więcej rzeczy zdaje się iść nie tak, coraz silniej daje się zauważyć, że główny bohater nie jest jedynym mężczyzną przechodzącym kryzys egzystencjalny.

Film skłania do dyskusji o męskich słabościach, rzucając nowe światło na świat rozwodów, ucieczki i skomplikowanych relacji.

Obsada: Rosanna Arquette, Richard Benjamin, Zora Casebere, Eisa Davis, Griffin Dunne

„Mother, Couch!”

Scenariusz i reżyseria: Niclas Larsson

Podczas rodzinnej wizyty w sklepie z meblami bohaterka zasiada na wystawionej na sprzedaż sofie, deklarując, że nie ma zamiaru z niej więcej wstać. Reżyser konsternuje widza tak, że ten czuje się niemal równie zaskoczony, co dorosłe już dzieci kobiety, między którymi toczy się dyskusja, jak poradzić sobie z kłopotliwą sytuacją. Zapanować nad nią próbuje zwłaszcza jeden z synów, David. Negocjacje, jakie prowadzi z kobietą, stają się asumptem do prześledzenia skomplikowanych, pełnych wzajemnych pretensji relacji, jakie łączą matkę i syna.

Obsada: Ewan McGregor, Rhys Ifans, Taylor Russell, Ellen Burstyn, Lake Bell

„Year of the Fox”

Reżyseria: Megan Griffiths

Scenariusz: Eliza Flug

Ivy żyje w idyllicznej, pełnej luksusu, blichtru i pieniędzy rzeczywistości imprezowego Aspen. Pewnego dnia na nieskazitelnym obrazku pojawia się jednak poważna rysa. Bolesny rozwód przybranych rodziców dziewczyny sprawia, że ta traci grunt pod nogami. Czującej odrzucenie bohaterce nie pomaga patriarchalne środowisko, w którym pieniądz, władza i związane z nimi przywileje stają się najwyższą wartością.

Opowieść o niebezpiecznej relacji między przywilejami a złudnym poczuciem bezkarności, a także o tym jak pozycja społeczna stanowi swego rodzaju zasłonę dla drapieżnych zachowań wymierzonych w słabsze jednostki.

Obsada: Sarah Jeffery, Jane Adams, Jake Weber, Balthazar Getty, Lexi Simonsen

„The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed”

„The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed”

Scenariusz i reżyseria: Joanna Arnow

Ann znalazła się na życiowym zakręcie. Mieszka w Nowym Jorku, ale nie jest specjalnie zainteresowana wykonywaną na co dzień pracą, męczy ją związkowa rutyna, a do tego nie może znaleźć wspólnego języka z próbującymi kontrolować jej życie rodzicami. Droga ku odkryciu siebie i przejęciu odpowiedzialności za swoje życie nie będzie należała do łatwych. Zmagania Ann wypełniają zarówno absurdy dnia codziennego, jak i elementy… BDSM. Film Arnow to błyskotliwy i pełen ironii portret pokolenia starzejących się i nieco sfrustrowanych millenialsów. Szczera, a przy tym zabawna opowieść o poszukiwaniu siebie w chaosie otaczającej rzeczywistości.

Obsada: Joanna Arnow, Scott Cohen, Babak Tafti, David Arnow, Oscar Bennett

„Edge of Everything”

Scenariusz i reżyseria: Pablo Feldman, Sophia Sabella

Po śmierci matki piętnastoletnia Abby zmuszona zostaje do zamieszkania z ojcem i jego młodszą partnerką. Zagubiona dziewczyna, w poczuciu wyobcowania staje na tytułowej krawędzi. Nie czuje się komfortowo w nowej przestrzeni, a fakt, że mężczyzna ułożył sobie życie z nową kobietą nie wpływa korzystnie na i tak już skomplikowane relacje ojca z córką. Nastolatka, próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poradzić sobie z dotkliwą stratą, zaczyna eksperymentować i szukać nowych wrażeń. Towarzyszy jej w tym zbuntowana Caroline, z którą Abby nawiązuje nić porozumienia.

Opowieść o blaskach i cieniach granicznego momentu pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, próbie nawiązania międzypokoleniowego dialogu i wadze przyjaźni, o czasie wyjątkowo intensywnym i emocjonalnym, któremu towarzyszy zarówno uczucie ekscytacji, jak również niepewności i lęku.

Obsada: Sierra McCormick, Jason Butler Harner, Ryan Simpkins, Emily Robinson, Dominique Gayle

„Booger”

„Booger”

Scenariusz i reżyseria: Mary Dauterman

Anna niedawno straciła swoją najbliższą przyjaciółkę i współlokatorkę. Jedynym śladem po Izzy jest kot Booger, który staje się dla Anny symbolem jej utraconej towarzyszki. Kiedy jednak niesforny Booger ucieka przez okno, dziewczyna coraz bardziej pogrąża się w samotności, za jedyny cel stawiając sobie odnalezienie zwierzęcia. W międzyczasie zaczyna jednak doświadczać niepokojących fizycznych zmian, przejmując coraz więcej nieludzkich cech.

Zestawienie horroru cielesnego z elementami czarnej komedii. Reżyserka wykorzystując ramy gatunkowe, w nieszablonowy sposób porusza bolesny temat żałoby, siły kobiecej przyjaźni oraz szoku, jaki towarzyszy niespodziewanemu rozpadowi więzi, wpływającemu zarówno na ciało, jak i umysł.

Obsada: Grace Glowicki, Garrick Bernard, Heather Matarazzo, Marcia DeBonis, Sofia Dobrushin

Mastercard OFF CAMERA – o festiwalu

Przez kilkanaście lat Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA zmieniał się i ewoluował. Jednak od samego początku pokazywał i komentował to, co dzieje się na świecie; poruszał ważne, aktualne tematy i nie bał się iść pod prąd. Dzięki temu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych festiwali filmowych w Europie Środkowej.

Trzon programu od lat, niezmiennie, wyznaczają dwa konkursy: Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W pierwszym, dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy. W drugim, dziesięć najbardziej interesujących rodzimych produkcji ma szansę na Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Przyznawane są również nagrody dla Najlepszej Aktorki, Aktora oraz Mastercard Rising Star – za debiut. O wszystkich wspomnianych laurach decydują dwa gremia jurorskie złożone z wybitnych międzynarodowych twórców i ekspertów.

Podczas 16. edycji w 2023 roku widzowie Mastercard OFF CAMERA zobaczyli filmy prezentowane w stałych, dobrze znanych i lubianych sekcjach: „Amerykańscy Niezależni” – która niezmiennie stawia na to, co w kinie zza oceanu odważne, bezkompromisowe i fascynujące oraz Festiwalowych Hitach – pokazujących nagradzane na festiwalach, interesujące produkcje, które polska publiczność często miała okazję obejrzeć po raz pierwszy na dużym ekranie.

Nie zabrakło zaskakujących nowości: cztery zupełnie nowe sekcje tematyczne zabrały festiwalową publiczność w niezapomnianą podróż poprzez filmowe gatunki, konwencje, zjawiska i trendy. Do tego liczne spotkania z gośćmi, pokazy specjalne, reżyserami filmów konkursowych, warsztaty, dyskusje, wydarzenia towarzyszące.

17. edycja Mastercard OFF CAMERA zbliża się wielkimi krokami! Wszystkie szczegóły na stronie offcamera.pl

Zobacz też: Filmy 2024 roku – kalendarz premier

Filmy 2024 roku – kalendarz premier

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News