Dlaczego w angielskiej katedrze pojawiło się 2,5 tysiąca ptaków?

Wnętrze gotyckiej katedry wypełnione mnóstwem białych papierowych ptaków.

W katedrze w Salisbury powstała instalacja, składająca się z ponad 2500 papierowych białych gołębi, symbolu pokoju, zawieszonych pod sklepieniem nawy głównej. Jest to reakcja na marcowe wydarzenia – otrucie byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki, Julii.

Praca Les Colombes (z franc. gołębie) była wystawiana już w Monachium, Jerozolimie, San Francisco i w Berlinie. 12 maja została udostępniona w katedrze w Salisbury i będzie można ją tam oglądać do 22 lipca.

W każdej z tych lokalizacji niemiecki artysta Michael Pendry angażował ludzi do napisania na kartce czegoś od siebie, a następnie złożenia z nich swoich własnych papierowych gołębi, które później włączał do kolejnych instalacji. Pomimo że kartonowe ptaki są wykonywane przez różnych ludzi i być może minimalnie się od siebie różnią, to jako ogół tworzą harmonijną całość. Mają stanowić symbol podstawowych praw człowieka – wolności i pokoju.


Białe papierowe gołębie zawieszone pod sklepieniem gotyckiego kościoła. Białe papierowe gołębie zawieszone pod sklepieniem gotyckiego kościoła.

Tekst: Maja Lipiec

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News