Empik Selfpublishing – wydanie książki łatwiejsze niż dotychczas?

empik selfpublishing

Rynek książki jest bardzo dziwny – z jednej strony trudno osiągnąć sukces i zarabiać na pisaniu, ale z drugiej szansa debiutu początkującego autora jest całkiem wysoka. W ostatnim czasie pojawiła się platforma, która sprawę tę jeszcze bardziej ułatwia – Empik Selfpublishing.

Jakie korzyści przynosi? Na czym dokładnie polega? Czy faktycznie ułatwia zaistnienie na rynku wydawniczym?

Sposoby na wydanie książki

Jeśli jesteś początkującym autorem, z pewnością zastanawiasz się, jak wydać swoją wspaniałą powieść. Opcji jest kilka – najbardziej domyślną jest wysyłanie propozycji do tak zwanych tradycyjnych wydawnictw, to znaczy oferujących wydanie powieści za darmo. Mowa tutaj o największych gigantach na rynku, więc debiut nie jest tak łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Tym bardziej, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, a ludzie nie kupują wcale tak wiele książek.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

empik selfpublishing

Dla wielu autorów wydanie w ten sposób jest niemożliwe – decydują się wtedy na wydawnictwa vanity press, a więc takie, które za możliwość wydania powieści pobierają opłatę. Nierzadko wynosi ona kilka do kilkunastu tysięcy złotych, a w zamian dostajesz swoją książkę… i niewiele więcej, bo o marketing trzeba najczęściej zadbać samemu.

Mimo to istnieją autorzy, którzy wybili się dzięki publikacji w wydawnictwach typu vanity press – mowa między innymi o Piotrze C. (autorze Pokolenia Ikea) czy Adrianie Bednarku, obecnie jednego z popularniejszych twórców thrillerów. Większość publikacji vanity press przechodzi jednak bez większego echa.

Czym jest selfpublishing?

Istnieje inna droga, którą obierają twórcy – w pełni niezależna i, jeśli dobrze zostanie rozegrana, również nieporównywalnie bardziej opłacalna względem innych form wydania powieści. Selfpublishing polega na wydaniu książki na własną rękę, samodzielnie spinając wszelkie aspekty od początku do końca.

Korekta, redakcja, projekt okładki, druk, dystrybucja – wszystko to spoczywa na Twoich barkach, ale w zamian możesz cieszyć się zyskiem rzędu nawet 90% wartości egzemplarza (w tradycyjnych wydawnictwach jest to zwykle 5-10%). Autorzy coraz częściej decydują się na taką drogę, jednak często okazuje się ona wyboista.

Jeśli decydujesz się na selfpublishing, musisz być doskonałym marketingowcem, żeby sprzedać swój produkt. W wielu przypadkach to działa – chociażby Krzysztof Stanowski, jeden z założycieli Kanału Sportowego, na sprzedaży swoich książek zarobił małą fortunę. Wielu autorów jednak zderza się, niestety, ze ścianą, bo nie są w stanie odpowiednio wypromować swoich książek, a pieniądze idą w przysłowiowe błoto.

Empik Selfpublishing – nowa usługa na rynku

I tutaj pojawia się Empik ze swoją nową platformą – Empik Selfpublishing. Wszelkie informacje pozwalają nam wywnioskować, że to kompleksowa usługa umożliwiająca absolutnie każdemu wydanie swojej książki.

Wystarczy, że masz plik z tekstem, który chcesz opublikować, a Empik Selfpublishing daje do tego przestrzeń. Wgrywasz plik, okładkę, tworzysz opis… i w zasadzie niewiele więcej potrzeba, aby Twoja książka w formie e-booka zawitała w sprzedaży. Jest to darmowe.

empik selfpublishing

Trzeba zapłacić natomiast za dodatkowe usługi, takie jak skład, redakcja czy korekta – no ale to nic dziwnego w tej sytuacji. Platforma wydaje się bardzo przystępna, znajduje się tam wiele informacji i poradników dotyczących pisania i wydawania powieści, słowem – nie można mieć większych zastrzeżeń, a już na pewno podejrzewać, że Empik chce kogokolwiek oszukać.

Przesycanie sytego rynku?

Empik Selfpublishing wydaje się wprawdzie składną konstrukcją, która faktycznie umożliwi szybki debiut literacki każdego, kto tylko go sobie wymarzy. Czy jednak to dobra wiadomość dla rynku książki? Rynku, który jest przesycony, trudny i nieprzyjazny nawet dla autorów tradycyjnych wydawnictw?

empik selfpublishing

Cóż, to się okaże. Póki co Empik pochwalił się pierwszą powieścią wydaną za pomocą Empik Selfpublishing – Piekielnice autorstwa Anny Chełminiak.

Zobacz także: Jak zacząć karierę pisarską?

Czy da się zarabiać na pisaniu? Jak zacząć karierę pisarską?

4.4/5 - (12 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News