Categories: miastoorientuj się

Czy tak wyglądali nasi przodkowie? Naukowcy twierdzą, że rozwiązali zagadkę naszych korzeni

Szersza twarz, delikatniejsza broda, większe usta – tak według naukowców wyglądali nasi prehistoryczni przodkowie.

Badanie opublikowane w miniony czwartek w czasopiśmie Cell rzuciło nowe światło na to, jak mogli wyglądać pierwsi ludzie. Archeogenetycy, Liran Carmel i David Gokham z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie dokonali przełomowego odkrycia na podstawie fragmentu żuchwy, garści zębów i skrawku DNA znalezionym na kości palca jednego z naszych przodków.

Korzystając z nowatorskich technik rekonstrukcji, para naukowców wraz z ilustratorem naukowym ujawnili niespotykane wcześniej oblicze prehistorycznego Denisovana, który odłączył się od Neandertalczyków około 440 000 lat temu.

O istnieniu Denisovansa dowiedzieliśmy się dopiero w 2010 roku, gdy naukowcy odnaleźli pierwszą skamielinę, 80000-letni fragment kości w jaskini na Syberii. Znaleziona kość palca należała do kobiety w wieku około 13 lat. Nowa metoda zwana mapowaniem metylacji DNA pozwoliła naukowcom na odkrycie anatomii Denisovana.

Porównując mapy metylacji ludzi, neandertalczyków, szympansów i naszego palca Denisovana, można przewidzieć, na które części szkieletu wpływa zróżnicowana regulacja każdego genu i w jakim kierunku zmieniała się ta część szkieletu – na przykład może to być dłuższa lub krótsza kość udowa – powiedział Gokhman.

Aby mieć pewność, że wyniki badań są wiarygodne, naukowcy najpierw zrekonstruowali anatomię szympansa i neandertalczyka z dokładnością do 85%. To dało pewność, że model Denisovana będzie równie rzeczywisty. Oczywiście technika ta jest daleka od nieomylności i opiera się na materiale genetycznym jednej osoby. Dopóki nie zostanie odkryta pełniejsza kolekcja próbek DNA Denisovanów, ten obraz pozostanie najdokładniejszym, jaki został dotychczas stworzony.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

22 godziny ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

24 godziny ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

2 dni ago

Gua Sha – kamień do masażu twarzy. Jak go używać?

Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…

2 dni ago

Stranger Things 4 Vol. 1 – mroczny powrót serialu [recenzja]

Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…

2 dni ago

Czy stylizacja bez paska do spodni męskich jest kompletna?

Bez paska męska garderoba pozostaje niepełna i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Paski…

3 dni ago