10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego

10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego
https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/zdjecia-z-teleskopu-jamesa-webba-nasa-pokazala-jak-kosmos-wygladal-13-mld-lat-temu/l9d8n86

Jako ludzie jesteśmy częścią kosmosu, ale mimo tego wciąż wiemy o nim niewiele. Często ciekawostki, które znamy to tak naprawdę mity. Chcielibyście i chciałybyście poznać naprawdę ciekawe informacje o gwiazdach, atmosferze i planetach? Zapraszam do zapoznania się z listą 10 faktów kosmosie, które z pewnością Was zaskoczą!

Fakt nr 1

Ludzie produkują śmieci nie tylko na Ziemi, ale i w kosmosie. Wokół naszej planety krąży już około pół miliona sztuk śmieci kosmicznych, które są przedmiotami pozostawionych przez ludzi w przestrzeni kosmicznej lub wystrzelonych w kosmos, np. narzędzia lub fragmenty rakiet i satelitów.

Fakt nr 2

Wszechświat posiada swój specyficzny zapach. Człowiekowi trudno jest go wyczuć, bo poza stacją kosmiczną znajduje się zawsze w skafandrze. Wspomniana woń jest jednak uchwytna na przykład po otwarciu śluzy powietrznej z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci najczęściej porównują ją do rozgrzanego metalu albo grilla. Za emitowanie tego zapachu odpowiada ozon.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Fakt nr 3

Słońce tak naprawdę wcale nie jest żółte. Winę za manipulowanie nami ponosi atmosfera. Sprawia ona, obserwujemy na niebie kolor inny niż w rzeczywistości. Gdyby atmosfera nagle zniknęła, całe niebo byłoby oczywiście czarne (światło słoneczne nie miałoby się gdzie rozproszyć). Słońce byłoby wtedy bardzo jasną, oślepiająco białą kulą nad naszymi głowami. Sięgając do cyklu życia gwiazd, te, których temperatury wzrastają oraz które są na etapie życia, przez który właśnie przechodzi nasza gwiazda, są koloru bardzo jasnego, być może zbliżonego do bieli.

Fakt nr 4

Ślady astronautów biorących udział w lądowaniu na Księżycu 20 lipca 1969 r. pozostaną tam przez kolejne 100 milionów lat. Wszystko dlatego, że Srebrny Glob nie zna zjawisk takich jak deszcz czy wiatr, nie występuje tam również atmosfera. Erozja na jego powierzchni zachodzi wyłącznie wskutek bombardowania go przez mikrometeoryty, a proces ten postępuje jednak bardzo powoli.

Fakt nr 5

W trakcie obserwacji obiektów kosmicznych widzimy tak naprawdę ich obraz sprzed wielu lat – dokładnie tylu, ile lat świetlnych dzieli je od naszej planety Ziemi. Jeśli dana gwiazda znajduje się od nas o 60 lat świetlnych, oglądamy jej stan sprzed 60 lat. Zasada ta działa też w odwrotną stronę, czyli dla obserwatorów Ziemi. Znajdując się odpowiednio daleko, mogą zobaczyć Ziemię z dalekiej przeszłości.

Fakt nr 6

Sformułowanie „gwiazdy spadają” jest mitem. Dlaczego? Jeśli dłużej się nad tym zastanowić to całkiem logiczne. Przecież jak to możliwe, że grawitacyjne olbrzymy, znajdujące się zazwyczaj w ogromnych odległościach od nas, nagle zaczęły spadać na naszym niebie? To możliwe. Ludzie używają zdania „gwiazdy spadają” dla ułatwienia – pod tym pojęciem kryją się meteory wpadające w ziemską atmosferę wysoko nad nami, które tworzą jasne smugi, a my podziwiamy je przy okazji rojów meteorów.

10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego
https://next.gazeta.pl/next/7,172690,29050171,teleskop-webba-sfotografowal-powstawanie-gwiazd-tak-wygladaja.html

Fakt nr 7

Gwiazdy tak naprawdę nie migoczą. Gdy obserwujemy rozgwieżdżone niebo wydaje nam się, że gwiazdy migoczą. Tak naprawdę to  migotanie odnosi się do warstwowego charakteru gazowej otoczki Ziemi. Nie ma ono nic z wspólnego z gwiazdą. Owe warstwy różnią się od siebie kilkoma aspektami, w tym gęstością. Sprawia to, że nakładające się na siebie warstwy pływają, czyli są w ciągłym ruchu. Efektem połączenia pływania atmosfery i docierającego światła jest właśnie migotanie obserwowanych gwiazd.

10 faktów o kosmosie, które zaskoczą każdego
https://www.onet.pl/informacje/dziennik-naukowy/teleskop-webba-uchwycil-gwiazde-tuz-przed-wybuchem/k8yfrqs,30bc1058

Fakt nr 8

W przestrzeni kosmicznej panuje absolutna cisza. To totalna próżnia nie znająca pojęcia fal dźwiękowych oraz pozbawiona powietrza, bez którego fale dźwiękowe nie mogą się przenosić.

Fakt nr 9

Na Ziemi obserwujemy opady deszczu lub śniegu, czyli opady wody pod różnymi postaciami. Jakie opady występują na innych planetach? Na Wenus z nieba pada kwas siarkowy. Z kolei na Uranie i Neptunie zdarzają się opady diamentów!

Fakt nr 10

We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Najlepsze sposoby na relaks – jak zwalczyć stres i napięcie?

Najlepsze sposoby na relaks – jak zwalczyć stres i napięcie?

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News